No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Počas rozširovania cesty na Zbojskej pribudú v úseku dva mosty

30. augusta 2013 |  | | |

Zbojska, cesta I. triedyPočas rozširovania viac ako štvorkilometrového úseku horskej cesty I/72 sedlo Zbojská – Tisovec, Čertova dolina v okresoch Brezno a Rimavská Sobota pribudnú dva mosty. Ako Rimava.sk ďalej informovala hovorkyňa Slovenskej správy ciest (SSC) Zuzana Hromcová, pôjde o most pre potok Furmanec a podjazd pre cestu prvej triedy. Podľa Hromcovej je komunikácia postavená v súbehu s približne 120-ročnou železničnou traťou v národnom parku a náročnosť stavebných prác je preto vysoká, realizujú ich však bez vylúčenia premávky hlavnej cesty.

Na stavbe podľa hovorkyne SSC pracuje denne minimálne 58 pracovníkov a priemerne 22 mechanizmov, ich počty sa pritom menia podľa potreby a charakteru prác. "Práce na hlavnom objekte sa realizujú v turnusovom režime, bez prerušenia," dodala Hromcová, podľa ktorej idú podľa plánu aj napriek nepredvídaným skutočnostiam v oblasti geológie územia, tie však nekonkretizovala. S prácami na preklasifikovanej ceste začali v júli, premávka je obmedzená a riadená semafórmi.

Podľa štatistík SSC posledného celoštátneho sčítania z roku 2010 bola intenzita premávky na tomto úseku za 24 hodín približne od 1600 až 2850 vozidiel.
Ako ďalej podotkla, musia dbať aj na umiestnenie stavby, ktorá je v Národnom parku Muránska planina a preto minimalizovali smerové a šírkové usporiadanie, ako aj vedenie trasy. Šírka preklasifikovanej cesty bola podľa Hromcovej premenlivá. V najužšom mieste to bolo 4,7 metra, po rekonštrukcii bude šírka cesty 7,5 metra a vozovky 6 metrov. Ohľad pritom podľa Hromcovej musia brať aj na parametre polomerov oblúkov. Ako dodala, nakoľko ide o horský prechod, je pravdepodobné, že práce v zimnom období prerušia.

Zbojská rekonštrukcia cestaPodľa vyjadrení SSC ide o najzložitejšiu akciu, ktorú v Rimavskosobotskom okrese pripravovali. Rekonštrukcia cesty bude podľa zmluvnej ceny stáť 16,644 mil. eur, vrátane dane z pridanej hodnoty (DPH). Stavebné práce na nevyhovujúcej ceste uskutoční združenie spoločností Doprastav, a.s. Bratislava a Stavby mostov Slovakia, a.s. Banská Bystrica. Investorom je Slovenská správa ciest, práce majú byť spolufinancované z peňazí Európskej únie cez Operačný program Doprava.

Cesta I/72 bola prekvalifikovaná v úseku II/531 od Rimavskej Soboty po Tisovec v dĺžke 34,4 km a úsek cesty II/530 (Tisovec – Brezno) v dĺžke 29,7 od septembra 2008.
Cesta Sedlo Zbojská – Tisovec, Čertova dolina je v tomto území jediným možným prepojením medzi severnou a juhovýchodnou časťou Banskobystrického samosprávneho kraja a jej kvalita má priamy dopad na hospodárske a turistické aktivity v celom záujmovom území. Rekonštrukcia cesty bude mať podľa cestárov výrazný vplyv na rozvoj regiónu. Účelom je rekonštrukcia cesty na kapacitnú komunikáciu, ktorá bude spĺňať požiadavky prognózovaných intenzít dopravy a parametre cesty I. triedy.

[nggallery id=1146]

Zdroj: Rimava.sk/SITA

Súvisiace články
FOTO: Začali rekonštruovať cestu Tisovec – Zbojská, najzložitejšiu akciu v okrese
Obnova cesty sedlo Zbojská – Tisovec má stáť 16,6 mil. eur
Cez horský priechod Zbojská majú kamióny prejazd zakázaný
Úprava cesty za Tisovcom má byť najzložitejšou akciou v okrese
Od Rimavskej Soboty do Brezna už po ceste I. triedy


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross