No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Astronómka Daniela Rapavá objavuje vo fotení výtvarný potenciál bez cestovania

Astronómka, ktorá je známa fotkami zamrznutých bublín, objavuje aktuálne vo fotení výtvarný potenciál. Daniela Rapavá je známa predovšetkým fyzikálnymi fotografiami, ktoré obleteli svet, dostali niekoľko prestížnych ocenení a v súčasnosti majú už svoj vlastný život. Ako inšpiráciu pre ostatných sa na sociálnej sieti počas koronakarantény podelila so svojimi najnovšími dielami, ktoré sa ľuďom veľmi páčia a oceňujú ich lajkami. A to najmä v dobe, kedy nemohli chodiť hocikam.

Fotografie Daniely Rapavej pod názvom impresie podľa jej slov dokazujú, že aj z ničoho sa dá urobiť niečo. Ako objekt na fotenie si vybrala kyticu kvetov, ktoré si bola po dlhšej dobe a zvoľnení korona opatrení natrhať v jej obľúbenom astroparku vo Hvezdárni v Rimavskej Sobote. Všetky pohnuté fotky však predtým robila doma v karanténe, pre potešenie. Kvety jej vytrvalo nosil jej manžel, s ktorým predtým roky pracovala vo hvezdárni.

Článok pokračuje pod reklamou„Tak toto je už krásne umelecké dielo," píše k pohnutej fotke Daniely Rapavej priateľka Jurina, ktorá ju nabáda k tomu, aby fotografie viac ukázala a priblížila ľuďom, nech sa potešia tou krásou. „Môžeš fotiť perfektne, ale dať tomu zaujímavosť, tak to už vyžaduje grif," dodáva priaznivec Pavel.

„Pohnuté fotky robím už niekoľko rokov, ale takéto tance s dlhými časmi v zátiší, kde sa rozplýva realita do pozadia do dlhých línii a viacnásobnej expozície, som teraz robila ako neuchopiteľnú jar, keď sa stráca mimo mňa," povedala pre Rimava.sk Daniela Rapavá, podľa ktorej splývanie farieb a svetla je pri nerovnomernom pohybe fotoaparátu zakaždým iné. „Je také magické, že sa často z toho tají dych," dodáva.

Zároveň podotkla, že ťažko sa s takýmito vecami prestáva, a keď sa na veci začne dívať inými očami, potom stačí len pár úprav a za krátky čas sa bežný pohľad zmení na obraz. „Už to nejakí ľudia skúšajú a majú zážitky," podotkla s úsmevom fotografka, ktorá už aj pred zavedením opatrení voči koronavírusu tvrdila, že pekné veci sa dajú objavovať aj bez cestovania. „Bola som prekvapená, že to ľudí až tak zaujalo a potešilo. Ja som to dala pre inšpiráciu a odreagovanie," podotkla autorka, ktorá každému rada poradí, ako sa k takýmto pekným fotkám dopracovať.

Krásne geometrie svetla podľa fotografky kreslí aj v žalúziách, na svojom profile má takýchto fotografií mnoho. „To je pre mňa maľovanie svetlom, nie umelými svetielkami. Skutočná fotografia ako subjektívny záznam o svete. Myslím, že mnoho umelcov vníma ten tanec svetla a farieb a následne maľuje," hovorí autorka, ktorá takýmto spôsobom zachytáva aj vietor. „Tak vedel rozmaľovať scénu, že pripomínal obrazy," podotkla astronómka Daniela Rapavá.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Daniela Rapavá


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross