No active "ca-sidebar-197687" sidebar

AKTUALIZOVANÉ: Výstavba bazéna očami odborníčky na verejné obstarávanie

Rimavskosobotská samospráva v sobotu začala s výstavbou nového 50-metrového bazéna na Kurinci, slávnostný výkop vykonal primátor mesta Jozef Šimko. Podľa jeho slov budú práce v réžii mesta, stavba tak má vyjsť lacnejšie. Okrem väčšieho bazéna má pribudnúť aj dopadový bazén k tobogánu, primátor náklady odhaduje na 330 tisíc eur. Pre Rimava.sk v pondelok potvrdil, že mesto môže bazén stavať svojpomocne, po zverejnení správy o začiatku výstavby však redakcia obdržala niekoľko dotazov čitateľov, či nemala byť vyhlásená verejná súťaž.

O vyjadrenie sme preto požiadali Ing. Martinu Pavlovkinovú, odborne spôsobilú osobu pre verejné obstarávanie. Podľa jej slov, s odvolaním sa aj na usmernenie Úradu pre verejné obstarávanie, je mesto povinné pri zadávaní zákaziek na uskutočnenie stavebných prác postupovať podľa zákona o verejnom obstarávaní. Uplatňovať pritom musí základné princípy ako princíp rovnakého zaobchádzania, nediskriminácie uchádzačov alebo záujemcov, princíp transparentnosti, efektívnosti a hospodárnosti.

Ako však spomenula, pri posúdení postupu rimavskosobotskej samosprávy je možné sa odvolávať na judikatúru Európskej únie v konkrétnom prípade. Súdny dvor Európskej únie v rozsudku Teckal stanovil dve kritériá, za splnenia ktorých nepodlieha vzťah medzi verejným obstarávateľom a právnickou osobou, ktorej chce tento zadať zákazku, postupom podľa právnych predpisov Európskej únie pre verejné obstarávanie.

"Ak teda verejný obstarávateľ vykonáva nad touto právnickou osobou kontrolu obdobnú kontrole, ktorú vykonáva nad vlastnými organizačnými zložkami, a súčasne táto právnická osoba vykonáva podstatnú časť svojich činností pre verejného obstarávateľa, ktorý ju vlastní a kontroluje, v takom prípade môže verejný obstarávateľ zadať zákazku priamo tejto právnickej osobe avšak za predpokladu, že sa jedná o zákazku, ktorá súvisí s predmetom činnosti, na aký bola táto právnická osoba verejným obstarávateľom založená," priblížila. Súdny dvor Európskej únie v odôvodnení svojho rozhodnutia uviedol, že verejný obstarávateľ môže splniť úlohy, ktoré mu boli zverené vo verejnom záujme i tak, že využije svoje vlastné technické, administratívne alebo iné
zdroje. V takomto prípade sa nejedná o zadávanie zákazky subjektu z právneho hľadiska odlišnému od verejného obstarávateľa.

Mesto Rimavská Sobota je 100 percentným vlastníkom spoločnosti Mestský športový klub, ktorá má v predmete činnosti aj stavebné práce. Bazény majú byť podľa vyjadrení primátora postavené za pomoci Technických služieb mesta.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross