No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Nočnú atmosféru múzeí a galérií si užili stovky ľudí

Brány Gemersko-malohontského múzea či Mestskej galérie boli otvorené netradične, vo večerných hodinách. Stovky návštevníkov opäť zažili Noc múzeí a galérií. Pripravený bol pre nich bohatý sprievodný program, v ktorom si na svoje prišli nielen fanúšikovia vojenskej techniky, ale aj divadla a nechýbal ani kontrast medzi remeselníctvom a modernou technikou.Nádvorie Gemersko-malohontského múzea sa v sobotu, 19. mája, začalo plniť už pred 18-tou hodinou. Krátko na to sa návštevníkov prihovorila riaditeľka múzea Oľga Bodorová, ktorá všetkých privítala. Ako spomenula, oni ako historici rok 2018 označujú aj ako osmičkový rok. V roku 1918 vznikla 1. Československá republika, osmička sa však podľa riaditeľky spája aj s rokom 1938 či 1968, kedy 21. augusta vpadli vojská Varšavskej zmluvy do Česko-Slovenska. S „vojskom“ sa spájal aj sprievodný program múzea. Ich hosťom bol Klub vojenskej histórie Anthropoid z Mýta pod Ďumbierom, ktorý okrem prezentácie vojenskej techniky predviedol aj krátku ukážku ako to mohlo vyzerať počas bojov.

Po doznení výstrelov a a úspešnom zadržaní narušiteľa, ktorý sa chcel zmocniť budovy múzea, ktorá kedysi slúžila na vojenské účely, sa návštevníci mohli presunúť k ďalšiemu hosťovi. Ním bola Danka Bakšová z Hrnčiarskych Zalužian, ktorá je jedinou žijúcou hrnčiarkou v regióne. Počas nočnej atmosféry ukázala takmer 460 návštevníkom ako sa pracuje s hrnčiarskym kruhom. Na svoje si prišli aj milovníci umenia. Múzeum navštívil aj výtvarník Roland Neupauer, s ktorým sa mohli návštevníci porozprávať na rôzne témy. Rozprávalo sa aj na prednáške o biodiverzite. Čo znamená tento pojem, ale aj to aké vzácne rastliny môžeme vidieť v našom regióne porozprávala botanička Veronika Rízová.

Okrem toho si návštevníci mohli pozrieť aj celú expozíciu múzea vrátane aktuálnych výstav. Jednou z nich bola výstava s názvom Kremíkové nebo, kde si návštevníci mohli pozrieť takpovediac už historické kúsky počítačovej techniky. Taktiež nechýbal výklad zástupcu spoločnosti RSNET, ktorá svojou zbierkou výpočtovej techniky umožnila tejto výstave vzniknúť. V takmer celovečernom prezentačnom bloku s názvom Počítačové báje a povesti si návštevníci mohli dozvedieť ako sa pracovalo so starými počítačmi. Dozvedieť ste sa mohli aj niečo o Karolovi Pajerovi, rodákovi z Klenovca, ktorý počas II. svetovej vojny pomohol zachrániť stovky detí a položil život za slobodu Francúzska a Slovenska v bojoch s fašistami. Nasať trocha vojenskej histórie ste mohli aj vyskúšaním si vojenskej uniformy.

Na svoje si návštevníci prišli aj v Mestskej galérii. Opäť nechýbali tvorivé dielne pre deti a dosky galérie a v jednu noc v roku znova zmenili i na tie divadelné. Predstavil sa nich domáci Divadelný súbor Divosud. Divadlo tom žilo aj v ZUŠ-ke. Na nádvorí novej ZUŠ vystúpilo niekoľko divadelných súborov z blízka i ďaleka.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross