No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V prípade usmrtenia cyklistky padlo na súde po niekoľkých odročeniach rozhodnutie

Po štyroch odročených pojednávaniach v prípade tragickej nehody neďaleko R. Brezova, pri ktorej v júni 2015 prišla o život mladá cyklistka, padlo dnes, 13. júna, na Okresnom súde v Rimavskej Sobote rozhodnutie. Sudca obžalovanému Marekovi Š. udelil trest odňatia slobody vo výmere štyri roky, ktoré si odpyká v zariadení so stredným stupňom stráženia. Taktiež si za volant nesadne osem rokov.

Rozsudok si vypočul aj samotný Marek Š., ktorý počas dnešného pojednávania aj vypovedal. Podľa jeho slov v osudný deň mu pred zrážkou skočila do cesty srna a tak strhol volant doľava, kde oproti išla cyklistka. Ako ďalej uviedol vo svojej výpovedi, ťažko sa mu vracia k danej udalosti a nedokáže o tom hovoriť. Počas pojednávania sa pozostalým ospravedlnil a oľutoval svoj skutok.

Na pojednávaní vypovedala aj znalkyňa z odboru psychiatrie, podľa ktorej u obžalovaného nebola zistená žiadna psychická porucha či choroba. Ako ďalej poznamenala, u Mareka Š. však namerali isté dávky pervitínu, ktoré ovplyvnili jeho vedenie vozidla. „Človek môže jednať zbrklo, neuvážene, impulzívne. Pri jazde autom to môže byť rýchla jazda,“ priblížila a dodala, že obžalovaný im najskôr popieral požitie pervitínu.

Tretím vypovedajúcim bol otec obžalovaného. Podľa neho vedel o synových problémoch s drogami, kvôli čomu si už aj odpykal svoj trest. „Keď sa vrátil z basy a liečenia bol zmenený a vstúpil si do seba. Až do momentu nehody,“ povedal otec obžalovaného.

V závere dostal slovo aj splnomocnený zástupca poškodených, ktorý vo svojej záverečnej reči žiadal súd, aby rozhodol o náhrade majetkovej ujmy, a to vo výške viac ako 930 eur a nemajetnej ujmy vo výške 10 tis. eur matke zosnulej a rovnakú sumu otcovi zosnulej. Sudca v tejto veci vyhovel iba v náhrade majetkovej škody, teda vo výške viac ako 930 eur. V prípade náhrady nemajetnej škody sudca odkazuje na civilný proces.
Proti tomuto rozhodnutiu splnomocnený zástupca podal odvolanie. Prokurátor ako aj obhajca odvolanie nepodali, no na vyjadrenie rozsudku súdu majú lehotu 15 dní.

Tragická dopravná nehoda, pri ktorej zomrela 35-ročná cyklistka Janka Kršáková, sa stala v júni 2015 pri Rimavskom Brezove. Vodič Marek Š. podľa polície v rovnom úseku neprispôsobil rýchlosť jazdy svojim schopnostiam, z nezistených príčin prešiel s vozidlom Opel Astra do protismernej časti vozovky, kde v tom čase od Rimavskej Bane prichádzala cyklistka. Žena po náraze utrpela devastačné zranenia, ktorým na mieste podľahla. V aute sa zranili aj traja spolujazdci, vtedy 59-ročná žena a rovnako starý muž (obidvaja z Rimavskej Soboty) utrpeli ťažké zranenia s dobou liečenia nad 42 dní. Ľahké zranenia s dobou liečenia do sedem dní utrpel 64-ročný muž z Vrboviec nad Rimavou.

U mladého vodiča z Rimavského Brezova, polícia po tragickej nehode dychovou skúškou alkohol nezistila, neskôr sa však u vodiča potvrdil pervitín. Podľa banskobystrickej policajnej hovorkyne Márie Faltániovej bolo vyšetrovanie ukončené návrhom na podanie obžaloby. Z prečinu usmrtenia bol obvinený vtedy 30-ročný Marek z Rimavského Brezova. Podľa trestného zákona za tento čin spáchaný závažnejším spôsobom konania hrozí trest odňatia slobody na 2 až 5 rokov.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
Obvinený z usmrtenia cyklistky na súd prišiel, odmietol však vypovedať za prítomnosti kamier
Súd tragickej nehody cyklistky znova odročili, dôvodom je dokazovanie
Súd v prípade tragickej nehody cyklistky pri R. Brezove opäť odročili
Súd s vodičom, ktorý pri Rimavskom Brezove zrazil cyklistku bol odročený
U vodiča, ktorý zrazil cyklistku, zistili pervitín
Vodič, ktorý zrazil cyklistku, ostal v policajnej cele
Tragická dopravná nehoda pri R. Brezove, o život prišla mladá žena


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross