No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VOĽBY: V Buzitke vyhral kandidát, ktorého do novembrových volieb nezaregistrovali

obecný úrad BuzitkaObyvatelia Buzitky v sobotňajších voľbách rozhodli, že súčasnú starostku Helenu Struhárikovú Ševčíkovú vystrieda vo vedení obce 34-ročný obchodný zástupca Miroslav Malatinec. Obaja sa ako jediní záujemcovia uchádzali o tento post aj v novembrových voľbách, ktoré sa však pre predbežné opatrenie ústavného súdu nekonali. Miroslav Malatinec totiž podal sťažnosť, pretože ho miestna volebná komisia odmietla zaregistrovať pre nesprávne vypísané petičné hárky. V decembri ústavný súd rozhodol, že uznesením Okresného súdu Lučenec, ktoré potvrdilo rozhodnutie miestnej volebnej komisie nezaregistrovať Malatinca ako kandidáta pre neúplné petičné hárky, bolo porušené jeho právo byť volený do orgánov samosprávy obce, právo na prístup k verejným funkciám za rovnakých podmienok, právo na súdnu ochranu a právo na spravodlivé súdne konanie.

Kým za zotrvanie Struhárikovej Ševčíkovej vo funkcii v sobotu hlasovalo 159 Buzitčanov, Malatincovi odovzdalo hlas 169 voličov. Obaja súperi kandidovali ako nezávislí. Zo 413 zapísaných voličov prišlo cez víkend v Buzitke voliť 335, siedmi odovzdali neplatné hlasy. Agentúru SITA informovala zapisovateľka tamojšej volebnej komisie Mária Kovalančíková.

Starostu si uplynulý víkend volili aj v Českom Brezove v okrese Poltár. Novembrové voľby sa tu skončili bez víťaza, pretože na prvých miestach s rovnakým počtom hlasov skončili po dvaja kandidáti. Voliči si spomedzi šiestich kandidátov v sobotu vybrali 51-ročného prevádzkového montéra Ivana Mika, nominanta SNS, ktorý zvíťazil so ziskom 129 hlasov. Na ďalších miestach sa umiestnili Alica Gibaľová (nezávislá) so 110 hlasmi, Marianna Brezinová (nezávislá) s 25 hlasmi, Silvia Majorčíková (nezávislá) s 22 hlasmi, Dana Stanová (Sieť) s 12 hlasmi a Miroslav Píš (nezávislý) s deviatimi hlasmi. Právo voliť zo 413 zapísaných voličov v obci využilo 308, všetci odovzdali platné hlasy. Agentúru SITA informovala súčasná starostka Viera Stanová.

Nové voľby čakajú aj na ďalšie obce, v Rimavskosobotskom okrese niektorí starostovia predčasne doúradovali. Starostu Valíc v januári uznali vinným z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, starosta Hodejova a traja poslanci obecného zastupiteľstva sa vzdali mandátu po tom, čo ich zadržala Národná kriminálna agentúra. Termín volieb zatiaľ nie je známy.

Zdroj: SITA, Rimava.sk

Súvisiace články:
V obciach, kde ostali bez starostu, sa v marci voliť nebude
BUZITKA: Ústavný súd dal za pravdu nezaregistrovanému kandidátovi
V Buzitke starostu voliť nebudú, hlasy môžu odovzdať iba poslancom


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross