No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Fotografiu opatroval, aby ju po desaťročiach mohol priniesť na oslavu

cierny-orolHistória odborného školstva má v Rimavskej Sobote bohatú históriu, počas nedávnych osláv sa o tom presvedčili a utvrdili mnohí hostia, ktorí boli pozvaní na oslavy založenia jednej z najstarších škôl v meste. Počiatky odborného školstva v meste siahajú do konca 19. storočia a novodobá tradícia sa formuje od roku 1946. S vyučovaním v ôsmich odboroch sa začalo vo februári roku 1947. Jedným z prvých učiteľov bol aj Pavel Lacko z Rimavskej Soboty, ktorý bol ocenený pri príležitosti 70. výročia založenia strednej školy.

„Bol to naozaj malý učiteľský zbor,“ spomenul Lacko v príhovore. Riaditeľom školy bol Štefan Takáč, učiteľkou bola Hilda Nemcová, stolárov vyučoval Ladislav Vál a okrem neho na škole učil aj Ján Remeš a Ladislav Šereš.

Pedagogický zbor v roku 1954/55, zľava Pavel Lacko, Ladislav Vál, ladislav Šereš, Hilda Nemcová, Štefan Takáč a Ján Remeš

Pedagogický zbor v roku 1954/55, zľava Pavel Lacko, Ladislav Vál, ladislav Šereš, Hilda Nemcová, Štefan Takáč a Ján Remeš

„Túto fotografiu som opatroval až dodnes a poskytol som ju ako pamiatku,“ povedal 87-ročný Lacko, ktorý sa v mene všetkých dôchodcov poďakoval za ocenenie. Ako spomenul, na škole odučil 36 rokov. Na začiatku podľa neho vyučovali približne 120 učňov a triedy mali len v telocvični, ktorá bola rozdelená na štyri miestnosti. „Keď sme učili, počuli sme kolegu z inej triedy. Provizórne múry sme neodstraňovali, pretože sme nemali kde inde učiť,“ priblížil Lacko a dodal, že budova Čierneho orla bola síce veľmi veľká, ale boli v nej skoro všetky podniky z mesta ako aj poľnohospodárska učňovská škola. Na prízemí bola okresná knižnica a tri rodiny s deťmi ako aj verejné WC. S pribúdajúcimi rokmi však rástol aj počet učňov a škola sa musela rozširovať.

Pavel Lacko„Museli sme vynaložiť všetko úsilie, aby sme každý rok vysťahovali aspoň jeden podnik a priestory prerobiť na triedu,“ povedal Lacko, ktorý bol 30 rokov zástupcom riaditeľa školy. Vysťahovanie im trvalo takmer 20 rokov ale zvládli to. Za ten čas sa z pôvodných 120 učňov stav zväčšil takmer na 1200, rozširoval sa však aj profesorský zbor a v rokoch 1988-89 tu podľa neho vyučovalo 42 profesorov a inžinierov. „Stali sme sa jednou z najväčších škôl v strednom kraji. Ako jediná škola mali odbor predavač motorových vozidiel s celoslovenskou pôsobnosťou a okrem toho sme mali niekoľko odborov s celokrajskou pôsobnosťou,“ zaspomínal Lacko. Zároveň spomenul, že stovky a tisícky žiakov keď skončili, mal každý z nich v rukách výučný list aj maturitné vysvedčenie. Ako podotkol, nepamätá si ani jedného žiaka, ktorý by skončil a nemal by prácu.

 

Ocenili desiatky súčasných aj bývalých pedagógov. Zosnulým venovali tichú spomienku
Zo strednej školy podľa jeho slov vznikli napokon ďalšie tri školy - v Tornali odevné, v Hnúšti chemické a v Rimavskej Sobote strojárske učilište. „My sme fungovali ďalej,“ dodal Lacko, ktorý terajším „kolegom“ zaželal veľa úspechov, veľa žiakov, trpezlivosti a zdravia. A čo by so svojimi životnými skúsenosťami odkázal terajšej mládeži? „Viacej disciplíny, usilovnosti a hlavne pripravovať sa na život. Nikto nevie, aký je život tvrdý a musí sa ním prebíjať a zdokonaľovať sa,“ uzavrel Lacko, ktorý o pár týždňov oslávi 88 rokov. Vyučoval dejepis, občiansku náuku, všeobecno-vzdelávacie predmety.

ocenenie

Bývalej učiteľke Božene Geckovej odovzdáva ocenenie riaditeľ školy Jaroslav Bagačka

Na ocenení sa zúčastnila aj bývalá pedagogička Božena Gecková. „Teší ma, že škola prosperuje a darí sa jej,“ povedala pre Rimava.sk pedagogička, ktorá na učilišti odučila 32 rokov. „Mala som triedy dobré, väčšinou maturitné, bola som veľmi spokojná, zažila som veľa krásnych zážitkov, dobrých žiakov,“ spomenula Gecková. Ostatným kolegom odkázala, aby sa im darilo aspoň tak, ako im. „Keď sme končili, vždy som žiakom hovorila, že buďte radi, že ste tu, lebo vám nikde tak dobre nebude ako vám je teraz a keď sa po rokoch stretávame, tak už mi povedia, že ešte by sa vrátili,“ povedala Gecková, ktorá učila napríklad aj dvoch členov rodiny Baloghovcov, ktorých sa na škole celkovo vystriedali tri generácie. „Bola to moja prvá maturitná trieda a veľmi bola dobrá, boli to čašníci. Takú triedu som nemala,“ uzavrela Božena Gecková.

Pri príležitosti osláv 70. výročia Strednej odbornej školy obchodu a služieb (SOŠOS) v Rimavskej Sobote ocenili v uplynulých dňoch v Dome kultúry 40 súčasných aj bývalých pedagógov, ktorí sa pričinili o rozvoj školy v regióne. Minútou ticha si uctili aj všetkých, čo už nie sú medzi nami. Podľa slov riaditeľa školy Jaroslava Bagačku výber štyridsiatich ocenených nebol jednoduchý a ak na niekoho zabudli, tak sa vopred ospravedlňujú. „je to škola, ktorá je absolútnou stálicou. Svojou históriu, súčasnosťou. Tiež obrovským množstvom úspešných absolventov, ktorí sa uplatnili na trhu práce. Zručných, šikovných a múdrych murárov, elektrikárov, predavačiek, kuchárov či odborníkov stretnete všade. Sú produktom premyslenej pedagogickej práce zanietených pedagógov,“ uviedol súčasný riaditeľ školy Jaroslav Bagačka.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross