No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO/VIDEO:Priaznivci ZUŠky oslavovali jubileum, v programe sa predviedli aj mnohé talenty

výročie ZUŠZákladná umelecká škola na Salvovej ulici v Rimavskej Sobote, ako jedna z najstarších umeleckých škôl na Slovensku, oslavuje tento rok už 85. rokov od vzniku svojej existencie. Pri tej príležitosti sa v Dome kultúry uskutočnil Slávnostný koncert venovaný tomuto výročiu. Predchádzala mu vernisáž obrazov prác súčasných žiakov výtvarného odboru, niekoľkých generácií, od žiakov až po dospelých poslucháčov. V úvode programu pod názvom Umenie učenia od pedagogičky Jany Janove bola vo video prezentácii predstavená škola, nasledoval blok Speváckeho zboru Nádej a žiačky tanečného odboru.

Medzi ďalšími talentmi sa predstavila rimavskosobotská vokálna skupina Mystic Choir, ktorá tiež pracuje pri škole, ako aj viacero komorných zoskupení. Žiaci, mladé talenty, aj absolventi, ktorí pokračujú na konzervatóriách, VŠMU v Bratislave či Akadémii umení v Banskej Bystrici, sa predviedli v hre na klavír, klarinet, flaute či gitare. „Som rád, že na týchto našich koncertoch sa čím ďalej viac objavujú takéto telesá, ktoré vyžadujú spoločné skupinové hranie, spoločný život na javisku,“ povedal v príhovore riaditeľ ZUŠ Marian Lacko, podľa ktorého má ZUŠka v súčasnosti približne 600 žiakov. Navštevujú päť umeleckých odborov hudobný, výtvarný, literárno-dramatický, tanečný a odbor audiovizuálnej a multimediálnej tvorby.

Pripomeňte si atmosféru z osláv 85. výročia založenia ZUŠky záznamom z online prenosu tu.
Na pódiu nechýbal ani majster Slovenska v hre na klasickú gitaru Adam Korcsog, ktorý si minulé leto zahral po boku svojej obľúbenej kapely Children of Bodom z Fínska. V klavírnom doprovode Evy Čarnokej sa pripomenula aj operná speváčka Adriana *Alexandra Patakyová, huslista Vojtech Bottos *Botos, či klaviristka Juliana Čarnoká a ďalší... Odprezentovaný bol aj víťazný hraný film z najmladšieho ZUŠkárskeho odboru audiovizuálnej a masmediálnej tvorby pod názvom "Stranger", za ktorý si jeho tvorcovia odniesli bronzovú priečku zo svetového Festivalu súťaže amatérskych filmov UNICA 2016.

Viceprimátor Ladislav Rigó (vľavo), riaditeľ ZUŠ Marian Lacko a zástupkyňa riaditeľa školy Lívia Kónyaová

Viceprimátor Ing. Ladislav Rigó (vľavo), riaditeľ ZUŠ Mgr. Marian Lacko a zástupkyňa riaditeľa školy Mgr. Lívia Kónyaová

Riaditeľ ZUŠky priblížil bohatú históriu, keď začínali ako hudobná škola pod vedením Ľudmily Daxnerovej, šéfky ženského spolku Živena. „Tento spolok spojil učiteľov hudby v našom meste,“ priblížil začiatky výučby hudby vo vtedajšom Gemerskom múzeu. Marian Lacko, ktorý je v poradí deviatym riaditeľom ZUŠ. Na pódiu sa poďakoval Beate Pavlenkovej, bývalej riaditeľke, ktorá svoju funkciu zastávala v neľahkých časoch 90-tych rokov, kedy škola prešla pod samostatnú právnu subjektivitu. Spolu s Marianom Lackom sú poslední dvaja žijúci riaditelia ZUŠky. „Naozaj mi dala veľmi veľa,“ povedal Lacko, ktorého na škole viedla ako mladého učiteľa. Marian Lacko spomenul, že majú už veľa žiakov, a že musia vyučovať aj v iných priestoroch ako je ZUŠka. Zároveň sa poďakoval zriaďovateľovi ZUŠ - mestu, konkrétne viceprimátorovi Ladislavovi Rigóovi, ktorý podporuje ich snahu rozšíriť zrekonštruovanú budovu ZUŠky o multifunkčnú sálu. „Naozaj cíti s nami, vie čo je ZUŠka a snaží sa nám veľmi pomáhať,“ dodal Lacko, podľa ktorého však vďačia aj TV Rimava, že ich deti môžu robiť aj s profesionálnymi kamerami a zažiť prácu priamo v štúdiu. „Pretože neviem ktorá súkromná televízia by to len tak dovolila. Decká sa učia filmovať a hneď aj praxujú,“ podotkol riaditeľ ZUŠ.

„Poslaním umeleckej školy je v prenesenom význame dávať deťom krídla a naša jubilantka sa to snaží a napĺňa,“ povedala predsedníčka Združenia rodičov Alžbeta Kováčiková, podľa ktorej by každý človek mal nachádzať krásu umeleckých diel. „Umenie má v sebe obrovskú silu. Dokáže potešiť, liečiť, povzbudiť, zaujať, rozosmiať, rozplakať,“ dodala.

Zdroj: Rimava.sk, TV Rimava (Rimava.sk je mediálnym partnerom podujatia)
Pri sponzorovaných a reklamných článkoch Rimava.sk štandardne uzatvára komentáre.

*Opravené 28.11.2016


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross