No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Prijatie nového šéfredaktora mestských novín je na prokuratúre

ilustračné fotoUznesenie rimavskosobotského zastupiteľstva, podľa ktorého má prednosta mestského úradu uzatvoriť pracovnú zmluvu s novým šéfredaktorom novín, je na prokuratúre. Ako pre Rimava.sk potvrdil zástupca hovorcu krajskej prokuratúry Roman Krúpa, v piatok, 19.júla, bol na okresnú prokuratúru doručený podnet Mesta Rimavská Sobota, podaný prostredníctvom prednostu Štefana Szántóa.

„Podnetom sa domáha preskúmania uznesenia  Mestského zastupiteľstva v Rimavskej Sobote č. 77/2013 z 3.júla 2013,“ uviedol Krúpa. V tomto uznesení  zastupiteľstvo uložilo prednostovi mestského úradu uzatvoriť s Branislavom Cabanom pracovnú zmluvu na dobu určitú do vydania štyroch čísiel Rimavskosobotského informačného periodika (RSIP).

Podľa stanoviska prednostu môže pracovno-právny vzťah  uzatvárať len primátor mesta, bol preto  nútený podať podnet na okresnú prokuratúru. „Nemôžem splniť uznesenie, lebo to nemám v kompetencii,“ uvádza Szántó v tlačovej správe na mestskej stránke a spomína tiež, že na rokovaní zastupiteľstva nebol a nemohol dať proti uzneseniu námietku.

Krúpa potvrdil, že prokuratúra sa bude podnetom zaoberať, na jeho vybavenie má zákonnú dvojmesačnú lehotu od jeho doručenia.

Poslanca Ivana Hazuchu podanie rovno na prokuratúru prekvapilo, ako uviedol, budú však rešpektovať daný stav a rozhodnutie prokurátora, ak konštatuje, že uznesenie je protizákonné.

Rimavskosobotskí poslanci sa novinami a prijatím šéfredaktora zaoberali na pokračujúcom rokovaní zastupiteľstva začiatkom júla. Branislav Caban bol jediným uchádzačom vo výberovom konaní. Podľa primátora Jozefa Šimka však nesplnil dve podmienky, nevie po maďarsky a nemá dostatočnú prax v žurnalistike, a preto ho na výberové konanie ani nemali zavolať. Navrhol bod z rokovania stiahnuť a vypísať nové výberové konanie na pracovné pozície v obidvoch jazykoch. Poslanci ale jeho procedurálny návrh nepodporili. V uznesení napokon zobrali na vedomie výsledok výberového konania, doporučili prijať Branislava Cabana na pozíciu šéfredaktora a prednostovi uložili uzatvoriť s ním pracovnú zmluvu na dobu určitú a taktiež zabezpečiť vydanie 4 čísiel RSIP. Ako poslanec Hazucha na zasadnutí vyhlásil, pokiaľ sa uznesenie primátorovi prieči, nemusí ho podpísať.  „Tvrdím, že je to protizákonné, všetko čo momentálne robia,“ povedal vtedy pre Rimava.sk primátor a spomenul,  že uznesenie je zmätočné a nepodpíše ho. Zároveň pripomenul, že podľa štatútu navrhuje šéfredaktora zakladateľ, teda on.
Za návrh uznesenia hlasovali poslanci Baláž, Bornayová, Čeman, Hazucha, Juhászová, Kuvik, Juhász, Bagačka, proti bol Auxt, Rigó, Vaš a Sliva.

Mestské noviny nevychádzajú už viac ako pol roka, vydávanie Gemerských zvestí a Gömöri Hírlap  je stopnuté od decembra. Poslanci chceli zmeniť formu novín, v ktorých sa podľa nich neraz objavovali aj osočujúce články. V januári prijali štatút nového periodika, primátor ho označil za totalitný.

Zdroj: Rimava.sk 

Súvisiace články:

Poslanci doporučili prijať jediného kandidáta na šéfredaktora, podľa primátora nespĺňa požiadavky
O post zodpovedného redaktora mestských novín má záujem jeden uchádzač
Mestské noviny majú vyjsť najneskôr do júla, primátor to vidí pesimisticky
Mestské noviny idú opäť pred poslancov, majú sa dohodnúť na spôsobe ich vydávania
Namiesto mestských novín dostali Rimavskosoboťania do schránok príhovory
Poslanci prijali štatút novín. Podľa Végha budú demokratickejšie ako doteraz
Mestské noviny stále nevychádzajú. Podľa primátora je navrhnutý štatút totalitný
Poslanci ukončili vydávanie mestských novín, podľa niektorých sú tendenčné
O osude mestských novín poslanci stále nerozhodli
Mestské noviny majú v októbri skončiť, poslanci navrhujú novú formu vydávania

 


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross