No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Časti hlineného podstavca z Čerenčian sú ojedinelým archeologickým nálezom

31. októbra 2011 |  | | |

Torzo hlineného podstavca, ktoré našli pri výstavbe rodinného domu v Čerenčanoch, je podľa archeológa Gemersko-malohontského múzea Alexandra Botoša ojedinelým archeologickým nálezom. Návštevníci múzea si ho budú môcť pozrieť ako predmet mesiaca november.

Ako Botoš pripomenul, zaujímavý archeologický objekt bol preskúmaný vlani, počas záchranného výskumu pri výstavbe rodinného domu v obci Čerenčany v Rimavskosobotskom okrese. „Objekt predstavoval  malú odpadovú jamu, v ktorej bol zistený nález takmer kompletne zachovaného džbána, nález hlineného tkáčskeho závažia, nálezy kamenných podložiek na drvenie obilia,  ako aj fragmentárne nálezy  hlineného podstavca,“ uviedol archeológ a dodal, že celý objekt možno zaradiť do obdobia neskorej doby bronzovej, tzv. pilinskej kultúry.

Výnimočným objavom bol podľa slov Botoša nález torza hlineného podstavca, z ktorého sa  zachovali len jednotlivé fragmenty. „Podstavec môžeme rekonštruovať ako hlinený prstenec na nôžkach, pôvodný priemer a výška podstavca sú vzhľadom na jeho fragmentárny stav neznáme,“ uviedol archeológ. Ani funkcia stojana nie je celkom presne objasnená, pravdepodobne slúžil ako stojan pod amforu alebo mohol byť aj súčasťou ohrievacieho či vykurovacieho stojana.

„Na území Slovenska sú doposiaľ evidované len dva ďalšie nálezy podobných hlinených podstavcov. Prvý nález bol objavený v  lokalite Ižkovce (okr. Michalovce) a pochádza rovnako z obdobia doby bronzovej. Druhý nález bol objavený  v lokalite Chorvátsky Grob  a pochádza z obdobia staršej  doby železnej, doby halštatskej,“ poznamenal Botoš.

Zdroj: Rimava.sk, GMM


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross