No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Nákup smetiarskych áut preverí prokurátor

20. júna 2012 |  | |

Nákup smetiarskych áut, ktoré primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko v rozpočtovom provizóriu zaobstaral v Nemecku, preverí prokurátor. Podanie podnetu okresnej prokuratúre včera odsúhlasili poslanci mestského zastupiteľstva, touto úlohou poverili hlavného kontrolóra. Ten tiež preveroval postup pri nákupe áut a konštatoval porušenie všeobecne záväzného nariadenia mesta (VZN). Poslanci však chcú vedieť, či nedošlo aj k zneužitiu právomoci verejného činiteľa a neoprávnenému nakladaniu s verejnými financiami. Primátor poslancov ubezpečil, že "z tohto mráčika nezaprší".

Správa hlavného kontrolóra sa na program rokovania dostala až vo večerných hodinách. Šimko pripustil, že nákupom áut došlo "de iure" k pochybeniu, "de facto" však samospráva bude šetriť. Poslancom opäť pripomenul, že autá sú v dobrom stave a vďaka nim od júla zabezpečí zber komunálneho odpadu v réžii mesta, za menej peňazí. Zároveň sa na mestský parlament obrátil s otázkou, prečo poslanci neriešili napríklad skládku v Uzovskej Panici alebo iné prípady, kedy tiež mohlo dôjsť k porušeniam VZN či zákonov.

Poslanec Július Sojka uviedol, že primátorovi nikto neberie jeho zapálenosť pre zmenu vo vývoze smetí, zároveň sa však opýtal, či je komunálny odpad nejakou samostatnou dimenziou, v ktorej naplatia zákony. "My tu nie sme na to, aby sme si zakrývali oči," povedal Sojka. Poslanec Peter Juhász však podotkol, že primátor aj poslanci majú spoločný záujem a z kúpy áut sa nemusel urobiť lokálny folklór.

Aj šéf ľavicového bloku Ján Végh apeloval na dodržiavanie predpisov. Poslanec Ján Čeman podotkol, že zastupiteľstvo nemalo dostatočné informácie o plánoch primátora. Poslanci podľa neho nevedeli, že pôjde do Nemecka kúpiť autá, pričom téma smetí nie je nová a bolo dosť času sa pripraviť. Dušana Hlinku zaujímalo, či okrem VZN nebol porušený aj zákon. Práve na jeho návrh poslanci hlasovali o podnete na prokuratúru, ktorý napokon schválili.

"Ubezpečujem vás, že z tohto mráčika nezaprší," vyhlásil primátor. Vzápätí podotkol, že ak bude vetovať rozpočet a samospráva zakúpi kontajnery na smeti, aj to by mal dať kontrolór preveriť prokurátorovi. Podľa jeho slov, ak smetné nádoby neobjedná, Rimavská Sobota nebude mať ďaleko k talianskemu Neapolu.

Zber a vývoz tuhého komunálneho odpadu bude od 1. júla zabezpečovať tunajšia samospráva. Približne pred rokom nepredĺžila zmluvu spoločnosti Brantner Gemer, ktorá v meste doposiaľ komplexne vyvážala odpad už niekoľko rokov. Primátor mesta Jozef Šimko si od prevzatia vývozu pod mesto sľubuje ušetrenie financií. Separovaný zber a skládkovanie tuhého komunálneho odpadu však po verejných obstarávaniach ostáva pod hlavičkou spoločnosti Brantner Gemer.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
R. SOBOTA: Kúpou smetiarskych áut primátor porušil záväzné nariadenie mesta
Mesto kúpi kontajnery, primátor pripustil, že pri nákupe smetiarskych áut porušil nejakú maličkosť
R. SOBOTA: Kontrola nákupu smetiarskych áut z Nemecka má byť ukončená do týždňa
Kontrolór začal preverovať kúpu smetiarskych áut z Nemecka
Mesto dnes doviezlo dve desaťročné smetiarske autá z Nemecka


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross