No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO/VIDEO: Slovenská reprezentácia v športovej chanbare vybojovala na majstrovstvách Európy historický počet medailí. Tibor Figei ukončil svoju športovú kariéru

18. mája 2022 | | |  | 

V dňoch 6. až 8. mája sa vo Vršaci (Srbsko) uskutočnili v poradí už 12. Majstrovstvá Európy v športovej chanbare (japonské športové umenie s mečmi). Zúčastnilo sa na nich 200 chanbaristov z celej Európy. Nechýbala na ňom ani slovenská reprezentácia, ktorú zastupovalo 5 chanbaristov, tentoraz len z  Rimavskej Soboty.

Slovenská reprezentácia sa od roku 2014 zúčastnila každého veľkého podujatia, či už to boli ME, EH, MS, SH. Tentoraz sa ich nechýbali Tibor Figei (kat.: 40 +,veteráni), Laura Dávidová (juniori 17-20r, nižšie pásy), Tomáš Kuvik (kadeti – starší, nižšie pásy), Lukáš Kurek (kadeti – mladší, nižšie pásy) a Matej Gregorec (deti 10-11r.).

Článok pokračuje pod reklamou


Súťažilo sa v kihondose (súborné cvičenia – kata) a datotsu (kumite) v individuálnych a tímových súťažiach. V datotsu boli otvorené nasledovné disciplíny: krátky meč, dlhý meč jednoruč, krátky meč-štít, dlhý meč-štít, dlhý meč obojruč a kombinácia dlhého a krátkeho meča. Každý chanbarista si mohol vybrať tri disciplíny a pravdaže kihon dosu (katu).

Srbi sa na túto veľkú súťaž prichystali veľmi. Začalo sa už v piatok večer, keď sa stretli zástupcovia jednotlivých krajín na slávnostnej večeri, kde nechýbal ani Rimavskosoboťan Tibor Figei, ktorý zastupoval Slovensko ako vedúci výpravy (reprezentačný tréner) na tomto šampionáte. Program pokračoval v sobotu krásnym nástupom všetkých krajín, kde každej krajine zahrali hymnu. Novinkou bol systém hodnotenia súťaže, ktorý vychádzal z olympijského v úpolových športoch. Keď napríklad športovec prehral, dostal sa do repasáží a tam ho mohol ešte víťaz potiahnuť ďalej. Novinkou bolo, že v prvý deň súťaže (sobotu) boli na programe všetky bojové disciplíny (datotsu) a na druhý deň (v nedeľu) bola kihondosa (kata-súborné cvičenia) a poobede tímové súťaže v datosu a v kihondose. 

Medzi prvými športovcami, ktorí nastúpili na tatami v sobotu doobedu bol vekom starší kadet Tomáš Kuvik, ktorý už bol v roku 2019 na ME v Minsku v chanbare bronzový. Po niekoľkomesačnej príprave bol vo veľmi dobrej forme, keďže v Srbsku vybojoval dve strieborné medaily. V disciplínach kodachi (krátky meč) a chocken free (dlhý meč jednoruč) sa Tomáš prebojoval do finále cez veľmi silných francúzskych a talianskych reprezentantov, ktorí patria k špičke tohto športu. Vo finále rozhodli hlavne skúsenosti talianskych a francúzskych chanbaristov, ktorí uspeli najmä vďaka tomuto faktoru. Tomáš využil aj svoje skúsenosti z Taekwonda za posledné dva roky, keď reprezentoval Slovensko na viacerých medzinárodných súťažiach v tomto olympijskom športe a aj na majstrovstvách Európy.

Ako ďalší na rad prišiel vekom ešte mladší kadet, 14 ročný Lukáš Kurek, tiež medailista za ME 2019 (Minsk, strieborná medaila). Ten veľmi dominantným spôsobom nedal šancu ostatným chanbaristom z Európy, keď postupne vybojoval 3 zlaté vo svojich 3 disciplínach (krátky meč, dlhý meč jednoruč, dlhý a krátky meč). V jeho kategórii patria k najlepším i Srbi a Rumuni, s ktorými sa aj stretol a postupne ich aj zdolal. Je veľkým prísľubom na budúcoročné majstrovstvá sveta v Japonsku, takisto ako aj Tomáš Kuvik.

Poobede v sobotu nastúpila naša najskúsenejšia slovenská reprezentantka spomedzi mladých reprezentantov, a to Laura Dávidová (1. ME 2017, 3. MS 2018, 2019). Laura sa stretla väčšinou s talianskymi a francúzskymi reprezentantkami. Postupne ich zdolávala, ale tentoraz jej semifinále bola konečná stanica. Súboje boli zdĺhavé, náročné, veľmi technické. Mnohokrát rozhodovali malé detaily, možno aj šťastie. Napriek tomu Laura potvrdila svoje postavenie vo svetovej chanbare a vybojovala tentoraz tri bronzové medaily v individuálnych disciplínach a tým dokázala, že od roku 2017 patrí do európskej a svetovej špičky, keďže odvtedy už vybojovala pre Slovensko 8 medailí na najväčších súťažiach.

Krátko po Laure nastúpil aj Maťko Gregorec, ktorý je viacnásobný majster Slovenska a od tohto roku už aj majster Poľska. Pre neho to bola len druhá medzinárodná súťaž a prvá veľká takéhoto charakteru. Napriek tomu sa mladý reprezentant nezľakol a veľkou odhodlanosťou a bojovnosťou nastúpil na tatami. Vo svojich prvých dvoch disciplínach (krátky meč, krátky meč a štít) získal dve zlaté medaily, keď postupne porážal tých najlepších chanbaristov, väčšinou Srbov a Rumunov, mnohokrát aj fyzicky vyšších súperov. Vo svojej tretej bojovej disciplíne (dlhý meč obojruč) skončil na peknom druhom mieste. Maťko potvrdil, že na svoj vek disponuje veľkou sebadôverou, technikou a bojovnosťou už teraz a je veľkým prísľubom do budúcnosti.

Ako posledný zo slovenských reprezentantov nastúpil reprezentačný tréner a zároveň športovec Tibor Figei, pre ktorého to bola rozlúčka so slovenskou reprezentáciou a taktiež so športovou kariérou.

Tibor nastúpil v kategórii veteránov 40 +, kde mal 17 súperov. V prvých troch bojových disciplínach získal postupne bronzovú, striebornú a napokon aj zlatú medailu. Vo svojej obľúbenej disciplíne nito (dlhý a krátky meč) bojoval vo finále s francúzskym reprezentantom, s ktorým napokon prehral tesne 2 : 1 na body, keď mu rozhodcovia neuznali druhý bod. V tejto disciplíne ešte v roku 2019 získal Tibor na majstrovstvách sveta v kategórii čiernych pásov (DAN) zlatú medailu. Tibor potom nastúpil na svoju poslednú disciplínu s názvom tate chocken (dlhý meč - štít), kde sa tiež prebojoval do finále, tentoraz s talianskym reprezentantom. Tibor napokon vyhral 2 : 1 na body a získal tak svoju prvú zlatú medailu na tomto šampionáte v tejto kategórii a celkovo svoju druhú, keďže ešte v roku 2016 vyhral v kategórii nižších pásov na ME v Paríži. Slovenská reprezentácia a falconisti získali už v sobotu rekordný počet medailí, a to 14, z toho 6 zlatých.

V nedeľu boli na programe katy (súborné cvičenia), v chanbare kihondosa. Najskôr nastúpil na tatami Matej Gregorec, ktorý pre jednu chybu vypadol už v prvom kole. Po ňom nastúpil Lukáš Kurek, ktorý sa postupne prepracoval do finále, kde ale podľahol srbskému reprezentantovi a vybojoval nakoniec krásnu striebornú medailu.

Článok pokračuje pod reklamou


Po ňom nasledovali Tomáš Kuvik a Laura Dávidová, ktorí bohužial tiež vypadli v prvom kole. Laura zacvičila krásne, bez chyby, napriek tomu rozhodcovia posunuli do druhého kola srbskú reprezentantku.

Nakoniec nastúpil z pätice slovenských reprezentantov Tibor Figei, ktorý postúpil do druhého kola, kde natrafil na neskoršieho majstra Európy Taliana. Tibor s ním prehral len na druhýkrát, keďže na prvýkrát dali rozhodcovia remízu. Tibor tak obsadil delené 5. miesto, tak isto ako v roku 2017 na ME v Ríme.

Neskoro v poobedňajších hodinách sa začali boje v tímových súťažiach. Slováci nastúpili najskôr v kihondose (kate) v zmiešanom tíme, kde vyradili poľských reprezentantov 3 : 0 na body. Neskôr v semifinále natrafili na talianske reprezentantky, ktoré patria k najlepším na svete a prehrali pomerom 0 : 3. Napriek tomu vybojovali historickú bronzovú medailu pre Slovensko na majstrovstvách Európy, čo sa považuje za veľký úspech v prestížnej súťaži, akou je kihondosa. Tím nastúpil v zložení Figei, Dávidová a Kuvik.

Neskôr nastúpili Slováci aj v tímovej súťaži v datotsu (boj), kde im žreb nadelil neskorších majstrov Európy Francúzov. Slovenský tím nastúpil v zložení: Figei, Kuvik, Kurek. Napriek tomuto nepriaznivému žrebu podali Slováci veľmi dobrý výkon, keď prehrali v pomere 1 : 2 a len o jednu vlajku. Mladí reprezentanti Kuvik a Kurek sa ukázali vo veľmi dobrom svetle, keď prvý menovaný získal prvý bod tímu proti päťnásobnému majstrovi sveta a druhý menovaný podal vyrovnaný výkon so svojím súperom, keď obidvaja udreli naraz a rozhodcovia priznali len o jednu vlajku naviac bod francúzskym reprezentantom.

Po tímových súťažiach nasledovali boje o absolútnych šampiónov tzv. Grandšampiónov. Víťazi jednotlivých disciplín bojovali vo svojich kategóriách ešte medzi sebou o tento prestížny titul. O Grandšampióna sa bojovalo len od kategórie kadetov a vyššie. Ako prvý nastúpil Lukáš Kurek, ktorému žreb nadelil voľné kolo prvé. V druhom kole sa stretol s talianskym reprezentantom, ktorý bol nakoniec nad jeho sily. Ako druhý nastúpil v kategórii veteránov Tibor Figei s francúzskym reprezentantom, s ktorým nakoniec prehral tesne 1 : 0.

Tibor Figei si vyskúšal po roku 2019 – MS znova aj rolu medzinárodného rozhodcu, keď ho nanominovali na individuálne súťaže v kihondose – Grandšampión a takisto aj v datotsu (boji).

Slovenskí reprezentatni tak ukončili dvojdňový súťažný maratón, ktorý skončil v nedeľu neskoro večer 16 medailami (6 zlatých, 5 strieborných a 5 bronzových), čo je zatial historicky najlepšia bilancia z takýchto súťaží pre slovenskú reprezentáciu.

Tibor Figei:

"Chcel by som sa poďakovať v prvom rade Ing. Borisovi Lieskovskému st. a takisto Borisovi Lieskovskému ml. za podporu, takisto slovenským reprezentantom, trénerom,  rodičom, sponzorom, ktorí mi pomáhali najmä  posledné roky ako RSNet, Ádám Staveniny, Itres s.r.o a pravdaže mestu Rimavská sobota, ďalej priateľom a ja osobne aj môjmu trénerovi z Rimavskej Soboty z klubu Wing tsun - Eskrima Marianovi Kuvikovi a chalanom z jeho klubu, ktorí mi už niekoľko rokov sekundujú v sparingoch, bez nich by to nešlo. Ďalej je to Ladislav Laššák, ďalší tréner z Falconu, ktorý to ťahá so mnou od začiatku. Kolegom z práce (SOŠ Tornaľa), ktorí mi vždy fandili a cítil som ich podporu. A pravdaže mojej rodine, rodičom, manželke, deťom, ktorí toto všetkom so mnou dlhé roky prežívali.

Pre mňa to bola zas jedna veľká skúsenosť, zodpovednosť a výzva viesť túto reprezentáciu na takomto veľkom podujatí a krásna rozlúčka s mojou športovou kariérou. Myslím si, že ani slovenská reprezentácia a ani môj klub Falcon TKD Rimavská Sobota nesklamali, ba naopak, možnože sme aj mnohých prekvapili takýmito výsledkami, keďže sme získali až 16 medailí a z toho 6 zlatých, čo je rekord z takýchto majstrovstiev. Vo veľmi dobrom svetle sa ukázali všetci mladí reprezentanti a tým pádom je tam veľká šanca, že by sa mohli predstaviť na budúcoročných majstrovstvách sveta, ktoré sa tradične konajú v Japonsku.

Čo sa týka môjho výkonu, tak môžem povedať, že mi forma vyšla napriek tomu, že som mesiac predtým prekonal covid a bola to značná komplikácia v poslednej fáze prípravy, keďže som nemal ľahký priebeh choroby. Poháňala ma ale motivácia to ukončiť so vztýčenou hlavou a nezahanbiť náš klub a ani Slovensko. Väčšina vecí mi vyšla na turnaji (hlavne taktika), ale z času na čas som do toho dal emócie, a to sa mi niekoľkokrát aj vypomstilo. Napriek tomu som s mojím výkonom spokojný, ale hlavne s výkonom detí a s historickou bronzovou medailou v tímových súťažiach v kihondose.

Mojím cieľom je naďalej pokračovať v športovej chanbare, ale už len ako tréner a medzinárodný rozhodca. Nadišiel čas vrátiť športu, spoločnosti to, čo do mňa investovala a predávať skúsenosti a podieľať sa na výchove detí a budúcich reprezentantov. Bolo to krásnych ale náročných 6 rokov v reprezentácii, počas ktorých som sa zúčastnil 9 veľkých turnajov, ako sú MS, ME, SH, EH a vybojoval pre Slovensko 15 medailí, z toho dve zlaté na MS a dve zlaté na ME. Celkovo som získal v športovej chanbare 29 titulov národných alebo medzinárodných (MS, ME). Súťaženiu som sa venoval aj so športovou streľbou 14,5 roka. Aj v športovej streľbe som sa zúčastnil 3 veľkých súťaží (2 x ME, 1 x MS) ako rozhodca. Tam som získal 6 titulov.  Neľutujem nič, dal som do toho všetko. Tí, ktorí ma poznajú, vedia. Vždy hovorievam: Za každého hovoria výsledky. Ďakujem každému, kto mne a nášmu klubu pomohol."

NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross