No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Chce navštíviť obce celého okresu. Každá jedna je pre mňa inšpiráciou, hovorí Ľuba Benešová

22. apríla 2022 | |  | 
Ľuba Benešová v Gemerskej Vsi.

REVÚCA - V okrese Revúca sa nachádza celkovo 42 obcí, z toho tri sú mestá - Revúca, Jelšava a Tornaľa. Doteraz navštívila celkovo osem dedín a do leta chce postíhať všetky. Túto víziu má Ľuba Benešová, Revúčanka, ktorá sa zaujíma o dianie v regióne a hľadá pozitíva a negatíva v týchto obciach.

"Celkovo som doposiaľ navštívila 8 obcí – Gemerskú Ves, Nandraž, Ploské, Hrlicu, Gemerský Sad, Hucín, Gemerské Teplice a Sirk, kde som bola už niekoľkokrát. V nasledujúcich týždňoch plánujem návštevu Magnezitoviec, Chyžného, Kamenian a Ratkovej. Postupne do konca leta by som chcela
prejsť všetky obce v regióne. S navštevovaním obcí som začala koncom jesene, tesne pred lockdownom, čo spôsobilo spomalenie plánu. Počas lockdownu som podporila dve menšie obce, Ploské a Hrlicu, respirátormi a rúškami,"
uviedla pre Rimava.sk Benešová.

Článok pokračuje pod reklamou


Obce, a hlavne ľudí v nich, vníma ako inšpiráciu. "Dozvedám sa cez každodenné príbehy o živote v obciach. O tom, aké obmedzené rozpočty majú, aby zabezpečili aspoň základné funkcie pre chod samosprávy, o tom, ako veľa aktivít sa v nich deje vďaka dobrovoľníckemu zapojeniu občanov a z ich príspevkov. Všetko je o ľuďoch a o našom prístupe," povedala s tým, že až na malé výnimky prevláda v obciach súdržnosť a chuť zapojiť sa do spoločného cieľa.

Podľa jej slov hrajú najväčšiu rolu v obciach starostovia. "Sú to ľudia, ktorí nielen že spravujú obec, ale súčasne plnia aj úlohy akýchsi prostredníkov pre miestnych obyvateľov s úradmi, či dokonca psychológov, taktiež vedúcich stavieb či šéfov krízových štábov, atď. Ako mi bolo povedané, starosta musí byť nielen o všetkom informovaný, ale musí aj vedieť všetko zariadiť," doplnila a ako príklad uviedla obec Gemerský Sad, kde starosta pri povodniach hral úlohu pri odstraňovaní škôd.

Čo by obciam pomohlo?

Obciam by podľa Benešovej pomohla aktívnejšia úloha štátu v regionálnej politike a spolupráca na praktickej úrovni. "Bolo by potrebné zvážiť, či je možné urobiť určitú klasifikáciu ohľadne spolufinancovania a zadefinovať nulové spolufinancovanie, určitého žolíka od štátu, pre obce s nízkym rozpočtom, ktoré si spolufinancovanie nemôžu dovoliť," vysvetlila.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako sa Benešová dozvedela, jednoduchšie to majú pohraničné obce, pretože využívajú fondy z Maďarska. Je to jednoduchší spôsob, ako sa dostať k peniazom na Slovensku. "Tiež by pomohlo aktívne riešenie štátu v demografickej otázke a zamestnanosti, podpora malých a stredných podnikateľov v regióne. Jedno s druhým úzko súvisí. Veľmi sa mi páčila myšlienka pri jednej debate, že by štát mal ísť príkladom, byť aktívnym zamestnávateľom a mohol by presídliť nejakú štátnu inštitúciu do najmenej rozvinutých regiónov," vyslovila sa.

Okresu Revúca by podľa Benešovej pomohlo, keby bol v parlamente obyvateľ Revúcej, pretože za posledných 20 rokov tam nikto nesedel. "A aj vďaka tomu nemá okres na úrovni štátnej politiky relevantnú politickú reprezentáciu. Bohužiaľ, aj preto je na periférii záujmu, pretože sa zaň nemá kto poriadne prihovoriť. V súvislosti s týmto problémom sa otvára aj otázka zmeny volebného systému tak, že by každý okres na Slovensku mal v parlamente svojho zástupcu. To by bezpochyby prospelo regiónom a aj nášmu okresu," konkretizovala.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross