No active "ca-sidebar-197687" sidebar

BBSK bude mať k dispozícii 260 miest na internátoch pre utečencov v našich regiónoch. 60 matiek s deťmi dnes ubytujú vo Fiľakove

3. marca 2022 | | |  | 
Foto ilustračné. Zdroj: BBSK

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) pripravil súbor opatrení na pomoc utečencom z Ukrajiny. Od budúceho týždňa bude mať pre nich pripravené miesta na internátoch a ďalšie ponúkne ľuďom so špecifickými potrebami v zariadeniach sociálnych služieb.

Župa vytvorí tiež asistenčné centrum v krajskom meste a myslí aj na následnú integráciu utečencov. Aktivity, ktoré župa smerom k utečencom z Ukrajiny plánuje, dnes (3. marca) podporilo aj krajské zastupiteľstvo. To schválilo 250-tisíc eur z vlastného rozpočtu BBSK na krytie výdavkov, vzniknutých v súvislosti s utečeneckou krízou.

Podporili aj usporadúvanie benefičných kultúrnych podujatí. Informovala o tom vedúca oddelenia komunikácie Úradu BBSK Lenka Štepáneková.

Článok pokračuje pod reklamou


Presne týždeň po začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu prichádza BBSK s konkrétnymi krokmi na pomoc ľuďom, ktorých tento konflikt zasiahol. "Po zriadení zberného miesta pre cielenú materiálnu pomoc na Kačici v B. Bystrici dnes kraj predstavil ďalšie opatrenia na pomoc utečencom. Zároveň prvých 60 matiek s deťmi v priebehu dneška ubytuje vo Fiľakove," informovala.

„V tejto chvíli sú pred nami úlohy, ktoré sú krátkodobé, strednodobé a dlhodobé – niečo potrebujeme riešiť ihneď a teraz, lebo utečenecká kríza je akútna a v prvej vlne treba poskytnúť ubytovanie a základný komfort ľuďom, ktorí k nám prichádzajú. Potom prídu ďalšie úlohy a riešenie otázky, ako ďalej,“ povedal na dnešnom tlačovom brífingu podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

Snahou kraja je poskytnúť utečencom komplexné a udržateľné služby bez toho, aby to bolo na úkor obyvateľov BBSK. Pri riešení tejto problematiky župa využije prax, ktorú získala počas koronakrízy.

„Nasadili sme tím desiatich ľudí, najmä z Rozvojovej agentúry BBSK, ktorý má na starosti vytváranie adaptačných riešení pre utečeneckú krízu. Sú to nesmierne schopní profesionáli, ktorí sa svojej úlohy zmocnili naozaj bleskovo a v rekordne krátkom čase prišli s riešením najakútnejších problémov,“ doplnil Ondrej Lunter.

Podľa jeho slov okrem vlastnej praxe študujú najlepšie príklady zo zahraničia pre zvládanie utečeneckých kríz, ktoré budú adaptovať na naše podmienky.

Prvý krok - ubytovanie, strava, zdravotná starostlivosť

Od budúceho týždňa bude mať BBSK k dispozícii celkovo 260 miest pre ubytovanie utečencov na šiestich internátoch v Revúcej, Lučenci, Fiľakove, Brezne a vo Zvolene. "Tieto kapacity vytvoril tak, aby nebolo ohrozené ubytovanie študentov a ich prezenčná výučba," uviedla Štepáneková.

„Ubytovanie je samozrejme zabezpečené vrátane celodennej stravy a riešenia zdravotnej starostlivosti. Špeciálne sa budeme venovať ľuďom so špecifickými potrebami – sociálne odkázaným či hendikepovaným, na ktorých doposiaľ zvlášť myslené nebolo,“ povedal Ondrej Lunter.

Dodal, že pre nich bude k dispozícii 190 miest v samostatných blokoch zariadení sociálnych služieb, kde sa o nich postará odborný personál. Všetky ubytovacie kapacity, ktoré kraj vytvorí, zaregistruje na stránke www.ktopomozeukrajine.sk a prostredníctvom nej bude možné o toto ubytovanie aj požiadať.

„Snažíme sa nevytvárať nové štruktúry, ale koordinujeme sa s už existujúcimi funkčnými kanálmi. Vyzývame aj všetky samosprávy a jednotlivcov, aby svoju ponuku pomoci tiež zaregistrovali na www.ktopomozeukrajine.sk – stránka je plne funkčná a veľmi flexibilná,“ doplnila Janka Pálková, riaditeľka Rozvojovej agentúry BBSK a hlavná koordinátorka krízového tímu.

Ďalšie ubytovacie kapacity má župa v zálohe a v prípade zhoršujúcej sa situácie je pripravená poskytnúť rádovo tisícky miest pre núdzové ubytovanie utečencov.

Druhý krok - asistenčné centrum v krajskom meste

V dohľadnom čase vytvorí BBSK jedno asistenčné centrum, zamerané na poskytovanie informácií jednak samotným utečencom, ale aj všetkým starostom a organizáciám, ktoré na území kraja pôsobia. Cieľom je poskytovať ucelené informácie a previesť legislatívnym či integračným procesom utečenca s ohľadom na jeho aktuálny legálny štatút.

Článok pokračuje pod reklamou


V tejto chvíli kraj hľadá vhodné priestory pre takéto centrum a chceli by ho spustiť v čo najkratšom čase. "Budeme postupovať v súčinnosti s mestom Banská Bystrica, aby sme neduplikovali aktivity, ktoré už oni robia. Tiež sme oslovili policajný zbor, aby bolo oddelenie cudzineckej polície buď súčasťou takéhoto centra, alebo aspoň súčinné,“ podpredseda BBSK. Dodal, že do úvahy prichádza aj umiestnenie kontajnerovej kancelárie centra k budove cudzineckej polície v Banskej Bystrici.

Župa podľa neho tiež vyvolá rokovania s MIRRI SR, aby vytvorilo v rámci iniciatívy Catching-Up Regions výzvy na jednoduché rekonštrukcie budov. „V lete tu bude EYOF a dovtedy musíme zodpovedať otázku, kam presunieme utečencov z internátov, určených na ubytovanie športovcov. Riešením by bola práve rekonštrukcia našich nevyužívaných budov a ich adaptácia na ubytovne,“ vysvetlil vicežupan.

Tretí krok - integrácia a plnohodnotný život

Dlhodobým cieľom BBSK je integrovať utečencov tak, aby tu mohli žiť plnohodnotný život a boli prínosom pre spoločnosť.

„Našich sedem multifunkčných centier, ktoré sú už dnes zamerané na integráciu, ideme adaptovať na prácu s utečencami. K dispozícii im bude odborný personál – psychológ, tlmočník, sociálni pracovníci i lektori odborného vzdelávania," povedal Ondrej Lunter.

Určené budú pre tínedžerov a dospelých, aby tu našli potrebnú pomoc a získali zručnosti, nevyhnutné pre uplatnenie na trhu práce či ďalšie štúdium. Ponúkať budú aj kurzy slovenského jazyka. V spolupráci so samosprávami sa kraj zameria prednostne na ženy s deťmi tak, aby boli deti umiestnené do predškolských a školských zariadení a matky sa mohli zaradiť do pracovného života.

„Pracujeme aj na databáze firiem, ktoré by vedeli ponúknuť či dokonca vytvoriť pracovné pozície pre utečencov. Budeme v úzkom kontakte so samosprávami hľadať spoločné riešenia, aby sme týchto ľudí čo najskôr a najprirodzenejšie začlenili do našej spoločnosti,“ doplnila Janka Pálková.

Poslanci tiež súhlasili s usporadúvaním benefičných kultúrnych podujatí – divadelných predstavení či koncertov, z ktorých celý výťažok zo vstupného pôjde organizáciám, ktoré pomáhajú utečencom. Po schválení uznesenia tak môžu kultúrne inštitúcie v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja začať s ich prípravou.

„Stále čakáme, že sa Putinova armáda vráti odkiaľ prišla a naši priatelia z Ukrajiny sa budú môcť bezpečne vrátiť domov. Kým však čakáme, spravíme všetko pre to, aby sa každý, kto k nám z Ukrajiny príde, cítil ako doma a mohol sa stať plnohodnotných členom našej spoločnosti. To je dnes naša úloha,“ uzavrel Ondrej Lunter. 


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross