No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Prípad sprenevery na Mestskom úrade ide pred súd, samospráva prišla o takmer 70 tis. eur

radnicaVyšetrovanie prípadu sprenevery verejných financií na Mestskom úrade v Rimavskej Sobote, kde zmizlo takmer 70 tisíc eur, bolo ukončené. Prípadom sa bude zaoberať súd. Podľa banskobystrickej policajnej hovorkyne Petry Kováčikovej bolo vyšetrovanie ukončené návrhom na podanie obžaloby v decembri minulého roka, zo zločinu sprenevery bola obvinená 54-ročná Dana S., pracovníčka úradu, ktorá bola zodpovedná za financovanie školských a predškolských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Rimavská Sobota. „Prostredníctvom prideleného počítača s prístupovým právom cez internet banking neoprávnene bez povolenia a zákonného dôvodu uskutočnila celkom 31 bezhotovostných transakcií, ktoré previedla z bežného účtu mesta v prospech svojho účtu ako aj účtu svojho rodinného príslušníka v celkovej čiastke takmer 73 tisíc eur,“ objasnila Kováčiková. Zároveň dodala, že z týchto prostriedkov v termíne 5. júna 2015 vrátila v prospech bežného účtu Rimavská Sobota približne 4,5 tis. eur pričom ostatné prostriedky použila vo svoj prospech čím spôsobila Mestskému úradu Rimavská Sobota škodu vo výške nie menej ako 68 tisíc eur.

Za takýto zločin sprenevery hrozí zo zákona trest odňatia slobody na 3 až 10 rokov. Prípad sa tak dostal na súd. Podľa slov hovorkyne Krajského súdu v Banskej Bystrici Adriány Vaškovej zatiaľ termín hlavného pojednávania vytýčený nebol.

Na zmiznuté financie poukázala v roku 2015 ďalšia pracovníčka úradu, ktorá po jej prepustení prevzala agendu. Kvôli spôsobenej tragickej dopravnej nehode pri obci Mýtna, pri ktorej zomreli dve osoby, bola Dana vo výkone trestu. Odsúdená bola na jar 2015, do výkonu nastúpila až o niekoľko mesiacov na jeseň. Ďalšiu pracovníčku neskôr mesto prepustilo kvôli porušeniu pracovnej disciplíny a tomu, že o celej udalosti vedela skôr.

Súdny spor však podľa našich informácií pokračuje aj naďalej a vedenie mesta sa dovolalo na Najvyšší súd.
Prepustená zamestnankyňa to však odmietla čo následne v lete potvrdil aj Okresný súd. „Na základe posúdenia všetkých okolností dospel k záveru, že navrhovateľka sa nedopustila porušenia pracovnej disciplíny zvlášť hrubým spôsobom,“ potvrdila vtedy hovorkyňa Vašková. Samospráva sa neskôr odvolala na kraj, no senát dal za pravdu prvostupňovému súdu a odvolanie voči nemu už nebolo prípustné. Ako sa uvádza v rozsudku súdu, za zlyhaním stoja kontrolné orgány na Mestskom úrade.

Poslanci mestského zastupiteľstva však prijali záverečný účet bez výhrad. Prepustenej pracovníčke Anete Vargicovej neodsúhlasili jej navrhované vystúpenie v pléne aby prípad sprenevery ozrejmila na verejnosti. Podľa primátora Jozefa Šimka na to nebol dôvod. Poslanci následne hlasovali a takmer polovica zástupcov občanov sa v hlasovaní za vystúpenie Vargicovej zdržala a návrh neprešiel.

Súvisiace články
Financie určené pre školy si mala posielať na svoj účet
Krajský senát potvrdil rozsudok v prípade prepustenia zamestnankyne Mestského úradu
R. SOBOTA: Okresný súd dal za pravdu prepustenej zamestnankyni úradu


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross