No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Bez kapacít v regiónoch Slovensko nesplní svoj klimatický záväzok

Dopady klimatických zmien sú citeľné na celom svete, vrátane Európy i Slovenska. Globálne otepľovanie, výkyvy počasia, prírodné katastrofy – záplavy, zosuvy pôdy či zvyšovanie hladín morí a oceánov. Toto sú problémy, s ktorými sa aj my budeme v blízkej budúcnosti stretávať čoraz častejšie.

Regióny majú dôležitú úlohu pri dosahovaní uhlíkovej neutrality

Na zmiernenie týchto procesov je potrebné dosiahnuť uhlíkovú neutralitu, zredukovať emisie – investovať do obnoviteľnej energie či iných ekologických technológií a zvyšovať energetickú účinnosť. Koncentrácia skleníkových plynov v atmosfére totiž rastie spaľovaním ropy, zemného plynu a uhlia či spôsobom obrábania pôdy. Aj o tom bola online diskusia o udržateľnej regionálnej energetike s názvom Bez kapacít v regiónoch Slovensko nesplní svoj klimatický záväzok.

Článok pokračuje pod reklamou



Slovensko sa zaviazalo, že dosiahne uhlíkovú neutralitu do roku 2050. Ako ďalej vysvetlil Juraj Zamkovský, výkonný riaditeľ občianskeho združenia Priatelia Zeme-CEPA, zmena klímy je predmetom kľúčovej politiky EÚ. Štát však podľa neho nemôže bez primeraných kapacít v regiónoch dosiahnuť uhlíkovú neutralitu.

„Hrá sa o to, aby sme v čo najkratšom čase dokázali zraziť uhlíkové emisie takmer na nulu,“ povedal Zamkovský s tým, že tak klesne riziko spustenia neovplyvniteľných prírodných procesov, na ktoré civilizácia nie je pripravená a jej dôsledky nemusí ustáť.

Kľúčovú úlohu budú pritom zahrávať podľa neho regióny a na to je potrebné zabezpečiť dostatočný počet kapacít, vybudovať kvalitnú a stabilnú infraštruktúru pre plánovanie a koordináciu udržateľnej regionálnej energetiky. Proces dekarbonizácie bude trvať niekoľko rokov, pričom najviac financií zhltne v poslednej fáze.

Juraj Zamkovský predstavil aj niekoľko riešení, ako sa priblížiť k uhlíkovej neutralite. Z ich energetickej analýzy vyplýva, že dôležitú úlohu pri tomto procese zohrajú budovy. Ich obnovou by sa dalo ušetriť napríklad ¾ energií na vykurovanie. Budovy na Slovensku podľa neho potrebujú toľko energie, koľko by potrebovali v štyroch rovnako veľkých krajinách tie obnovené.

Podľa Oto Veresa z Centra udržateľnej energetiky v Rimavskej Sobote je možné komplexnou obnovou budov dosiahnuť 80-percentnú úsporu energií. Dôležitá je podľa neho obnova administratívnych, školských i zdravotníckych budov, no podstatnejšiu časť tvoria rodinné domy.

Dôležitú úlohu budú taktiež zohrávať zmeny v doprave, ktoré netvorí len jednoduchá predstava o výmene dieselových a benzínových áut za tie ekologickejšie. Nastavený trend, zvyšovanie individuálnej motorovej dopravy a znižovanie tej hromadnej, je potrebné zvrátiť – dramaticky znížiť počet aut a navýšiť hromadnú integrovanú dopravu, ktorá bude kvalitná, dostupná a komfortná.

Aj týmto výzvam čelia regióny, pričom podľa občianskeho združenia neexistuje žiadna regionálna energetická politika. „Regionálna energetika sa na Slovensku neplánuje a nekoordinuje a jej rozvoj je živelný. Namiesto strategických priorít ho určuje najmä prístup k dotáciám. Ak by sa tento stav nezmenil, Slovensko nikdy nedosiahne uhlíkovú neutralitu,“ uviedlo občianske združenie. Samosprávy teda reagujú na výzvy a získavajú dotácie, nepostupujú však koncepčne.

Chybou je podľa združenia aj to, že regionálne školstvo a média sa týmto témam nevenujú. „Od regionálnych politikov, ktorí vyšli z regionálneho školstva, sa dá iba ťažko očakávať reforma,“ vyjadril sa Juraj Zamkovský.

V regiónoch by s plánovaním energetiky mali pomôcť centrá udržateľnej energetiky. Ich vznik predpokladajú na rok 2024, pričom potrebná alokácia na jedno centrum je približne 1,32 mil. eur – štyria odborníci na sedem rokov. Financované by mali byť z Európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF) a štátneho rozpočtu.

„Nutnou podmienkou pre ich zriadenie je dohoda partnerov v území, že také centrum chcú a budú rešpektovať odporúčania,“ vyjadril sa Juraj Zamkovský.

Vzniku takýchto centier je priklonený Banskobystrický samosprávny kraj, ktorý v Integrovanej územnej stratégii, kľúčovej pri čerpaní eurofondov, počíta s ich zriadením. Všetko je však ešte len v prípravnej fáze.

Juraj Zamkovský o udržateľnej energetike v regiónoch:

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross