No active "ca-sidebar-197687" sidebar

MsZ: Niektoré uznesenia primátor nepodpíše, dôvody chce vysvetliť na ďalšom rokovaní

Poslanci mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote majú za sebou ďalšie verejné rokovanie. Tentoraz to bolo jedno z tých plánovaných. Na stole ich čakalo niekoľko bodov. A hoci v rámci nich jednotlivé návrhy poslanci odsúhlasili, primátor aj tento raz vyhlásil, že ich nepodpíše. Dôvody by mal vysvetliť na ďalšom rokovaní.Medzi návrhmi, ktoré sa zatiaľ nedočkajú podpisu hlavy mesta je návrh nového rokovacieho poriadku. Ako v rámci diskusie k tomuto bodu povedal poslanec Roman Vaľo, aktuálny rokovací poriadok je zastaralý. Rovnako podľa jeho slov je rôznymi interpretáciami častokrát porušovaný. Väčšina poslancov s návrhom rokovacieho poriadku súhlasila, čo sa odzrkadlilo aj v hlasovaní. Primátor Jozef Šimko sa s ním ale nestotožnil a ako povedal, na najbližšom rokovaní tento rokovací poriadok „rozbije“. „Na budúcom rokovaní Vám vysvetlím prečo,“ podotkol.

Mestské zastupiteľstvo v tajnom hlasovaní rozhodovalo aj o udelení Ceny mesta.

Primátor nepodpíše ani prijaté uznesenie v súvislosti so štatútom Gemerských zvestí a Gömöri Hírlap. Dôvodom úpravy ich štatútu je podľa predkladateľa poslanca Vaľa zvýšenie nestrannosti. „Noviny majú svoju históriu, ale nie je v poriadku, keď majú v hodnotení objektívnosti zlé výsledky. Vrhá to zlé svetlo aj na redaktorov novín,“ uviedol Vaľo. Ako poznamenal, ide o tlačené periodikum, ktoré by v prvom rade malo informovať občanov o dianí v meste a nemali by byť používané na nezmyselné politické útoky. Na margo toho sa primátor pýtal, kto posúdi či ide o nezmyselné politické útoky mu Vaľo odpovedal, že takto vidia občania, s ktorými diskutovali v rámci svojej predvolebnej kampane. Podľa poslanca Jaroslava Bagačku však vzniká otázka či mesto vôbec v dnešnej dobe potrebuje noviny. „Už aj v minulosti boli zrušené. Koľko miest vydáva svoje noviny, preto som trocha skeptický v ich smerovaní,“ priblížil Bagačka.

Zástupcovia občanov mali na stole aj návrh etického kódexu, ktorý sa už mal dočkať podpisu hlavy mesta. Ako poznamenal poslanec Ján Jurkemik, vedel, že s návrhom nového rokovacieho poriadku i štatútom Gemerských zvestí a Gömöri Hírlap bude mať primátor problém. „Ale som prekvapený, že s etickým kódexom súhlasíte,“ konštatoval. Konsenzus by však poslanci a primátor mali nájsť v ďalších prijatých uzneseniach ako je Návrh záväzného strategického dokumentu pre oblasť dopravy, ktorý obsahuje ucelenú sieť cyklodopravných trás, ďalej aktualizácie a digitalizácie územného plánu mesta Rimavská Sobota a financovania prostredníctvom dotácie z MVDaRR resp. MŽP. A hoci by sa podpisu malo dočkať aj uznesenie plánu na podávanie projektov na získanie finančných zdrojov podľa zverejnených harmonogramov výziev, primátor si nevie predstaviť, či na už vypracovaný projekt bude niekedy zverejnená výzva. Podľa poslanca Štefana Tankóa sa však výzvy jednotlivých ministerstiev zverejňujú s predstihom. Ako uviedla Eva Muráriková, vedúca odboru rozvoja mesta, nie každá výzva je tak zverejnená, no teoreticky sa na dané výzvy vedia pripraviť.

V rámci rozpravy k tomuto bodu vystúpil aj predkladateľ Vaľo. Podľa neho projekty si dopredu pripravujú aj iné samosprávy. „A nikto nepovedal, že to boli vyhodené peniaze. Príkladom je Lučenec, ktorý získal viac ako 900 tis. eur na opravu škôlky,“ ozrejmil.

Poslanci sa zaoberali aj informatívnou správou o mestských lesoch. V rámci tohto bodu poslanci odsúhlasili vypísať verejno-obchodnú súťaž na predaj dreva na pni. Nechýbali interpelácie a všeobecná rozprava. V rámci nej poslanci udelili slovo Anete Vargicovej, bývalej zamestnankyni Mestského úradu, ktorá prišla na spreneveru z roku 2015 na odbore školstva. „Za to, že som prišla na spreneveru som bola prepustená,“ povedala a dodala, že jej nevinu priznal okresný, krajský i najvyšší súd.

Všeobecná rozprava bola aj o prijatí ďalšieho uznesenia, ktoré predložil poslanec Vaľo. Jeho obsahom je prieskum verejnej mienky. V prieskume, ktorý sa uskutoční v deň druhého kola prezidentských volieb, 30. marca, sa majú občania vyjadriť či z bývalého Domova mládeže chcú Domov sociálnych služieb alebo byty pre mladé rodiny s deťmi. Na rad sa dostal aj Zimný štadión. Podľa poslanca Ivana Hazuchu ide len o truc, nie ako o úsporné opatrenie. „Nerozumiem tomu. V rozpočte boli znížené určité položky, ale nie na Zimný štadión,“ avizoval s tým, koľko financií sa ušetrí zatvorením štadiónu o týždeň skôr. „Keď mi dáte aj to menej o 25 tisíc eur len na základné fungovanie, tak ako mám kúpiť čo i len jednu súčiastku alebo vyplatiť elektrinu,“ pýtal sa riaditeľ TSM Tibor Barto. Ako ďalej povedal poslanec Michal Demeter, dnes, 26. marca, si sadli s riaditeľom Bartom a dohodli sa na určitých veciach, medzi ktorými je aj správne účtovanie jednotlivých položiek. V závere prijali jednomyseľne uznesenie na dofinancovanie TSM. Poslanci technickým službám odsúhlasili mimoriadny príspevok vo výške 90 tis. eur.

Témam sa budeme venovať.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross