No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Na primátora Šimka letí podnet na prokuratúru

Posledné zasadnutie mestského zastupiteľstva sa takmer v celom jeho priebehu nieslo v napätej atmosfére. Už v jeho úvode padli slová o podnete na prokuratúru kvôli presunutému termínu zasadnutia. V neďalekom Tisovci termín zasadnutia zmenili tiež.

Zmenil termín zasadnutia

To, že primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko zmenil termín zasadnutia mestského zastupiteľstva – posunul ho o deň neskôr, bude mať ešte dohru. Ako na zasadnutí povedal mestský poslanec Roman Vaľo, zmena termínu ohrozila rokovanie, pretože viacerí poslanci si podľa platného harmonogramu zasadnutí dopredu plánujú svoj pracovný program. Posunutie zasadnutia sa podľa neho odrazilo aj na počte prítomných poslancov.

„Veľmi dobre viete, že VZN alebo majetkovoprávne otázky závažnejšej povahy je potrebné prijímať 2/3 väčšinou všetkých poslancov. Tých tu dneska nemáme,“ vyjadril sa v úvode zasadnutia poslanec Vaľo.

Článok pokračuje pod reklamou



„Dnešné zastupiteľstvo je zvolané v rozpore s platným uznesením,“ povedal Vaľo s tým, že nebol dodržaný harmonogram zasadnutí. „Aby sme sa vyhli takýmto nuansám, tak sme dali podnet na prokuratúru, aby sa vyjadrila k tomu, či takýto postup primátora mesta bol v poriadku a v súlade s platným rokovacím poriadkom a zákonom o obecnom zriadení,“ vyjadril sa ďalej. Primátor Jozef Šimko tvrdí, že dátum posunul kvôli obsadenosti Guľovej sály v Dome kultúry, v ktorej sa zasadnutie konalo.

„Vidím, že máte v tom obrovský problém, že som to posunul o jeden deň ďalej. Posunulo to vedenie mesta, pretože som to na operatívnej porade predniesol a jednoznačne sme sa dohodli, že to urobíme takto,“ vyjadril sa Šimko, ktorý poslancom odporučil, aby nabudúce podali trestné oznámenie pre zneužitie právomoci verejného činiteľa. „Robíte zasa z blchy somára,“ myslí si primátor Šimko.

K téme sa vyjadril aj prednosta mestského úradu Štefan Szántó, ktorý oslovil advokátsku kanceláriu, nekonkretizoval však akú. Podľa stanoviska tejto kancelárie, ako predniesol Szántó, je konanie primátora v poriadku. „Aj keď existuje harmonogram zasadnutia obecného zastupiteľstva, je to stále starosta/primátor, ktorý má právo určiť dátum a deň zasadnutia,“ uviedol prednosta. To, či bolo porušené uznesenie a zákon, však zhodnotí prokuratúra.

Schvaľovanie bodov programu mestského zastupiteľstva ohrozené nakoniec nebolo, pretože sa dostavil potrebný počet poslancov.

Zasadnutie presunuli aj v Tisovci

Termín zasadnutia zmenili aj v neďalekom Tisovci – poslanci a vedenie mesta budú zasadať 15. decembra, aj keď podľa harmonogramu sa má zasadnutie konať o deň skôr. Ako pre Rimava.sk povedala primátorka Tisovca Irena Milecová, zasadnutie presunuli kvôli tomu, aby dodržali termín vyvesenia VZN. „Problém kvôli zmenenému termínu nenastal, nikto sa nesťažoval. Inteligentní ľudia by sa mali vedieť dohodnúť na takýchto veciach,“ myslí si primátorka Tisovca.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross