No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Stromovú alej pod kaštieľom vypílili, obec vysadila nezávisle ďalšiu

Gaštanovú alej vedúcu ku kaštieľu v Ožďanoch už vypílili. Odhadom 200-ročné stromy ohrozovali okolité domy a ľudí. Ako pre Rimava.sk ďalej uviedol starosta obce Ján Matej, pri ich pílení v polovici januára sa presvedčili, že boli duté a nebezpečné.

"Chceli sme ich využiť na vytvorenie sôch, ale už sme nevedeli vybrať drevo. Bolo to veľmi zničené," povedal Matej, podľa ktorého túto zmenu mal pod palcom majiteľ kaštieľa, Bystrická dopravná spoločnosť a posudzoval ju aj arborista z Banskej Štiavnice.

Článok pokračuje pod reklamou"Robila to firma, mali aj techniku na vyberanie kmeňov. Neostalo tam nič," priblížil starosta a dodal, že tento rok má byť alej nahradená novými stromami, výsadbu stanovili pamiatkari. Niekdajšie panské sídlo, národná kultúrna pamiatka, je v súčasnosti v oprave kvôli zhorenej streche.

Obec nezávisle dala vysadiť zhruba 80 líp

V inej časti obce, Tehlovňu, vysadili koncom minulého roka 84 líp. Podľa Mateja s návrhom výsadby prišli tamojší obyvatelia a obci sa neskôr podarilo zapojiť do výzvy Banskobystrického samosprávneho kraja. Výsadba stromov stála približne 10 tisíc eur, obec ju kofinancovala piatimi percentami. Na jej vzniku sa podľa starostu podieľal aj záhradník z neďalekej obce. "Je to tam teraz pekné. Do budúcnosti uvažujeme aj nad lavičkami a chceli by sme tam dať aj nový povrch cesty, aby to slúžilo ako cyklotrasa," hovorí Matej, podľa ktorého ide asi o kilometrový úsek s možnosťou napojenia sa na bývalú železnicu, kde by mala vznikať cyklostrasa medzi R. Sobotou a Poltárom.

Výsadbe predchádzala podľa Mateja verejná súťaž, realizovala ich spoločnosť Yucca SK zo Sušian. "Išlo o odborné sadenie. Lipy majú cez dva metre a bolo ich treba vyviazať a upraviť im korene. Bolo to dosť náročné, ale nemali sme s tým starosť," podotkol starosta Oždian s tým, že o polievanie stromov sa bude starať obec.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Ján Matej


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross