No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: O odstránenie nelegálnych skládok žiada zatiaľ len pár obcí

skladkaO odstránenie nelegálnych skládok prostredníctvom Environmentálneho fondu bude žiadať v okrese Rimavská Sobota zrejme len pár obcí. Ako pre Rimava.sk potvrdil vedúci odboru životného prostredia na Okresnom úrade Rimavská Sobota Vladimír Šándor, doposiaľ evidujú tri obce Večelkov, Rimavské Janovce a mesto Tisovec, ktoré ich žiadali o potvrdenie ku skládke na tento účel. Takýchto nelegálnych skládok pritom v okrese na životnom prostredí evidujú približne 60, sú problémové a občania ich obnovujú aj po vyčistení. „V obci máme problém so skládkou pri osade Jánošíky v bývalom objekte družstva,“ povedal pre Rimava.sk Stanislav Krahulec, starosta obce Rimavské Janovce, kde dali vypracovať projektovú dokumentáciu, rozpočet a žiadosť už predložili aj na Obvodný úrad životného prostredia. Ako starosta spomenul, minulý týždeň sa im podarilo pôvodcu jednej z menších skládok v obci vypátrať a musel odpad odstrániť na vlastné náklady. „Ľudia sú nepochopiteľní, dajú si námahu s naložením a odnášaním odpadu aj keď máme v obci zabezpečený odvoz odpadu,“ zdôraznil Krahulec, podľa ktorého im pri odhaľovaní vinníkov pomáha kamerový systém, fotopasce a aj ľudia, ktorí sú všímaví.

Ako Rimava.sk už informovala, čierne skládky s odpadom, najmä z áut, pribúdajú aj nad Ožďanmi v smere na Rimavskú Sobotu. Podľa pracovníkov životného prostredia ide už o extrém. „Je to miesto odľahlé od obce,“ priblížil starosta Oždian Adrian Barto, podľa ktorého už pracujú na tom, aby mohli podať projekt na čerpanie financií prostredníctvom Environmentálneho fondu. Odpad do okolia Antalky podľa neho vyvážajú veľkými autami, pravdepodobne aj kontajnermi, ľudia v rodinných domoch pritom nič nevideli. Ako Barto zároveň dodal, odpad do lokality pravdepodobne nevyvážajú domáci, pretože poplatky za zber odpadu majú v obci rovnaké, či niekto vyloží jednu alebo tri zberné nádoby. Smeti podľa starostu na niektorých miestach už odstraňovali minulý rok prostredníctvom aktivačných pracovníkov. Po vyčistení týchto skládok plánujú aj preventívne opatrenia, ako napríklad fotopasce.

Podľa informácií zo životného prostredia evidujú v okrese Rimavská Sobota približne 30 obcí s čiernymi skládkami, niektoré majú pritom aj dve alebo tri skládky. Najviac ich majú v Tisovci a to až osem.

„Maximálna výška podpory je 100 tis. eur na jedno miesto s nezákonne umiestneným odpadom, pri dodržiavaní podmienky minimálneho 5 percentného spolufinancovania zo strany žiadateľa. Jeden žiadateľ pritom môže podať len jednu žiadosť o podporu formou dotácie, pričom v rámci žiadosti môže riešiť sanáciu viacerých miest s nezákonne umiestneným odpadom nachádzajúcim sa v katastri obci, alebo obcí – ak ide o žiadateľa, ktorým je združenie obcí,“ informuje hovorca Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák. V prípade, že záujem miest a obcí o dotácie na likvidáciu tzv. čiernych skládok bude podľa Kaliňáka vyšší, predpokladajú ďalšie rokovania s rezortom životného prostredia tak, aby pomoc pokryla potreby všetkých obcí. Termín na podanie žiadosti je do 17. júla.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross