No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Mesto vlani vyťažilo viac ako dvetisíc kubíkov dreva, tento rok výrub trikrát navýši

Celkovo vyťažených viac ako dvetisíc metrov kubických dreva. To je vydokladované množstvo vyrúbaného dreva, ktoré bolo podľa rimavskosobotskej samosprávy vyťažené v mestských lesoch v uplynulom roku 2019. Z tohto objemu a následne predaja dreva do pokladne mesta putovalo zhruba 253 tis. eur. Tento rok 2020 prostredníctvom aktuálne vyhlásenej verejnej obchodnej súťaže má však samospráva v úmysle vyťažiť trikrát toľko dreva, teda vyrúbať 6 tisíc kubíkov dreva, ktorého predaj by mal do mestskej kasy priniesť 300 tis. eur. S týmto navrhovaným objemom ťažby však na uplynulom marcovom mestskom zastupiteľstve nesúhlasili niektorí poslanci.



Podľa odborného lesného hospodára Zdena Hronca sa rúbe podľa lesohospodárskeho plánu. „V rámci plánu starostlivosti o les na 10 rokov by sme mohli vyrúbať viac ako 65 tisíc kubíkov dreva. Zatiaľ za tri roky sme vyťažili viac ako 10 tisíc kubíkov, čo po prepočítaní znamená, že ročne by sme mohli ťažiť aj viac ako 7 tisíc kubíkov dreva,“ ozrejmil Hronec. S navrhovaným masívnym výrubom ale nesúhlasil poslanec Tomáš Sliva. „Nemôžem súhlasiť s tým, aby sa v mestských lesoch ťažilo 6 tisíc metrov kubických dreva. Myslím, že už doteraz sa v našich lesoch ťažilo dosť. Minulý rok bolo v pláne vyťažiť 3500 kubíkov dreva (kvôli nepriazni počasia sa približne 1500 kubíkov vyťažilo v tomto roku, pozn. red.). Čakal som, že ostaneme na tejto úrovni,“ uviedol. Ako doplnil, pokiaľ by v rámci tohto objemu výrubu bol hrab, tak by súhlasil. „Ale prevažuje tam dub, cer a s týmito hodnotnejšími drevinami za takýto výrub nezahlasujem,“ avizoval s tým, že na strane druhej kvituje výsadbu 40 tisíc kusov duba v mestských lesoch, no les v okolí Kurinca by sa mal zachovať.

Les v okolí Kurinca by mohol slúžiť na rekreačné účely

Do diskusie sa zapojil aj Štefan Tankó, mestský poslanec a zároveň aj predseda komisie pôdohospodárstva, lesného hospodárstva a životného prostredia pri mestskom zastupiteľstve (MsZ). Ako podotkol, komisia odporučila lesnému hospodárovi neťažiť drevo okolo rekreačného strediska Kurinec a nahradiť ho ťažbou v iných vhodných lokalitách. V rámci rozpravy ho doplnil člen spomínanej komisie i poslanec Ivan Hazucha. „Navrhovali sme v komisii naše lesy rozdeliť minimálne na dve skupiny, keďže teraz sú všetky mestské lesy vedené ako hospodárske. Úplne nezáväzne sme sa dohodli na tom, že by sme určitú časť lesov, hlavne tú časť pri Kurinci nechali tak neoficiálne nazvaný ako les na rekreačné funkcie,“ ozrejmil. Podľa Hazuchu by bolo dobré aj nechať vypracovať štúdiu s návrhom, v ktorých lokalitách má ktorá drevina šancu. Ako dodal na margo navrhovaného výrubu dreva v roku 2020, ktorý aktuálne ešte podporí, aby „nerozbíjal“ rozpočet, si ale nemyslí, že rozpočet mesta stojí a padá na peniazoch z dreva. „Ťažme len toľko, koľko tomu lesu a prírode dokážeme dať naspäť,“ zakončil.

Súhlas s predrečníkmi vyjadril aj poslanec Roman Vaľo. „My nemáme takú kapacitu lesov ako napríklad Brezno. Oni si môžu dovoliť napĺňať rozpočet mesta z predaja dreva, ale my nie. Tiež mám na to ekologický pohľad ako poslanec Sliva. Musíme sa na to pozerať tak, aby sme do budúcna tieto lesy zachovali pre naše deti,“ povedal s tým, že je rovnako za kategorizáciu lesov a vyčlenenie určitej časti lesov aj na rekreačné účely.



To, čo prirastie sa môže vyrúbať

Podľa Hronca to, aký objem dreva vyťažia je na dohodne zastupiteľstva. „Nikde nie je napísané, že sa daný objem musí vyrúbať,“ poznamenal. Ako zároveň doplnil, na strane druhej treba počítať aj s pestovnými činnosťami. „Sú dané zákonom, takže treba počítať, že na túto činnosť pôjdu financie z predaja dreva,“ dodal. Podľa jeho slov je ťažba dreva vypočítavaná z priemerného ročného prírastku. „To znamená, že to, čo prirastie, to sa môže vyrúbať. Preto za tých desať rokov môžeme vyťažiť tých 65 tisíc kubíkov dreva, pretože nám tá hmota v lesných porastoch dorastie,“ konštatoval.

Nakoniec poslanci odsúhlasili tento výrub dreva o objeme 6 tisíc metrov kubických. Na túto ťažbu je vyhlásená verejná obchodná súťaž (VOS). Podľa informácií z úradnej tabule mesta na stránke samosprávy je VOS vyhlásená od 1. apríla do 30. apríla. V tomto termíne môžu navrhovatelia podať svoje súťažné ponuky v podateľni Mestského úradu v Rimavskej Sobote.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross