No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Námestie M. Tompu aj fasádu budovy bývalého Župného domu budú opravovať

zupny-uradPočas dokončovacích prác na štátnej budove súdnej sedrie na Námestí Mihálya Tompu v Rimavskej Sobote má samospráva začať aj s vynovením samotného námestia. Do jeho obnovy plánuje investovať približne 30 tis. eur. Jeho súčasťou má byť aj premiestnenie sochy M. Tompu do stredu námestia, na miesto terajšej fontány, celkový vzhľad námestia by mal pripomínať pohľad spred sto rokov. Okrem opravy námestia mesto začne opravovať aj fasádu susednej budovy, bývalého Župného domu. Ako na rokovaní mestského zastupiteľstva informoval primátor mesta Jozef Šimko, s prácami na námestí a prípadnom pílení ihličnanov majú začať na budúci týždeň, do konca roka chcú však opraviť aj vonkajšiu fasádu historickej budovy za približne 80 tis. eur. „Chcem mať Tompové námestie do konca tohto roku kompletne urobené,“ vyhlásil Šimko. Budova je už dlhšiu dobu v havarijnom stave, strecha zateká a chodník pri budove je kvôli opadávajúcej omietke uzavretý. Podľa primátora však nebude treba robiť celú omietku novú. „Prešiel som to s odborníkmi, ktorí to budú robiť, urobíme tam vonkajšiu fasádu, opravíme a premaľujeme tak, ako nám nariadi pamiatkový úrad z Lučenca,“ priblížil primátor, podľa ktorého lešenie 15 metrov vysoké a 50 metrov dlhé plánuje zapožičať od jednej firmy za 0,04 centov za meter štvorcový a mesto to tak bude stáť približne 2,5 tis. eur. Vonkajšiu časť budovy by tak mali postupne opraviť na štyrikrát. Potrebné peniaze na opravu primátor podľa jeho slov získa vďaka racionálnemu hospodáreniu a úsporám. „Nájdeme na to v rozpočte nejaké finančné prostriedky, nájdeme, verte mi,“ povedal Šimko.

Historická budova je v súčasnosti využívaná na menej ako polovicu, v priebehu niekoľkých rokov sa z budovy odsťahovali viaceré štátne úrady ako aj kancelárie Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Väčšina priestorov ostala prázdna a budova by potrebovala opravu, niektoré jej časti sú podľa samosprávy v havarijnom stave. V roku 2007 bola vykonaná rekonštrukcia v rámci prvej etapy na priečelí budovy z grantového programu z dotácie vo výške takmer 166 tis. eur. Samospráva rekonštrukciu kofinancovala 20-timi percentami.

Rimavskosobotská samospráva mala neskôr v pláne žiadať takmer 2,5 miliónový grant z eurofondov na opravu fasády župného domu, projekt bol pripravený, no po vyhlásení výzvy mesto nebolo oprávneným žiadateľom. “Nepostačovala podmienka, že budova je vo vlastníctve žiadateľa ale musí byť aj v správe kultúrnej inštitúcie – múzea, galérie alebo knižnice,” informovala vtedy  vedúca odboru rozvoja mesta Eva Muráriková.

V súvislosti so zámerom zriadiť Kamo centrum v Rimavskej Sobote však ožila myšlienka výmeny veľkej budovy mesta za niekoľko menších štátnych. „V januári som písal ministrovi a nedostal som zatiaľ žiadnu odpoveď,“ povedal primátor Šimko, podľa ktorého boli voľby a dá sa to oddialenie chápať, no v súčasnosti však nevie, či štát chce od dohody odstúpiť alebo nie. „My to už ale zrekonštruujeme a pokiaľ by mali záujem, tak tie náklady, ktoré vložíme tento rok, budeme od nich požadovať okrem výmeny za štyri budovy,“ poznamenal primátor.

 

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
Námestie M. Tompu čaká rekonštrukcia, pribudnúť by mala ďalšia socha
Námestie M. Tompu ako dôležitý uzol mesta so zložitým osudom jeho sochy
Mesto nemôže žiadať eurofondy na opravu župného domu. Odpredá ho štátu?
R. SOBOTA: Súhlas s opravou fasády župného domu sa nerodil ľahko
R. SOBOTA: Kontaktné centrum so štátom chcú zriadiť v župnom dome
V kontaktnom centre so štátom nové pracovné miesta nevzniknú
R. SOBOTA: Chcú, aby s opravou chátrajúceho župného domu pomohol štát
Centrum na kontakt so štátom by malo byť zriadené bližšie k okresnému úradu

 


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross