No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Arpád Soltész: Návštevy Lučenca mi pomáhajú pochopiť, prečo ľudia volia Kotlebu či Mazureka

Arpád Soltész počas diskusie na medzinárodnej konferencii novinárov, ktorú organizoval Európsky dialóg. (foto: Rimava.sk)

LUČENEC – Politický komentátor a spisovateľ Arpád Soltész často navštevuje mesto Lučenec. Do centra Novohradu chodieva so svojou priateľkou za jej mamou. Pri príležitosti jeho návštevy na týždňovej medzinárodnej konferencii Mediathon v Trnave, ktorej sa zúčastnili aj naši redaktori, sme sa ho opýtali na jeho názory a vzťah k mestu Lučenec a jeho okoliu. 

"V Lučenci vyrastala niekoľko rokov aj moja mama v ktorejsi vile pri parku. Pre ňu to nebolo najšťastnejšie obdobie z osobných dôvodov, potom sa presťahovali do Košíc. Ja som si našiel partnerku z Lučenca a chodíme tam pomerne často za jej mamou," povedal nám Soltész. 

Článok pokračuje pod reklamou


Rozhodovanie, či si kúpiť jedlo alebo lieky

Ako ďalej doplnil, výlety do Lučenca považuje za novinársky užitočné. "Prichádzam tam do kontaktu s ľuďmi mimo bratislavskej bubliny a dáva mi to pohľad do života ľudí v chudobných a zanedbaných regiónoch. Pomáha mi to udržať sa pri zemi. Bratislava je naleštená bublina, v ktorej sa žije komfortne. Potom prídete do Lučenca a zisťujete, že v bytovke, kde žije svokra, bývajú ľudia, ktorí sa musia rozhodnúť, či si kúpia lieky alebo jedlo," dodal komentátor s tým, že nie je to príjemné vidieť z blízka, ale každý by to vidieť mal.

Podľa jeho slov chodievajú s priateľkou do Lučenca niekoľkokrát ročne. "Je možné, že koncom decembra tam budem mať verejnú besedu. Už som tam nejakú aj mal. Ja mám Lučenec naozaj rád. Je to príjemné malé mestečko, ale tú najväčšiu pridanú hodnotu nemá centrum a kaviarničky, ale to, že tam vidím iné príbehy ľudských životov ako tu v našich vežiach zo slonoviny na západnom Slovensku. Pomáha mi to udržať si kontakt s realitou," vyslovil sa. 

Porozumenie

Soltész podľa vlastných vyjadrení nehodnotí ľudí, ktorí žijú v tomto regióne. "Návštevy Lučenca mi pomáhajú pochopiť, prečo ľudia dokážu hodiť do volebnej urny nejakého Kotlebu či Mazureka. Tí ľudia sú zúfalí, majú pocit, že sa na nich všetci vykašľali. Oni ani neočakávajú, že im niekto niekedy pomôže. Podľa mňa si povedia, že vyskúšajte si aj vy, aké to je. Je im jedno, či by zruinovali celú krajinu, pretože im už horšie nebude. Oni už neočakávajú spravodlivosť, ale pomstu," vyjadril sa Soltész. 

Článok pokračuje pod reklamou


"Viem to pochopiť. V ich koži by som možno nebol iný. Tie pomery sú tam diametrálne iné ako v Bratislave. Veci, bez ktorých neviete prežiť – jedlo, lieky, energie, stoja presne toľko isto ako v Bratislave. Ale príjmy sú výrazne nižšie. Dajme tomu, že k nehnuteľnosti sa dostanete lacnejšie. V pomere príjmov je tá nehnuteľnosť rovnako dostupná alebo nedostupná ako v Bratislave a všetko ostatné je rovnako drahé," vysvetlil.

Pri návštevách našiel aj inšpiráciu

Soltész okrem toho, že je politický komentátor, je aj spisovateľ. K jeho dielam patrí napríklad kniha Sviňa. Podľa jeho námetu natočili aj film s rovnakým názvom, ktorý sa stal jedným z komerčne najúspešnejších filmov v histórii Slovenska. Do tejto knihy našiel aj inšpiráciu v Lučenci na postavu neonacistu.

"Vo Svini sú také dve postavičky mladých neonacistov, ktorí sú presne tí chalani, že nie sú zlí chlapci, len rôznym riadením osudu úplne pochopiteľným spôsobom zapadli práve do tohto. Obaja skončia celkom tragicky. Je pravda, že keď som tieto postavy a prostredie opisoval, pred očami som mal najčastejšie Lučenec. Je to asi preto, že je to jedno z mnoho štátom zabudnutých mestečiek, ktoré najlepšie poznám. V tomto bol Lučenec do nejakej miery inšpiratívny," prezradil.

Okolité mestečká

Spisovateľa sme sa opýtali, či navštevuje mestá v okolí – napríklad Rimavskú Sobotu. "V tomto meste sme s priateľkou boli asi len dvakrát. Keď chodíme do Lučenca, snažíme sa byť čo najčastejšie s jej mamou. No rád by som šiel pozrieť Fiľakovo. Ešte som tam nebol a fakt by som ho chcel vidieť. Podľa mňa každé malé mesto má to svoje, čo sa oplatí vidieť a na Slovensku je veľmi veľa malých miest, kde je niečo, čo je v tomto okamihu zabudnuté a ošarpané, ale potenciálne je to veľmi pekné. Je to krajina, ktorá ma históriu, len sme ju zanedbali," uzavrel Soltész. 

Pre Rimava.sk pripravil Matej Hank


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross