No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Diskusie o dostavaní R2 pokračujú

R2Dostavaním diaľnice R2 od obce Kriváň smerom na Rožňavu a Košice ako aj kompenzáciou za zníženie kvality života sa zaoberali na dnešnom stretnutí viacerí zástupcovia samospráv dotknutých regiónov z okolia plánovanej výstavby južného diaľničného úseku. Na stretnutí v Mýtnej sa zúčastnila primátorka Lučenca Alexandra Pivková ako aj rimavskosobotský primátor Jozef Šimko. Ako pripomenul, s výstavbou sa stále nezačalo a preto budú naďalej bojovať o dostavanie cesty v regióne. Primátorka Lučenca zastávala názor, vytvoriť prirodzený tlak, aby bol do výstavby zaradený celý región a aktivizovať k tomu aj občanov.

„Zaslúžime si pozornosť,“ povedala Alexandra Pivková a dodala, že nie sú o nič horší ako iné, rozvinutejšie okresy. Domáci starosta obce Mýtna Pavel Greksa, ktorý sa rovnako dlhšiu dobu snaží poukázať na dostavanie diaľnice R2 a moderného obchvatu Mýtnej, na stretnutí verejne vyhlásil, že keď by sa začalo s výstavbou, kvalita života obyvateľov okolitých obcí sa zhorší a preto podľa jeho slov budú prvou obcou na Slovensku, ktorá oficiálne požiada o kompenzáciu vo výške milión eur. Ako doplnil, ide zároveň o čiastku za vyrúbané stromy v katastrálnom území Mýtnej. Peniaze chcú podľa jeho slov použiť na rozvoj cestovného ruchu a na rekultiváciu amfiteátra v kameňolome, ktorý v súčasnosti využívajú na výstavbu diaľnice. Starostovia a primátori zároveň aj žiadajú, aby bola do projektovej dokumentácie zaradená aj výstavba mimoúrovňovej križovatky pri Mýtnej, obávajú sa, že by mohol byť ohrozený cestovný ruch pri vodnej nádrži Ružiná.

r2Obavy obyvateľov o oddialenie výstavby R2 vyvolali minulý rok medializované informácie Národnej diaľničnej spoločnosti. Ministerstvo dopravy však informácie po niekoľkých dňoch dementovalo a predpokladané dátumy výstavby rýchlostnej komunikácie R2 boli vrátené do pôvodných termínov. Medzičasom sa však začalo v regióne so spisovaním petícií ako aj protestmi priamo na štátnej ceste vedúcej regiónom.

Zástupcovia obcí ako aj verejnosť v minulom roku prišli podporiť viacero akcií, verejných protestov za výstavbu diaľnice R2. Jedným z organizátorov protestu v Plešivci či Nových Honov bol aj poslanec NR SR Zsolt Simon. Stretnutia zástupcov samospráv inicioval minulý rok v Košiciach so štátnym tajomníkom Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVRR) SR Viktorom Stromčekom aj predseda regionálneho Združenia miest a obcí Gemera a Malohontu Peter Mináč. Ako vyplynulo zo stretnutia, prioritné úseky výstavby rýchlostnej cesty R2, ktorá má viesť južným Slovenskom a teda aj Gemerom či Novohradom majú určiť samosprávy. Podľa ministerstva treba južným ťahom dobudovať približne 150 kilometrov ciest, úseky v regióne Rimavskej Soboty by sa mali začať stavať až v roku 2022 a 2023.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
R2: Ďalší verejný protest za výstavbu diaľnice pokračoval v Nových Honoch
R. SOBOTA: Prioritné úseky výstavby R2 majú určiť samosprávy
R2: V nehodovom úseku vyhaslo na ceste viacero životov, obyvatelia chystajú protest
R2: Odloženie výstavby rýchlostnej cesty na Gemeri pobúrilo občanov
VIDEO/BÁTKA: Verejný protest za výstavbu diaľnice prišlo podporiť približne 200 ľudí


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross