No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Do Rim. Soboty a Tisovca mieri Legiovlak, priblíži 1. svetovú vojnu z pohľadu legionárov

10. júla 2020 |  | 

Replika vojenského vlaku, s ktorým si československí legionári v rokoch 1918 až 1920 razili cestu po Transsibírskej magistrále do ruského Vladivostoku, sa ocitne v Rimavskej Sobote a v Tisovci.

Múzeum na koľajniciach

Vo vlaku budú na návštevníkov čakať sprievodcovia v dobových legionárskych uniformách. Svojím odborným výkladom postupne prevedú záujemcov štrnástimi vozňami, v ktorých sa nachádzajú originálne súčasti výstroja a výzbroje legionárov alebo ich predmety na každodennú potrebu.

Ako pre Rimava.sk povedal tajomník projektu Legie 100 Jiří Charfreita, zaujímavostí v Legiovlaku je hneď niekoľko. „Väčšinou sa týkajú osobného života legionárov, ich každodenného života, ale i milostných vzťahov v priebehu anabázy po Transsibírskej magistrále. Najväčší záujem je tradične o možnosť nahliadnutia do databázy legionárov a vyhľadania predkov legionárov. Táto služba je k dispozícii vo vozni Plukovná predajňa zdarma,“ informoval Charfreita.

Článok pokračuje pod reklamou



Ako ďalej doplnil jeden zo sprievodcov Petr Čížek, návštevníci si môžu nechať zistiť informácie o službe ich predka, ak bol legionárom. „Na USB kľúč im taktiež môžeme nahrať kroniku pluku, v ktorom ich predok slúžil,“ povedal Čížek. Ako ďalej dodal, ak návštevníci prinesú fotku svojho príbuzného, ktorý bol legionárom, môžu ju digitalizovať a vložiť do ich databázy.

Návštevníci si môžu pozrieť vozne poľnej pošty, teplušky, plukovnej predajne, ubytovacieho, filmového, krajčírskeho, zdravotníckeho, štábneho, veliteľského, obrneného a dvoch plošinových vozňov.

Ako ozrejmil Jiří Charfreita, nie je to ich prvá návšteva Slovenska. „Legiovlak navštevuje Slovenskú republiku pravidelne už od roku 2015. Za tú dobu sme navštívili dvadsať miest,“ povedal tajomník projektu a priblížil aj dôvody, pre ktoré sa rozhodli prísť aj do Rimavskej Soboty a Tisovca. „Je ich niekoľko, ale tým hlavným je vzťah k našej legionárskej histórii a prepojenie týchto miest s našimi legionármi v roku 1919. Práve v týchto miestach prebiehali tuhé boje po skončení svetovej vojny, ktorých sa naši legionári zúčastnili,“ vysvetlil Charfreita.

Legiovlak je projektom Československej obce legionárskej. V rokoch 2011 až 2015 zakúpila dokopy trinásť vyradených historických vozňov, ktoré premenila do podoby putovného múzea. Podľa Charfreita pomáhajú verejnosti a predovšetkým mládeži obnovovať povedomie o československých légiách a ich zásluhách na vzniku samostatného československého štátu. „Vzťah k našej histórii je pre Československú obec legionársku dozaista zásadný. Piliere našich štátov stoja práve na boji legionárov v období 1. svetovej vojny a po nej v rokoch 1914 až 1920. Legiovlak túto históriu názorne prináša návštevníkom,“ priblížil tajomník projektu.

Niekoľko príbehov uzatvorených vo vagónoch repliky vojenského vlaku si môžete vypočuť na železničných staniciach v Tisovci v dňoch 18. až 19. júla a v Rimavskej Sobote od 21. do 23. júla 2020. Prehliadky vozňov sú bezplatné.

V Tisovci si legionárov pripomenú aj položením vencov

Ako pre Rimava.sk povedala primátorka Tisovca Irena Milecová, na miestnom cintoríne boli zrekonštruované hroby legionárov. „Po rokoch sa opäť hovorí o legionároch. Tieto boje sa úplne vytesnili počas totality. Napríklad od Hačavy až po Tisovec prebehli kruté boje. Štrnásť legionárov je pochovaných na cintoríne a ďalší, asi štyridsiati, sú pochovaní v masovom hrobe,“ hovorí Milecová. Pietny akt, počas ktorého si padlých pripomenú a prejavia im úctu, sa bude konať v sobotu 18. júla o 11:00.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Československá obec legionárska


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross