No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Výber z maliarskej tvorby Štefana Balázsa v bratislavskom Dome umení

10. decembra 2010 |  | | |

Do 9. januára potrvá v bratislavskom Dome umenia výstava diel, ktorých autorom je Štefan Balázs, ktorý dodnes tvorí v Rimavskej Sobote. Výstava pod názvom Sémantické geometrie  v koncepcii Jiřího Valocha predstavuje Balázsovu tvorbu výberom od roku 1998. Je súčasťou cyklu troch výstav, ktoré prezentujú výber z maliarskej tvorby Štefana Balázsa od konca 80. rokov (výstava Expresia / Manierizmus / Histórie v priestoroch Slovenskej výtvarnej únie v koncepcii Richarda Gregora) a 90. rokov The Nineties / Organics v Gallery Kressling v Bratislave.

Výstava predstavuje Balázsove interpretácie priestorových riešení a ich zobrazení, pohľady na mestá, topografie globálneho miesta - Zeme a zobrazenia univerzálnych vesmírnych priestorov.

Mesto a jeho modelová štruktúra sa uplatní v ideálnej mape mesta (jeho skoršie maľby Gotham - New York, ale aj Roma urbs aeterna). Miesto vníma aj ako vymedzenie špecifickej lokality voči okolitému svetu – Park in the City. Na Zem je nahliadnuté cez geografický priestor a čas v priestore v sérii labyrintov, ktoré lokalizujú civilizačné priestory. Kozmos, jeho nekonečnosť a neukončenosť sú témami optických a sférických štúdií Hľadanie priestoru, Quadratúra, Nekonečno.

Maľba pásovou plochou maliarskeho valca, oprostená od maliarskeho gesta a tvorivej náhody, umožňuje maliarovi koncentráciu zaznamenanú v čase. Sústredenie, Zameranie priestoru sú tiež názvy jeho malieb akrylom na lepenke. Maľby Červená špirála a Sústredenie sú farebnými opticky vibrujúcimi kompozíciami, ktoré používajú zdanlivý kruhový pohyb špirály. Sú položené na základe sústredených kružníc a v priestore sú upevnené štyrmi kruhmi, prípadne ich výrezmi. Ich farebne minimalistickou verziou sú priestorové maľby Sférické modely I. a II., ktoré vymedzujú priestor vrstvením kruhových prstencov. V minimalistickej skratke, ktorá vylučuje farbu je Kozmologická štúdia pojednaním o nekonečne, ale z opačnej strany, umožňuje nám vidieť stav ešte pred farebným svetom. Vodorovné čierno-biele linkovanie štúdie vymedzuje skladbu vesmíru. Planetárna štúdia dáva zmysel Balázsovým vizuálnym výskumom, ktoré sú hlavne maliarskym aktom.

   Univerzálne štruktúry v obrazových konštrukciách Štefana Balázsa tvoria pôdorysnými situáciami v meandrovitých formách, špirálach, sústredených kružniciach a ováloch nové metafory farebných nekonečných priestorov. Vychádzajú z racionálnej podstaty autora, ale ich výsledkom je esencia vizuálne pôsobivého maliarskeho odkazu.

   Štefan BALÁZS sa narodil 6. februára 1958 v Podbrezovej. Študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, v r. 2005 habilitoval na docenta (Doc.), VŠVU, Bratislava. Od roku 2008 vedie Ateliér kresby na Akadémii umení Banská Bystrica, FVU,. Od 2009 prodekan FVU AU Banská Bystrica.

Zdroj: SITA


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross