No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Na štvorprúdovú rýchlostnú cestu po Lučenec vyhlásili súťaž. Podľa starostu Mýtnej je intenzita dopravy už neznesiteľná

17. februára 2018 | |  | 

Viac ako 13 kilometrový úsek rýchlostnej cesty medzi Mýtnou a Tomášovcami pri Lučenci by mal stáť približne 160 mil. eur bez DPH čo je oproti novembrovému návrhu menej o približne 40 mil. eur ako sa pôvodne predpokladalo. Hodnota zakázky bola zverejnená v súťaži, ktorú vyhlásila Národná diaľničná spoločnosť. Zhotoviteľa by mali nájsť koncom tohto roka. Podľa informácií NDS by sa potom koncom roka mohlo začať aj s výstavbou. Ako uviedol minister dopravy a výstavby Árpád Érsek, ide o historickú chvíľu pre južné Slovensko. Rok 2018 je podľa jeho slov rokom súťaží a prvá súťaž je úsek Mýtna – Lovinobaňa, Tomášovce. „Od Zvolena po Lučenec bude súvislá štvorprúdová rýchlostná cesta, ktorá pomôže motoristom, odľahčí obce a prispeje k rozvoju regiónu,“ povedal šéf rezortu ministerstva dopravy, ktorý za posledné roky pravidelne navštevuje okres Rimavská Sobota (o pripravenosti výstavby R2 diskutoval aj v máji minulého roka v Bátke, pozn. red.). Súčasťou rýchlostnej cesty bude 148 objektov vrátane mimoúrovňovej križovatky Mýtna, 11 mostných objektov, z ktorých sú dominantné tri estakády v dĺžke 1,36 km či šesť protihlukových stien. Koniec tohto úseku sa bude podľa informácií NDS nachádzať v mimoúrovňovej križovatke Tomášovce, za ktorou pokračuje nadväzujúci úsek R2 Tomášovce – Ožďany. Ako informuje NDS, pre tento úsek je v súčasnosti vydané územné rozhodnutie.

„Tento rok chceme vyhlásiť štyri ďalšie súťaže na diaľničné úseky, ako aj desiatku súťaží na projektovú dokumentáciu. Rozostavať plánujeme viac ako 70 km diaľnic a rýchlostných ciest v trasách priorít vlády,“ konštatoval generálny riaditeľ NDS Ján Ďurišin.

Aj keď je to podľa starostu obce Mýtna Pavla Greksu ešte len tender, je podľa neho na sto percent isté, že táto cesta sa v druhej polovici roka začne stavať. Denne tu podľa jeho slov prechádza od 15 do 18-tisíc vozidiel, čo pre obyvateľov už nie je znesiteľné. Navyše cesta I. triedy po Lučenec je tak rozbitá, že za Mýtnou požadoval zníženie rýchlosti. „Informácie, ktoré sme tu počuli, sú nad naše očakávania,“ povedal Greksa. Zároveň doplnil, že má byť vyhlásený aj tender na úsek od Kriváňa po Mýtnu a obidve cesty by za ideálnych okolností mali byť ukončené do roku 2021. „Je to pre nás výborná správa,“ povedal Greksa, ktorý ako tvrdí, jeho aktivity k rýchlostnej komunikácii majú už približne 30 rokov. Spomenul, že za toto obdobie sa k nemu pridávali viacerí aktivisti, medzi nimi aj z rimavskosobotského okresu, kde ocenil aj spoluprácu a zanietenosť Radovana Ceglédyho z občianskeho združenia Naša Sobota. „Spolu sme vybojovali celú túto cestu, aby sa mohlo stavať od Kriváňa až za Rimavskú Sobotu, Sorošku a ďalej na Košice,“ ďakoval im Greksa.

Zdroj: Rimava.sk, foto: facebook Árpáda Érseka

Súvisiace články
R. SOBOTA: O príprave výstavby R2-ky majú prísť diskutovať zástupcovia NDS
R. SOBOTA: Iniciatív za výstavbu R2 pribúda. Cestu čaká elektronické sčítanie intenzity dopravy
Vyjadrenia rezortu financií o nerentabilnosti R2 majú dohru. Desiatky ľudí zablokovali premávku
Ďalší rozruch okolo výstavby R2. Postačiť má údajne rozšírenie existujúcej cesty
Minister dopravy diskutoval v Bátke o výstavbe R2 aj kruhovom objazde na Sobôtke


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross