No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Mestá a obce budú potrebovať ďalšie peniaze na likvidáciu čiernych skládok

skladkaMestá a obce prejavili o dotáciu na sanáciu miest s nezákonne umiestneným odpadom väčší záujem ako sa očakávalo. Z približne 500 samospráv bolo z prostriedkov Environmentálneho fondu umožnené čierne skládky odstrániť v 219 prípadoch, v okrese Rimavská Sobota bol zo žiadateľov podporený iba Tisovec. Podľa informácií Združenia miest a obcí Slovenska záujem o takúto finančnú výpomoc avizujú ďalšie samosprávy. „Na nedávnom rokovaní Rady ZMOS mestá a obce hodnotili dotačnú schému ako významnú pomoc pri ochrane životného prostredia. V samospráve je naďalej záujem o takúto formu pomoci. Preto sa ZMOS obrátilo na ministerstvo životného prostredia s požiadavkou na vyčlenenie finančných prostriedkov aj pre budúci rok,“ zdôvodnil ambíciu ZMOS jeho výkonný podpredseda Jozef Turčány.

Združenie miest a obcí Slovenska očakáva, že rezort životného prostredia urobí opatrenia aj pre budúci rok, ktorými prostredníctvom Environmentálneho fondu opätovne vyhlási výzvu, vďaka ktorej sa budú môcť ďalšie mestá a obce uchádzať o dotáciu na zatraktívnenie a zútulnenie svojich verejných priestranstiev, ktoré sú dnes miestom nelegálnych skládok ohrozujúcich kvalitu životného prostredia.

Podľa prednostu mestského úradu Tibora Tokára dostali financie v plnej výške 2870 eur, ako žiadali. Projekt pritom kofinancovali sumou vo výške 5 percent.

Ako prednosta spomenul, išlo o viacero čiernych skládok, ktoré však neboli extrémne. „Finančné prostriedky boli použité na zabezpečenie prepravy a uloženie odpadu na riadenej skládke v Hnúšti,“ povedal prednosta, podľa ktorého skládky vyčistili v spolupráci s dobrovoľníkmi a aktivačnými pracovníkmi.

V okrese Rimavská Sobota je podľa evidencie životného prostredia na Obvodnom úrade približne 60 nelegálnych skládok, sú problémové a občania ich obnovujú aj po vyčistení. V regióne peniaze na jeseň žiadala aj rimavskosobotská samospráva. Medzi mestami bola aj Tornaľa, Poltár či Lučenec, z obcí Abovce, Ožďany či Rimavské Janovce. Ako pre Rimava.sk uviedol starosta obce Rimavské Janovce Stanislav Krahulec, odstránenie najväčšej skládky, na ktorú žiadali financie, by bolo pre obecný rozpočet veľkou záťažou. „Neviem si predstaviť, že by to obec zvládla. Dúfame, že budú ešte ďalšie výzvy a že tam budeme úspešní,“ povedal starosta.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
Nelegálne skládky odstránili z dotácií len v Tisovci
„Autíčkari“ zmenili lokalitu divokej skládky, smeti teraz vyvážajú za Vyšnú Pokoradz
Nezákonné skládky chce s pomocou dotácie odstrániť len niekoľko obcí
Nad Ožďanmi pribúdajú čierne skládky, nájdete tam najmä zvyšky z áut
R. SOBOTA: O odstránenie nelegálnych skládok žiada zatiaľ len pár obcí


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross