No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Hygiena vykonala v regióne vyše 140 kontrol, metanol nenašla

Rimavskosobotský Regionálny úrad verejného zdravotníctva vykonal za posledné dva týždne viac ako 140 kontrol v súvislosti s metanolovou kauzou, všetky boli negatívne. Pre Rimava.sk to potvrdil riaditeľ úradu Dušan Béreš. Ako podotkol, kontrolná činnosť pokračuje aj naďalej.

Metanol nezistili ani ostatné orgány verejného zdravotníctva v Banskobystrickom kraji. Ako Rimava.sk informovala hovorkyňa RÚVZ Banská Bystrica Mária Tolnayová, kontroly boli zamerané predovšetkým na  zariadenia spoločného stravovania verejného typu, vrátane stánkov s rýchlym občerstvením a iných zariadení s ambulantným predajom liehovín. Približne od polovice septembra bolo v kraji takmer 500 takýchto cielených kontrol, odobrali 32 vzoriek alkoholu. „Ani jedna z vyšetrených  vzoriek  v našich laboratóriách neobsahovala nadlimitné množstvo metanolu“, priblížila situáciu vedúca  Odboru chemických analýz  RÚVZ B. Bystrica Zuzana Vassányi.

Zatiaľ v Banskobystrickom kraji evidujú štyri  prevádzky (jedna v okrese Zvolen a  tri v okrese Lučenec), ktoré porušili prijaté opatrenia na zákaz dovozu, predaja a používania liehovín s obsahom etanolu nad 20 percent, ktoré vydal Úrad verejného zdravotníctva SR 18. septembra. „V kontrolách budeme pokračovať, navyše Odbor chemických analýz banskobystrického RÚVZ bude ešte prijímať vzorky od tých občanov, ktorí si chcú dať skontrolovať už zakúpený alkohol z ČR, o ktorom majú pochybnosti. Je to platená služba RÚVZ. Zatiaľ  však občania vysoký záujem neprejavili“, uviedla MUDr. Sedliačiková.

Metanolová kauza má v Českej republike už 27 obetí. Ako avizoval minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek, Slovensko zatiaľ nepovolí dovoz českého tvrdého alkoholu. Metanol (iné názvy: metylalkohol, karbinol, drevný lieh) je najjednoduchší alifatický alkohol. Je to bezfarebná, alkoholicky zapáchajúca kvapalina, neobmedzene miešateľná s vodou. Je tekutý, horľavý a veľmi jedovatý. Metanol sám o sebe nie je priamo toxický. V pečeni sa však pôsobením enzýmov alkoholdehydrogenáza a aldehyddehydrogenáza metabolizuje na formaldehyd a následne kyselinu mravčiu, ktorá poškodzuje zrakový nerv a spôsobuje opuchy sietnice a acidózu, vedúcu až k smrti. Metanol sa používa aj ako denaturačné činidlo technického etanolu.

 

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross