No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Do vesmíru sa dostanete už v roku 2022, zavedie vás tam nová interaktívna expozícia. Čarovný komplex vznikne v budove gymnázia

Budova bývalého Prvého slovenského literárneho gymnázia v Revúcej a jej priľahlý areál sa dočká veľkých zmien. Okrem kompletnej revitalizácie získa aj nové využitie – z jej priestorov bude jedinečná interaktívna expozícia.

Nový magnet na turistov?

V budove ešte donedávna sídlilo Prvé slovenské literárne gymnázium (PSLG). Klesajúci počet študentov zapríčinil to, že v roku 2018 bola škola pričlenená ku revúckemu Gymnáziu Martina Kukučína. Odvtedy historická budova, ktorej vlastníkom je BBSK, zívala prázdnotou. V minulom školskom roku na PSLG zmaturovalo 19 štvrtákov, v treťom ročníku mala škola len štyroch žiakov. „Tí po dohode s riaditeľom školy požiadali o prestup do Gymnázia Martina Kukučína v Revúcej a riaditeľ im takýto prestup umožnil pri zachovaní študijného programu,“ informovala Lenka Štepáneková, vedúca oddelenia komunikácie Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorý je zriaďovateľom školy.

Článok pokračuje pod reklamou



Kraj sa však rozhodol, že budove nájde nové využitie a vyhlásil architektonicko-dizajnérsku súťaž, ktorá jej mala vrátiť podobu kultúrno-vzdelávacej inštitúcie pasujúcej do 21. storočia. „Víťazný návrh štúdia YOUNG.S architekti vybrala ako najlepší medzinárodná odborná porota a bývalé gymnázium sa tak zmení na interaktívnu expozíciu, ktorá prepojí svet veľkých literátov so súčasnými čitateľmi,“ povedala Štepáneková.

Zdroj: PSLG

„Tento región trpí tým, že tu nie je dostatočne vybudovaná infraštruktúra, čo odrádza investorov, aby sem prišli. Revúca bola v minulosti známym pôsobiskom významných literátov a práve na túto tradíciu chceme nadviazať. Som veľmi rád, že pre historickú gymnaziálnu budovu sme našli využitie, ktoré bude prínosom pre mesto i celý kraj,“ vyzdvihol predseda BBSK Ján Lunter.

Súťaž, ktorá na Slovenku nemala obdobu – hodnotí kraj

Prvým významným krokom k obnove celého areálu bola podľa Štepánekovej dvojkolová architektonicko-dizajnérska súťaž, ktorá prebehla v druhej polovici tohto roka. „Išlo o komplexnú súťaž, ktorá na Slovensku nemala obdobu, nakoľko jej príprava vyžadovala účasť multiprofesných tímov. Priniesla komplexný názor na urbanistické riešenie areálu a architektonické riešenie objektu, na dizajnérske riešenie interiérov, výstavnícke návrhy expozícií, dizajn moderných multimédií využitých v expozíciách a vizuálne riešenie identity kultúrnej inštitúcie od grafických dizajnérov, vrátane názvu kultúrno – vzdelávacej inštitúcie,“ vysvetlil Jozef Balužinský z Úradu BBSK, ktorý má revitalizáciu budovy Prvého slovenského literárneho gymnázia v Revúcej na starosti.

Súťaž vyhlásila župa spolu so Slovenskou komorou architektov a víťaza vybrala nezávislá medzinárodná odborná porota. Tú najviac zaujal návrh bratislavského architektonického štúdia YOUNG.S architekti, ktoré celý koncept poňalo ako oslavu slova a literatúry, čomu prispôsobili aj názov budúcej expozície Litterra – vo voľnom preklade „Zem písmena“.

Múzeum pre všetky zmysly

„Cieľom BBSK v priestoroch niekdajšieho gymnázia je propagácia slova, vzdelávanie širokej verejnosti v oblasti literatúry, divadelníctva, kozmonautiky a mineralógie a vytváranie zázemia pre ľudí z kreatívneho priemyslu,“ konkretizovala Štepáneková. Toto všetko podľa nej vystihuje aj samotný názov.

„Litterra vďaka svojmu odvodeniu z latinčiny, jazyku vzdelanosti, a novodobému tvaru vo forme #litterra prepája svet veľkých literátov ako revúcky rodák M. G. Reuss a súčasných, aj potenciálnych čitateľov,“ vysvetlil architekt Jozef Bátor.

Interaktívna expozícia zavedie návštevníkov do nevšedného rozprávkového sveta i do zákutí vesmíru, v ktorom sa spojí zábava s náučným charakterom. „Umožňuje nerušený zážitok z architektonicko-výtvarných charakterov priestorov, pričom návštevník putuje suchou nohou v rámci všetkých troch riešených objektov. Ide tu nielen o vizuálny zážitok z expozície, ale najmä o aktivitu poňatú pútavou formou prístupnou pre všetky vekové kategórie a fyzicky či mentálne znevýhodnených návštevníkov. Využitím najrôznejších technológií nabáda návštevníka k zapojeniu viacerých zmyslov – zraku, sluchu a hmatu v aktívnej forme,“ vysvetľuje Jozef Bátor.

Expozícia poukazuje na príchod tzv. renesancie slova, odkrýva čaro rozprávkových svetov a približuje fantastické sny, ktoré sa môžu uskutočniť práve prostredníctvom literatúry. Návštevník sa stáva súčasťou deja, priamym účastníkom a tvorcom svojho príbehu.

Kaviareň aj expozícia minerálov a kozmonautiky

V rámci vstupného priestoru je navrhovaný dlhý barový pult prevádzkovo rozdelený na info, kaviareň a špecializované kníhkupectvo s komiksami a integrovaným predajom produktov propagujúcich expozície a aktivity múzea. Samotný vstupný priestor je priamo prepojený na všetky hlavné časti areálu.

„Prepojenie druhého podlažia s podkrovím je dosiahnuté vložením nového čierneho oceľového schodiska v centrálnom priestore, ktoré už svojou farebnosťou evokuje nástup ,do vesmíru´. Nástupná časť na treťom podlaží je navrhovaná ako celočierny priestor, kde sa cez vstupný portál dostávame do ,mesačnej krajiny´. V rámci tohto priestoru sú na jednotlivých platformách osadené expozície, určené na priblíženie sa k námetu Cesty balónom na Mesiac, podľa diela Hviezdoveda od M. G. Reussa,“ dopĺňa architekt s tým, že v zadnom objekte sa počíta sexpozíciou mineralógie a kozmonautiky. Návrh ráta aj s dvomi rezidenčnými bytmi, určenými pre hosťujúcich umelcov či prednášajúcich.

Využitý bude tiež hlavný dvor so spevnenou a nespevnenou časťou - určený bude napríklad na exteriérové výstavy a čítačky, divadelné predstavenia, kino, cvičenie jogy či v zimnom období osadenie klziska s vianočným stromčekom.

Udržateľný model

Celkové náklady na revitalizáciu sú podľa Štepánekovej predbežne vyčíslené na 2,3 milióna eur a obnovený areál s interaktívnym múzeom by chcel kraj verejnosti sprístupniť už v roku 2022.

„Som veľmi rád, že sa nám tento projekt podarilo rozbehnúť a prostredníctvom architektonicko-dizajnérskej súťaže mu dať nesmierne atraktívnu podobu. Litterra má potenciál byť lákadlom pre turistov z celého Slovenska, ktorí tak môžu objavovať aj ďalšie krásy Gemera. Napríklad vzácne gotické kostolíky, unikátne gemerské spojky či sysľovisko v neďalekom Muráni, ktorý sa pýši aj jedinečnými buchtami,“ povedal vicežupan Ondrej Lunter.

Aktivitu BBSK v tejto oblasti ocenil aj primátor Revúcej Július Buchta. „Toto je príklad toho, ako sa má robiť regionálna politika. Z pôvodnej idey múzea rozprávok, ktorá súvisela s Pavlom Dobšinským, sme sa spoločnými stretnutiami a debatami dostali až k takémuto projektu európskeho významu, ktorý do nášho regiónu prinesie rozvoj cestovného ruchu. Je to signál, že sme nezastali a stále pracujeme,“ uzavrel revúcky primátor.

Zdroj: Rimava.sk, BBSK, Vizualizácie: YOUNG.S architekti


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross