No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Vyháňanie zasratou metlou, počúvanie psychopata, šumašágy. Zasadnutia rimavskosobotského zastupiteľstva sú plné bonmotov (4. časť)

RIMAVSKÁ SOBOTA – Viac či menej vtipné výroky, bizarné vyjadrenia, ale aj škriepky, slovné útoky a osočovanie. To všetko môžu počuť diváci priamych prenosov zo zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ) v Rimavskej Sobote. Spísali sme tie najpôsobivejšie z nich, ktoré odzneli na zasadnutí koncom septembra 2021. Tento článok je štvrtou časťou uvedenej tematiky, prvé tri nájdete v odkazoch na konci textu.

Zdôrazňujeme, že nejde o výroky, s ktorými by sa redakcia stotožňovala a naším cieľom nie je nikoho uraziť, dehonestovať či pôsobiť útočne. Jediným zámerom je priblížiť neraz bizarnú atmosféru zasadnutí rimavskosobotského MsZ. Zdôrazňujeme, že všetky nasledovné výroky sme zozbierali z odvysielaných videozáznamov, ktoré sú stále verejne dostupné a ktokoľvek si ich môže pozrieť.

Článok pokračuje pod reklamou


Večný súboj medzi Šimkom a Matzenauerom

Ako sme spomenuli už v druhej i tretej časti tohto nášho seriálu, medzi dvoch hlavných protivníkov patria primátor Jozef Šimko a poslanec Jaroslav Matzenauer. Aj tentoraz to pri ich slovných polemikách iskrilo viac ako v kováčskej vyhni. „Posekali“ sa hneď na prvej vážnejšej téme, ktorou bolo vyradenie žiadosti mesta z grantovej výzvy na výstavbu multifunkčného ihriska pre nevysporiadané pozemky. Primátor slovnú prestrelku s poslancom zavŕšil jemu typickým spôsobom.

Vážení občania, keby tu neboli kamery, tak by som povedal, že tohto psychopata ja tu musím počúvať. Takéto blbé pripomienky. A nepoviem to, preto(že) sú tu kamery. Takže tohto pána Matzenaura musím počúvať, takéto nezmyselné kecy,“ zafilozofoval primátor a neskôr ešte dodal „to nie je útok, to je môj názor na toho pána“.

Mimochodom, uvedený výraz na poslancovu adresu je jeho obľúbený – ak by sme parafrázovali výrok známeho svätca medzi mafiánmi, tak „neni“ zastupiteľstva, že by primátor nenazval Matzenauera psychopatom:-)

Neskúsený divák rimavskosobotských mestských zastupiteľstiev by sa mohol naivne domnievať, že týmto sa už slovné prestrelky medzi obidvomi súpermi hádam aj skončia, opak však bol pravdou. „Ja vám riadne odpovedám, o čo sa tu jedná a nenechám sa tu urážať, dobre?“ zdôraznil napokon poslanec. „Môžete odísť, pán Matzenauer,“ okamžite mu odsmečoval nazad primátor. Poslanec však neodišiel, a tak Šimko napokon trochu neskôr uzavrel ich slovný súboj slovami „iba rýpe ten chlapec, rýpe“.

Mieru svojho záujmu o vyjadrenia poslanca primátor korunoval svojím výrokom v neskoršej časti zasadnutia. „Zapnite mikrofón pánovi Matzenauerovi, ale zatiaľ skočím na ‚vécko‘,“ povedal Šimko a čo avizoval, to aj urobil.

Ďalšia časť zasadnutia sa však už predsa len niesla v pokojnejšom duchu, keďže poslanci si predtým schválili prestávku na poradenie sa a po nej predseda klubu Odvážme sa zrýchliť Roman Vaľo primátora upozornil, že ak slovné útoky a urážky neprestanú, odídu zo zasadnutia.

Zasratá metla a inzerát v Katolíckych novinách

Prejdime teda k ďalšiemu členovi MsZ, ktorým je Ivan Hazucha. Ten patrí k najaktívnejším poslancom a často sa hlási do diskusie s príspevkami, ktoré naozaj smerujú k veci. Známy je však aj používaním ľubozvučných slovenských výrazov. V minulej časti sme spomenuli slovko „fiťkes“, tentoraz to bolo niečo nové. Šlo o nevysporiadané pozemky pod ihriskom, ktoré sme spomínali v úvode.

Článok pokračuje pod reklamou


Keď sú pozemky aj nevysporiadané, v prvom rade to mal vedieť predkladateľ a nerobiť takéto šumašágy, že dám si žiadosť, nám tu zaberá čas, rozoberáme to, schválime peniaze na spolufinancovanie a nakoniec sa stanú dve veci a obidve sú chyby predkladateľa,“ podotkol Hazucha. Čo konkrétne sú tie šumašágy, nevieme. Nepodarilo sa nám tento výraz ani „vygúgliť“. Ak ste zorientovanejší, poučte nás v komentároch.

I. Hazuchovi však nie je cudzia ani jadrná reč prostého ľudu. Dokázal to zhruba o trištvrtehodinu neskôr, keď poslanci schvaľovali uznesenie na podporu zachovania rimavskosobotskej nemocnice a on v tejto súvislosti kritizoval súčasný vládny kabinet. „To, ako nás vy, pán primátor, sem-tam vyháňate zasratou metlou, tak toto by sme mali my urobiť s touto vládou,“ navrhol poslanec radikálny spôsob ukončenia nekonečného reťazca vládnych kríz.

Na záver ešte jedna perlička. Pri bode o verejnej obchodnej súťaži (VOS) na predaj dreva na pni z mestských lesov sa niektorým poslancom zdalo podozrivé, že sa do nej prihlásili iba dva subjekty a jeden z nich sídli na rovnakej adrese ako firma, ktorá sa do VOS hlásila pred dvoma rokmi.

Ako to môže byť podozrivé, keď sme to zverejnili na stránke mesta, na úradnej tabuli mesta, na stránke lesmedium.sk, drevoburza.eu a zároveň to bolo dvakrát za sebou v Pravde. Tak mi povedzte, kde do Krista? Ešte do Katolíckych novín som to nedal, ospravedlňujem sa,“ sypal si primátor popol na hlavu a prisľúbil, že nabudúce dá informáciu o VOS aj tam:-)


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross