Podvodníci, ktorí okrádajú najmä starých ľudí naďalej úradujú aj v našom regióne. Nedávno okradli dôchodkyňu z Uzovskej Panice. Peniaze od 80-ročnej ženy vylákal doposiaľ nezistený páchateľ. Ako Rimava.sk informovala banskobystrická policajná hovorkyňa Mária Faltániová, v nedeľu, 16. októbra, v nočných hodinách po predchádzajúcej telefonickej komunikácii s poškodenou dôchodkyňou vylákal finančnú hotovosť 300 eur. Ako zámienku v telefóne použil, že je jej vnuk. Žena podľa Faltániovej následne peniaze odovzdala na ulici pred rodinným domom neznámemu mužovi. „Neskôr však zistila, že jej vnuk nevolal," dodala policajná hovorkyňa.
K podobnému scenáru došlo aj o deň neskôr v Starej Hute. Muž dôchodkyňu oslovil prostredníctvom pevnej linky medzi 22.-23.00 hod. ako starkú a povedal jej, že mal dopravnú nehodu, pri ktorej zrazil dieťa. „Teraz sú všetci v nemocnici a s rodičmi dieťaťa sa dohodol, že nebudú volať políciu, ak im dá peniaze a preto ju požiadal o finančnú hotovosť," priblížila konanie neznámeho muža Faltániová, podľa ktorej dôchodkyňu následne obrali o 400 eur.
Polícia po páchateľoch pátra. Za tieto skutky hrozí trest odňatia slobody na 3 až 8 rokov. „Upozorňujeme seniorov, nech už si páchatelia vymyslia čokoľvek, aby nikdy nedávali peniaze cudzím osobám a nikdy ich nevpúšťali do svojich domov či bytov a aby akýkoľvek podozrivý telefonát ihneď oznámili na polícii," zdôraznila.
Modus operandi
Modus operandi, respektíve spôsob spáchania tejto kriminality spočíva najmä v tom, že páchatelia sa pod rôznymi vymyslenými legendami snažia v prvom rade osloviť seniorov, následne sa dostať do ich blízkosti a získať ich dôveru. Jediným cieľom páchateľov je dostať sa do príbytkov seniorov, lokalizovať miesto úspor seniorov a v nepozorovanej chvíli (odpútaním pozornosti) podvodne od nich vylákať alebo im ukradnúť peniaze, šperky alebo iné cennosti. V mnohých prípadoch ide o celoživotné úspory seniorov, ktoré predstavujú nemalé finančné prostriedky.
Pre páchateľov táto trestná činnosť predstavuje jeden zo spôsobov obživy. Tiež je nesporné, že seniori sa stávajú skoro každodennými obeťami tejto trestnej činnosti z rôznych príčin, napríklad pre ich stály mesačný príjem (dôchodok), vysokú dôverčivosť, dobrosrdečnosť, ochotu pomôcť, bezbrannosť, zábudlivosť, ale aj zlý zdravotný stav, vysoký vek a v neposlednom rade aj pre ich nepoučiteľnosť.
Požičanie peňazí cez telefón volajúcemu členovi rodiny v núdzi, tzv. legenda „vnuk“
Ide o prípady, kedy páchateľ ako údajný člen rodiny (vnuk, syn, synovec alebo iný príbuzný, či známy) telefonuje seniorovi spravidla na pevnú linku, že potrebuje požičať peniaze na kúpu auta, elektroniky, bytu, darčeka pre rodičov alebo iný účel. V telefóne pôsobí dôveryhodne a ubezpečuje seniora, že peniaze čoskoro vráti. Seniora presvedčí, že naozaj volá príbuzný aj vtedy, keď má senior pochybnosti o jeho hlase (napríklad uvedie, že je nachladnutý). Páchateľ úmyselne volá niekoľkokrát za sebou, aby senior nemal čas overiť si, či naozaj volá údajný člen rodiny. Zároveň nalieha, že peniaze potrebuje okamžite. Následne sa ospravedlní, že pre peniaze nemôže osobne prísť kvôli pracovnej zaneprázdnenosti, či z iného dôvodu a preto posiela asistentku, kamarátku alebo inú osobu. V prípade, ak senior nemá doma požadovanú sumu, páchateľ ho doslovne donúti vybrať peniaze z osobného účtu alebo bankomatu. Vyskytli sa prípady, kedy páchateľ zabezpečil seniorovi taxík, aby mohol ísť vybrať peniaze do banky. Bolo zistené, že páchatelia si náhodne vytypovali seniorov cestou verejne dostupného telefónneho zoznamu.
Požičanie peňazí v súvislosti s dopravnou nehodou, tzv. legenda „kamión“
Páchatelia si náhodne vytypujú seniora na verejnosti (napríklad pred obchodom, bankou, poštou) a pýtajú sa na cestu do nemocnice. Tvária sa, že sú cudzinci a nemajú miestnu znalosť. Ak senior prejaví ochotu pomôcť, následne ho požiadajú o požičanie peňazí na operáciu ťažko zraneného príbuzného, ktorý leží v nemocnici, v dôsledku nehody s kamiónom. Páchatelia pritom často využívajú medializované správy o nehode. Predstierajú veľkú traumu, ktorú prežívajú z možnej straty príbuzného, ak lekárovi ihneď nezaplatia peniaze v hotovosti za operáciu. Tvrdia, že pri sebe nemajú peniaze v eurách, ale v inej mene. Tieto peniaze sú ochotní dať v kufríku seniorovi ako zábezpeku. Nakoniec ubezpečia seniora, že sa pre peniaze čoskoro vrátia a zároveň prinesú aj požičané peniaze. Ak senior nemá doma peniaze, páchatelia sú ochotní ísť s ním do banky alebo k bankomatu a počkajú kým vyberie požadovanú sumu. Zdroj: KR PZ BB
Zdroj: Rimava.sk