No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO: Skončila sa dvojdňová medzinárodná súťaž Euroakademic gastro 2009

Slávnostným vyhodnotením dnes skončila medzinárodná súťaž stredných škôl krajín V4 „Euroakademic gastro 2009“, na ktorej medzi sebou v deviatich odboroch súperilo 22 škôl z Česka, Poľska, Maďarska a Slovenska. Novinkou oproti minuloročným Dňom porozumenia bola súťaž barmanov, baristov a someliérov.

Dejiskom barmanskej show bola estrádna sála domu kultúry, kde svoje umenie predviedlo 20 súťažiacich. Ich úlohou bolo pripraviť tzv. soft a long drinky, teda nealkoholický nápoj ako aj nápoj s použitím alkoholu a likéru. Ako pre Rimava.sk uviedol prezident Slovenskej barmanskej asociácie Jozef Roth, hodnotilo sa technické prevedenie, ale aj vzhľad, chuť a vôňu nápoja. Za najlepšieho barmana bol napokon vyhlásený Lukáš Štulajter z Hotelovej akadémie v Brezne.

Pripraviť čo najkvalitnejšiu kávu (espresso, capuccino a ľubovoľný kávový nápoj bez alkoholu) bolo úlohou šiestich súťažiacich baristov v Hoteli Zlatý býk. Chuťoví komisári na stupeň víťazov nominovali Veroniku Dirbákovú zo Strednej odbornej školy vo Zvolene.

Okrem kávy sa v Zlatom Býku podávalo i víno. Pod drobnohľadom odbornej poroty napokon najlepšie obstál mladý someliér Ondrej Remeň, rovnako zo Strednej odbornej školy vo Zvolene.

„V Hoteli Zlatý Býk sa táto súťaž koná po prvýkrát,“ uviedol pre Rimava.sk Ladislav Sedmák, generálny sponzor a prezident Empora Capital. Ako povedal, význam podujatia pre študentov spočíva predovšetkým v získaní nových skúseností, zachytení nových trendov a v konfrontácii s inými školami z odboru. „Som pripravený aj v budúcnosti podporiť všetko dobré, čo sa odohráva v Rimavskej Sobote, tak ako tomu bolo aj po minulé roky,“ uviedol Sedmák.
Pre Rimava.sk zároveň prezradil, že na súťaži najviac fandí domácim, rimavskosobotským súťažiacim, predpokladal však úspech zvolenskej strednej školy.

Tá si napokon skutočne z rúk predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Milana Murgaša prevzala najviac ocenení. Z SOŠ Zvolen bol okrem iného aj víťazný kuchár súťaže Martin Otčenáš ako aj cukrárka Miroslava Kanianská.

Medzi čašníkmi, ktorí súťažili v maďarskom Ózde, porotu najviac zaujala dvojica Alena Vlasáková a Ondřej Černý zo Stredného odborného učilišťa v českých Poděbradoch. V odbore obchodný pracovník sa na stupni víťazov umiestnila kolínska Integrovaná stredná škola a jej  študenti Jakub Havrilko a Martin Kozel.

Spomedzi kaderníkov si s najpútavejším extravagantným účesom víťazstvo „vyčesala“ Greta Seleteye z Kazincbarciky, najkrajší večerný účes z dlhých vlasov vytvorila Alexandra Boľošová z SOŠ Zvolen.

[flashvideo filename=http://www.rimava.sk/video/eroakademic_gastro_2.flv /]

S denným „dymovým“ líčením  si najlepšie poradila budúca kozmetička Dominika Lišková z SOŠ Zvolen, víťazstvo za make-up na tému „Televízna tanečná show Star dance“ si odniesla Gabriela Sabolová z bardejovskej Strednej odbornej školy.

Riaditeľ Spojenej školy v Rimavskej Sobote a organizátor podujatia Jaroslav Bagačka vyjadril s priebehom „Euroakademic gastro 2009“ veľkú spokojnosť. „Som veľmi rád, že aj naša škola uspela ale treba osobitne oceniť množstvo víťazstiev SOŠ Zvolen, ktorá skutočne potvrdila svoje dominantné postavenie v našom kraji,“ povedal pre Rimava.sk Bagačka. Spojená stredná škola v Rimavskej Sobote získala tretie miesto v odbore kuchár a kozmetik, druhú priečku obsadili rimavskosobotskí čašníci, obchodní pracovníci, kaderníčka a kozmetička. „Tieto  výsledky považujem za primerané, mali by nás nabudiť ešte k väčšej aktivite a tvorivosti,“ uzavrel Bagačka.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
VIDEO: Four Fest odštartoval vo veľkom štýle súťažou kuchárov
Medzinárodného festivalu krajín V4 sa zúčastní 22 škôl
Leto v Rimavskej Sobote odštartuje veľkolepý koncert
Na Dňoch porozumenia aj súťaž Euroacademi gastro
Študenti stredných odborných škôl dnes predviedli svoju zručnosť a kreativitu


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross