No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Staré sa snúbi s novým. Pozrite si, ako vyzerá novozrekonštruovaná súdna sedria

okresny-sudSúdna sedria, kedysi Uhorský kráľovský súd na Námestí M. Tompu v Rimavskej Sobote takmer po šesťdesiatich rokoch začne písať svoju novodobú históriu. V piatok, 19. februára, tesne pred dokončením stavby bola na programe prehliadka tejto kultúrnej pamiatky a pýchy námestia. Prehliadkou sedrie sprevádzal predseda Okresného súdu Rimavská Sobota Peter Zachar, medzi zúčastnenými bol aj predseda Krajského súdu Banská Bystrica Milan Ďurica i minister spravodlivosti Tomáš Borec s podpredsedníčkou NR SR Janou Laššákovou.

Ako vo svojom príhovore spomenul predseda Ďurica, takúto formu prehliadky v závere dokončenia zvolili kvôli nasledujúcemu sťahovaniu. „Začneme sťahovať tisíce spisov, nahrávaciu a výpočtovú techniku a takáto prehliadka už nebude možná,“ poznamenal Ďurica, ktorý je rád, že súd sa vracia do týchto priestorov, ktoré slovenská justícia vlastní.

Podobný názor zdieľa aj minister Borec, ktorého okrem iného teší, že pri stavebných prácach boli oslovení aj domáci podnikatelia. „Na tomto nám veľmi záležalo, aby sme aj týmto spôsobom využili investičnú akciu na podporu tohto regiónu,“ dodal Borec, podľa ktorého investícia do historickej budovy a kultúrnej pamiatky vo výške približne 5 mil. eur bola efektívne využitá.

Prehliadky sa zúčastnil aj Ján Kozák, ktorý je stavebným dozorom. Podľa jeho slov je stavba na 98 percent hotová. „Na prvom a druhom poschodí je ešte potrebné dokončiť podlahy,“ vysvetlil Kozák, podľa ktorého ich dokončenie nebolo možné kvôli zvýšenej vlhkosti v uplynulých mesiacoch. Ako však poznamenal budova je vymaľovaná a pripravená. „Čiže k tomu zmluvnému termínu, ktorým je 30. marec to bude určite dokončené,“ ubezpečil. Zrekonštruovaný súd bude podľa Kozáka kvalitne riešený aj z hľadiska vykurovania, ktoré bude centrálne v zimných mesiacoch kúriť a v letných chladiť.

Do prestavby budovy mali čo-to povedať aj odborníci z Krajského pamiatkového úradu v Banskej Bystrici. Podľa stavebného dozoru bola celá stavba koordinovaná aj pamiatkármi, ktorí sa vyjadrovali k projektovej dokumentácii. „Oni si nastolili určité požiadavky, ktoré sme v rámci rekonštrukcie museli plniť až nakoniec sme sa zhodli, že je to spravené v súlade s ich požiadavkami a že akceptujú tú zmenu, ktorou je podkrovie, ktoré tu nebolo vôbec a dnes je to využité na sto percent. Takže to staré sa snúbi s novým,“ priblížil Kozák. Ako doplnil pri rekonštrukcii však v útrobách budovy nenašli nič unikátne, k čomu by museli volať pamiatkárov alebo ľudí na to povolaných.

„Vzhľadom na to v akom stave bola táto budova, tak sa podaril kus dobrej práce,“ uviedol Zachar. Ako ďalej priblížil, na prvom poschodí sú kancelárie pre sudcov a dolné tvoria átriá. Podľa jeho slov dominantou rekonštrukcie bude zrejme sklenený mostík. „Máme tu sedem pojednávacích miestností, čo v tejto budove bude postačovať pre potreby súdu,“ doplnil Zachar, podľa ktorého do piatich týždňov prebehne kolaudácia budovy a začne sa sťahovanie súdu z troch budov v meste. Na toto premiestnenie majú podľa Zachara vypracovaný logistický plán. „Ale je to zatiaľ len teoretická rovina, pretože až sa podarí prejsť z troch serverovní na jednu bez väčších problémov, tak v mesiaci apríl by sme sa mali presťahovať do tejto budovy,“ avizoval Zachar, ktorý je zároveň aj členom komisie, ktorej cieľom bude obnova Námestia M. Tompu. Ako povedal pre Rimava.sk podľa pôvodného zámeru sa socha M. Tompu presťahuje na miesto nefungujúcej fontány. „Revitalizácia námestia spočíva aj v umiestnení nejakej zelene, kríkov a výrube niektorých stromov,“ dodal na záver predseda okresného súdu.

O stavbe súdnej sedrie rozhodli ešte v roku 1851 na ustanovujúcom zasadnutí cisársko-kráľovskej súdnej stolice konanom v Rimavskej Sobote, ktoré bolo venované výlučne Gemersko-malohontskej stolici. Práve na tomto zasadnutí, ktorého sa zúčastnili rôzne významné osobnosti vtedajšieho politického života, sa rozhodlo, že budovu Uhorského kráľovského súdu postavia v rokoch 1885 až 1887. Interiér budovy korunuje veľká pojednávacia sieň na prvom poschodí.

V budove do roku 1948 sídlil Krajský súd, ktorý bol najvyšším súdnym orgánom pre päť okresov. Po presťahovaní Krajského súdu po roku 1948 do Banskej Bystrice ostal v budove len Okresný súd, ktorý tu sídlil až do roku 1960, kedy si budovy vymenil s Poliklinikou, sídliaca v priestoroch sedrie do roku 2002. Neskôr budovu sedrie Nemocnica vrátila Ministerstvu vnútra SR a od roku 2014 v nej prebiehala komplexná rekonštrukcia. Dnes, 19. februára, od posledného „buchnutia súdnym kladivom“ sa po 56-tich rokoch začína písať jej novodobá história.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články:
FOTO/R. SOBOTA: V sedrii bude osem pojednávacích miestností, začali s obnovou omietky
FOTO/R. SOBOTA: V meste opravujú budovu súdnej sedrie za 5 mil. eur
R. SOBOTA: Uzavreli zmluvu s firmou, ktorá opraví súdnu sedriu
R. SOBOTA: Začiatok prác na sedrii predpokladajú v úvode budúceho roka
Kto a kedy opraví súdnu sedriu, zatiaľ nie je známe. Začali konanie o námietkach
K vyhodnocovaniu ponúk na opravu sedrie prišli prvé námietky
R. SOBOTA: Chcú kúpiť pozemok za sedriou, má tadiaľ prichádzať väzenská eskorta
R. SOBOTA: O prestavbu sedrie jedenásť uchádzačov. Podmienky súťaže opravili
R. SOBOTA: S opravou súdnej sedrie chcú začať v auguste
R. SOBOTA: Môžu dokončiť opravu súdnej sedrie, zámer schválila vláda
R. SOBOTA: S opravou chátrajúcej súdnej sedrie by sa malo začať v budúcom roku
Mladík postupne rozkrádal opravenú strechu súdnej sedrie
Podľa ministerstva je rekonštrukcia budovy súdnej sedrie urgentná
Súdnu sedriu v havarijnom stave pripravujú na rekonštrukciu
Na opravu súdnej sedrie v R. Sobote nie sú v rozpočte peniaze
Vláda opäť prerušila rokovanie o súdnej sedrii v Rim. Sobote


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross