No active "ca-sidebar-197687" sidebar

MsZ potvrdilo svoje uznesenia, primátor sa obráti na prokuratúru

Poslanci mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote majú za sebou, doteraz, najdlhšie rokovanie, trvalo takmer sedem hodín. V rámci tohto rokovacieho maratónu mali na stole schvaľovanie financií pre kultúrne subjekty a športové kluby, no debaty sa strhli najmä pri uzneseniach, ktoré primátor Jozef Šimko nepodpísal.

Prerozdeľovaním finančných prostriedkov na šport i kultúru sa poslanci zaoberali v prvej polovici svojho rokovania. Tu sa strhla väčšia debata ohľadom samotného rozdeľovania. Zatiaľ čo pre športové kluby Komisia športu vytvorila isté podmienky na získanie financií, v prípade kultúry, ktorá patrí pod patronát Komisie školstva a kultúry, podľa poslanca Jána Jurkemika chýbali. Ako povedal, nevidí význam podporovať cirkevné organizácie, keď financie dostávajú od samotnej cirkvi. „Do budúcna by sme mali vytvoriť koncepciu prerozdeľovania financií pre občianske združenia, nie len či to alebo tamto združenie poznám,“ podotkol. Poslanec Jaroslav Bagačka poukázal na z roka na rok zvyšujúce sa finančné príspevky pre jednotlivé subjekty. Ako povedal, v prvom rade by sa dané subjekty mali opierať o členské príspevky či sponzorov a financie od mesta mali brať ako len o istú finančnú pomoc.

Väčšia diskusia sa strhla pri prelomovaní veta. Zastupiteľstvo malo na stole až päť uznesení, ktoré primátor nepodpísal, a to uznesenie o podaní žiadosti o regionálny príspevok na priemyselný park, návrh nového rokovacieho poriadku, návrh etického kódexu, štatútu Gemerských zvestí a Gömöri Hírlap, ako aj uznesenie týkajúce sa prieskumu verejnej mienky za účelom zistenia názoru občanov čo ďalej s budovou bývalého Domova mládeže. Tieto uznesenia poslanci opätovne potvrdili aj napriek námietkam Šimka.

Ten sa takmer pri každom znovupotvrdenom uznesení vyjadril, že sa obráti na okresnú prokuratúru. Ako povedal, schválený rokovací poriadok je v rozpore so zákonom. V prípade etického kódexu ide podľa primátora o zbytočný dokument. „A či bude alebo nie, ja vám budem odpovedať ako zvyknem. Mňa nezmeníte a nič s ním nezmeníte,“ avizoval poslancom. Podľa poslanca Romana Vaľa je etický kódex norma, ktorá je dobrovoľná. „Každý z nás sme volení občanmi a oni očakávajú, že mesto niekam posunieme a slušná etika tomu napomôže, preto etický kódex,“ povedal. To, že primátor svoju rétoriku nezmení potvrdil aj v prípade potencionálnej rekonštrukcie bývalého Domova mládeže. Rovnako aj na tomto aprílovom zasadnutí trval iba na jednej možnosti – prestavby na nájomné byty pre mladé rodiny s deťmi. „Iná možnosť nie je. Vybudovať tam Domov sociálnych služieb (DSS) nie je možné,“ konštatoval. Prieskum verejnej mienky počas druhého kola prezidentských volieb však ukázal opak. Obyvatelia by v budove radšej prijali práve DSS. Primátorovi to pripomenul aj poslanec Rober Kuvik. „Primátor boli ste na stretnutí tejto mestskej časti. Nikto okrem Vás tam nechce byty,“ avizoval poslanec.

V druhej polovici rokovania sa poslanci zaoberali návrhom plánu verejných obstarávaní. Ako uviedol poslanec Vaľo, bolo by dobré aby takýto plán mala samospráva, tak ako mnohé ďalšie. Bude sa tak mesto vedieť pripraviť na dané výzvy. Po tomto odsúhlasenom bode sa na rad dostal aj bod ohľadom plánu obnovy budov, chodníkov či ciest v meste. Tento plán je známy aj ako pasportizácia, ktorá v poslednom období bola podľa niektorých poslancov prezentovaná medzi obyvateľmi ako strašiak. „Ide o plán obnovy, aby sa nastavil plán komplexnej obnovy budov a komunikácií,“ avizoval predkladateľ tohto bodu poslanec Vaľo. V rámci tohto bodu podal viceprimátor procedurálny návrh na pasportizáciu podzemných a vzdušných káblov a vetiev. Tento návrh ale neprešiel. Podľa primátora je v rámci mesta plno načierno naťahaných káblových sietí. „Tak ja mám robiť pasportizáciu budov, chodníkov, ciest, ale to čo máme nad hlavami to vás nezaujíma,“ reagoval Šimko na nepodporený návrh viceprimátora. Podľa poslanca Ivana Hazuchu sa pasportizácia týka budov a komunikácií v správe mesta a nie cudzích stavieb. Podľa neho by takáto pasportizácia zo strany mesta bolo zbytočné vyhodenie peňazí samosprávy a teda daňových poplatníkov v meste.

V úplnom závere rokovania nechýbali interpelácie poslancov a všeobecná rozprava. V rámci nej poslanec Vaľo predložil ďalší prieskum. Ten by sa mal uskutočniť počas konania volieb do Európskeho parlamentu v sobotu 25. mája. V prieskume, z dielne poslancov klubu Odvážme sa zrýchliť, by sa obyvateľov pýtali v štyroch otázkach na čo by vyhradili financie z rozpočtu mesta.

Témam z rokovania sa budeme venovať v ďalších článkoch.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross