No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Mrzne, no ľudia bez domova miestnu nocľaháreň využívajú len málo. Spravili si vlastnú

20. januára 2021 | |  | 

Nocľaháreň v Rimavskej Sobote je klientmi využívaná len málo. Jej kapacita nie je v priemere obsadená ani na 50 percent. Aj keď vonku mrzne, ľudia bez domova sú radšej na ulici. Alebo si nájdu alternatívne možnosti strechy nad hlavou.

Odrádza ich poplatok či netolerancia alkoholu

Kapacita miestnej nocľahárne je 17 lôžok – 13 miest pre mužov a 4 miesta pre ženy. V prevádzke je sezónne v zimných mesiacoch denne v čase od 19:00 do 07:00. „V II. polroku 2020 bola miera využitia nocľahárne nižšia ako obvykle, služby využili v priemere 3 muži a jedna žena. V I. polroku 2020 bola miera využitia v priemere na hodnote 7 ľudí denne,“ povedala pre Rimava.sk vedúca odboru sociálnych vecí na Mestskom úrade v Rim. Sobote Mária Turoňová.

Článok pokračuje pod reklamou



Miestni ľudia bez prístrešia podľa nej nevyužívajú nocľaháreň určite aj z dôvodu poplatku, mnohí aj kvôli netolerancii alkoholu. Za noc si bezdomovci, ktorí sa nachádzajú v hmotnej núdzi s trvalým pobytom nahláseným v Rimavskej Sobote, musia zaplatiť 50 centov, okrem prespatia sa môžu v nocľahárni aj osprchovať. Ak sa občan s trvalým pobytom v Rim. Sobote nenachádza v hmotnej núdzi, za prenocovanie a hygienu si zaplatí jedno euro. Osoba, ktorá nemá v meste trvalý pobyt, zaplatí 1,20 eur.

„Myslím, že informovanosť ľudí bez prístrešia je dobrá, o nocľahárni majú vedomosť z rôznych zdrojov,“ uviedla ďalej Turoňová, podľa ktorej každý klient nocľahárne dostáva poradenstvo o základných potrebách. „V prípade problémov sú odporučení na príslušnú inštitúciu, s ktorými sme následne v kontakte aj my, ako MsÚ. Poradenstvo poskytujú kolegyne z referátu sociálnych služieb a terénni sociálni pracovníci,“ opísala jednu z činností ich odboru.

Fungujú aj počas pandémie

V prvej vlne pandémie bola nocľaháreň otvorená 24 hodín denne a bola pripravená aj ako karanténne miesto. „V druhej vlne nebola takáto požiadavka zatiaľ vznesená, takže funguje v bežnom režime denne od 19:00 do 7:00. V prípade požiadavky je mesto pripravené otázku karanténneho miesta opäť riešiť,“ informovala Turoňová.

Pomocnú ruku ľuďom bez domova môžu podať aj samotní občania mesta. Ak chcú, pomôcť môžu materiálne alebo potravinovo, stačí kontaktovať odbor sociálnych vecí na mestskom úrade.

Zistiť počet bezdomovcov je náročné

Podľa informácií z predchádzajúcich rokov sa na území mesta v priemere zdržuje približne 80 ľudí bez domova. Ako však uviedla Mária Turoňová, reálny počet bezdomovcov je ťažko zistiteľný, keďže mnohí nie sú občanmi mesta, ale zdržujú sa v ňom.

„Problém bezdomovectva je globálny problém, problém každého mesta. Snažíme sa poskytnúť všetkým, ktorí o to požiadajú, poradenstvo, v spolupráci s Červeným krížom aj materiálnu a potravinovú pomoc. Avšak väčšina bezdomovcov sú svojprávni ľudia, ktorí nie sú povinní sa riadiť našimi radami a poradenstvom, takže mnohokrát len využijú poradenstvo, ale nocľaháreň už nie. Spolupracujeme pri riešení problémov aj s mestskou políciou,“ vysvetlila ďalej vedúca odboru.

Nocľaháreň si spravili z bývalého internátu

Ako už uviedla vedúca odboru sociálnych vecí, skúsenosti s bezdomovcami majú aj mestskí policajti. „Svojím správaním a celkovým nehygienickým zjavom často pod vplyvom alkoholu alebo iných návykových látok pohoršujú, obťažujú a odpudzujú okoloidúcich občanov. Príslušníci mestskej polície sa snažia problémy s týmito občanmi riešiť za využitia všetkých zákonných možností, ktoré sú však obmedzené, keďže v meste nie je záchytná stanica, kde by bolo možné v zmysle zákona umiestniť takéto podnapité osoby, a nocľaháreň je v prevádzke tiež len v určitom období,“ uviedol náčelník mestskej polície Peter Berecz vo výročnej správe za rok 2019. Odvtedy sa veľa nezmenilo.

Odbor sociálnych vecí a mestská polícia spolupracujú, podľa Berecza sa im niektoré prípady podarilo úspešne vyriešiť. Súhlasí však s tým, že bezdomovci pomoc aj odmietajú a nocľaháreň im kvôli stanoveným podmienkam nevyhovuje. Útočisko si spravili z bývalého internátu.

Niektorí z „obyvateľov“ bývalého Domova mládeže na Ul. Školskej sú podľa Berecza aj psychicky narušení a v minulosti súdne trestaní. Ako ďalej konštatuje vo výročnej správe, mestská polícia v jednom zo zimných mesiacov v objekte zasahovala spolu 12-krát. „Z toho v 6 prípadoch sa jednalo o zakladanie ohňa vo vnútorných priestoroch budovy, v 4 prípadoch sa oheň podarilo uhasiť vlastnými silami a v 2 prípadoch bol na uhasenie privolaný hasičský záchranný zbor,“ dodal.

Objekt podľa neho nie je zabezpečený proti vniknutiu, v priestoroch sa stretávajú a zdržujú aj iné osoby, ktoré tam trávia voľný čas.

Bývalý internát z času na čas navštívia aj štátni policajti – na miesto sú privolaní z dôvodu nájdenia mŕtvoly. Len minulý rok v bývalom internáte našli telá dvoch bezdomovcov.

V budove nocľahárne vymenili kotol

V budove mestskej nocľahárne v uplynulých mesiacoch mesto podľa zverejnených faktúr zabezpečilo dodávku a montáž zdravotechniky a ústredného kúrenia za približne 8-tisíc eur.

Podľa mestom zverejnených údajov za rok 2019 bola výška priemerných bežných výdavkov za sociálnu službu v nocľahárni niečo cez 24-tisíc eur, pričom na jedného klienta na jednu noc to bolo takmer 17 eur.

Výška priemerných skutočne dosiahnutých príjmov z platenia úhrady za sociálnu službu v nocľahárni za rok 2019 bola podľa mesta 1 241,50 eur, pričom priemerne na jedného klienta na jednu noc to bolo 0,86 eur. Výška priemerných príjmov z poskytovania finančných príspevkov z MPSVaR na jedného klienta na jednu noc bola 8,49 eur.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross