No active "ca-sidebar-197687" sidebar

MsZ: Výsledkom dvojhodinovej diskusie o futbalovej akadémii sú ďalšie rokovania

Približne dve hodiny trvajúce mimoriadne mestské zastupiteľstvo v Rimavskej Sobote ohľadom futbalovej akadémie prerušili. Otázkou futbalu by sa tak mali znova zaoberať najneskôr koncom júla. Okrem toho poslanci jednohlasne súhlasia s Mestskou futbalovou akadémiou a doporučili primátorovi rokovať so všetkými zainteresovanými stranami a predložiť konečné, presné znenie zmlúv a dohôd.

V úvode rokovania sa k slovu prihlásil primátor Jozef Šimko, ktorý ozrejmil situáciu. Ako priblížil, rokovania s maďarskou stranou prebiehajú už druhý rok. Naposledy, na júnovom mestskom zastupiteľstve, poslanci odsúhlasili dohodu o spolupráci medzi MŠK Rimavská Sobota a Borsodsport Invest za vstup do Mestskej futbalovej akadémie (MFA) ako aj zapracovanie ich ďalších požiadaviek. Šimko podľa jeho slov nebol osobne presvedčený, že informácie od maďarskej strany sú zrozumiteľné. „Preto som navštívil maďarský futbalový zväz,“ poznamenal s tým, že podľa slov Józsefa Vargu, predsedu maďarského futbalového zväzu *riaditeľom sekcie dotácií, s ktorým sa Šimko stretol, zatiaľ platné zákony Maďarskej republiky nedovoľujú použiť finančné prostriedky na inom území mimo tejto republiky. Ako Šimko doplnil, s maďarským predsedom futbalového zväzu diskutovali aj o zmene zákona, aby sa finančné prostriedky mohli presunúť do MŠK Rimavská Sobota. Táto zmena by mohla byť podľa Šimka aktuálna do konca septembra až decembra tohto roka.

Na júnovom mestskom zastupiteľstve zámer MFA neprešiel iba tesne. Proti bol vtedy len jeden poslanec Ivan Hazucha, pričom viceprimátor Ladislav Rigó a poslankyňa Anna Zsóriová sa zdržali hlasovania. Dnes zámer podporili všetci prítomní poslanci (Hazucha a Zsóriová na rokovaní neboli).

Na dnešnom mimoriadnom rokovaní bol prítomný aj Tamás Szabó, konateľ Borsodsport Invest. Podľa jeho slov zmena zákona nie je potrebná. „Maďarská vláda neprijíma také uznesenia, ktoré by sa nedali realizovať alebo by boli protizákonné,“ poznamenal Szabó a dodal, že v tomto prípade stačí upraviť len zmluvu. Podľa poslanca Miroslava Bitalu maďarská strana má záujem pomôcť mestu a preto by mali túto pomoc prijať.

V rámci rozpravy vystúpil aj poslanec František Auxt, ktorý dnešnú konfrontáciu považoval za zbytočnú. „Dnes to nevyriešime,“ avizoval. Výsledkom mimoriadneho rokovania tak bolo jeho prerušenie, z dôvodu objavenia nových, vyššie spomenutých, skutočností a stanovenie nového zasadnutia. To ďalšie by sa malo uskutočniť najneskôr do 25. júla. Okrem toho mestské zastupiteľstvo súhlasí s fungovaním MFA a ďalej doporučuje primátorovi, aby vrátane členov komisie rokoval so všetkými zodpovednými štatutárnymi zástupcami zúčastnených strán (Maďarský futbalový zväz, zástupcovia klubu Diósgyőr DVTK i MŠK Rimavská Sobota). Strany si tak majú sadnúť za jeden stôl, aby doplnili zásadné články zmlúv, ktoré doteraz boli nevyjasnené a predložiť konečné, presné znenie zmlúv a dohôd.

Projekt Mestskej futbalovej akadémie má byť hradený z prostriedkov maďarskej vlády, ktorá minulý rok poskytla klubu Diósgyőr VTK finančnú injekciu vo výške 33 miliónov eur (9,974 miliárd forintov). Tento plán mal štyri projektové časti. Obnovená tak má byť futbalová infraštruktúra v Egri a Salgótarjáne, v Diósgyőri postavia multifunkčnú športovú halu a vytvoriť majú aj futbalovú akadémiu na južnom Slovensku. Rimavská Sobota by v prípade realizácie projektu bola ďalším mestom spolu s Dunajskou Stredou a Komárnom, v ktorom sa do futbalu investovalo z maďarských zdrojov.

*Oprava - primátorom spomínaný József Varga je riaditeľ sekcie dotácií v Maďarsku.
Zdroj: Rimava.sk
Súvisiace články
Žltá karta pre Mestskú futbalovú akadémiu za milióny eur
Futbalová akadémia dostala zatiaľ zelenú, o ďalších krokoch rozhodnú poslanci
V R. Sobote by mala vyrásť futbalová akadémia za milióny eur


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross