Vychádzková palica patriaca známemu maďarskému právnikovi a politikovi Lajosovi Kossuthovi. To bude predmetom mesiaca august Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote. Múzeum ju do svojho takmer stotisícového zbierkového fondu dostala v roku 1905. Rimava.sk o tom informovala Martina Mareková, lektorka z Gemersko-malohontského múzea.
Podľa jej slov bolo v 19. storočí zvykom, že muži nosili vychádzkové palice ako módny doplnok a jednu vlastnil aj Lajos Kossuth (1802 – 1894). Ako ďalej uviedla ide o kombinovanú palicu. „Jej zaujímavosťou je, že vo vnútri je ukrytá tenká oceľová dýka pre pocit väčšieho bezpečia,“ prezradila Mareková a dodala, že vychádzková palica bola na jednej strane bežným predmetom osobnej potreby, slúžiaca na podopieranie pri chôdzi a na ukazovanie, na druhej strane zbraňou v jednoduchej podobe. Palica je podľa lektorky vyrobená z trstiny, jej rukoväť je oblúkovitého tvaru a pod rukoväťou sa nachádza mosadzná kosoštvorcovitá ozdoba. Ako priblížila palicu je možné rozložiť na dve časti. „Bola vyrobená ručne, ale jej výrobca je neznámy,“ poznamenala Mareková a dodala, že vychádzkovú palicu si návštevníci môžu pozrieť od 1. do 31. augusta, každý pracovný deň od 8:00 do 16:00 hod. a počas víkendov od 9:00 do 16:00 hod.
Lajos Kossuth bol známym maďarským právnikom a politikom, bol predstaviteľom maďarského liberálneho hnutia a významnou osobnosťou počas maďarskej revolúcie v rokoch 1848 - 1849. Okolo roku 1840 žil Kossuth v Bratislave v rodine Birnstingel. Mladému Sándorovi Birnstingelovi sa zapáčila Kossuthova palica a preto mu ju daroval. Sándor palicu uschoval a neskoršie odovzdal svojmu synovu Aurélovi. Práve Aurél, ktorý žil v obci Likier (mestská časť Hnúšte), sa v roku 1905 rozhodol predmet darovať vtedajšiemu Gemerskému múzeu.
Zdroj: Rimava.sk