No active "ca-sidebar-197687" sidebar

O kolíkovej vojne by mali nakoniec rozhodnúť poslanci

Stretnutie takmer 30 zástupcov všetkých zainteresovaných bytových domov na Sídlisku Rimava v Rimavskej Sobote neprinieslo očakávané riešenie problému kolíkovej vojny ani na pôde samosprávy. Ako Rimava.sk ďalej informovala predsedníčka mestskej časti Sídlisko Rimava a Malohontská ulica Ľubica Kubiňáková, stretnutia sa zúčastnili všetci pozvaní, ocenili hlavne, že konečne boli pozvaní všetci zainteresovaní. Počas dvojhodinového riešenia padlo niekoľko návrhov, voči každému sa však niekto postavil. Jednoznačné riešenie dopravy tak pri svojich bytovkách nenašli. „Primátor nás tak vyzval, aby sme do 15. augusta predložili návrh, ktorým sa bude mestské zastupiteľstvo zaoberať,“ povedala pre Rimava.sk Kubiňáková. Ako dodala, medzi obyvateľmi druhého najväčšieho sídliska došlo k dohode, že komunikácie ostanú do predloženia návrhu prejazdné.

V nájdenie riešenia dúfal aj primátor mesta Jozef Šimko deň pred stretnutím na tohtotýždňovom mimoriadnom rokovaní Mestského zastupiteľstva. Ako však podotkol, veľmi ťažko tam dôjde ku dohode. „Je to riešenie skutočne na dlhé lakte,“ konštatoval Šimko pred poslancami. Primátor však prehlásil, že bude rešpektovať názor obyčanov, ktorí žijú na tomto sídlisku a zrejme najlepešie riešenie bude pripojiť ďalšiu piatu náväznú cestu medzi výškovými bytovkami 1 a 3 do kruhového objazdu pri Kauflande. „Iné riešenie tam momentálne nevidím,“ uviedol. Zároveň však poznamenal, že ľudia na prízemí týchto bytoviek opäť budú mať pripomienky. Primátor pripustil, že je ešte jeden návrh, odstrániť kvetináče medzi bytovkami B1 a B2 na sídlisku Rimava. „Páni, keby sme to urobili, tak je tu taká istá revolúcia,“ prehlásil Šimko, podľa ktorého by mal na stole hneď podpisy tisícky obyvateľov. Primátor zároveň pozval na stretnutie poslancov Čemana, Baláža, Auxta a Juhásza.

Podľa slov poslanca Štefana Baláža, ktorý sa stretnutia zúčastnil, nikto z obyvateľov nechce, aby im autá chodili popod okná. „Nikto nechce ustúpiť,“ povedal pre Rimava.sk Baláž a dodal, že ak sa nenájde iné východisko, dá sa pred poslancov výsledok nezávislého posudku a keď ho odsúhlasia, každý sa bude musieť prispôsobiť.

Problém prejazdu sídliskom bol znovu oživený pred približne mesiacom, kedy pracovníci TSM po petícii obyvateľov osadili na miestnu komunikáciu medzi bytovkami 3 a 5 dočasnú betónovú zábranu. Po niekoľkých týždňoch bola zábrana odstránená, no začalo sa so stavaním prejazdu cez neďaleké asfaltové parkovisko. To pobúrilo ďalších obyvateľov sídliska a protestovali proti výstavbe odparkovanými autami, ktoré mali znemožniť práci strojov. Cesta na ihrisko dokončená nebola. Podľa niektorých bola začatá stavba zo strany samosprávy protizákonná a urobená zo dňa na deň, rovnako ako osadenie betónovej zábrany. V priebehu niekoľkých  rokov tu na protesty skupiny obyvateľov proti prejazdu vozidiel sídliskom boli osadené železné kolíky, prekopaná cesta či betónová zábrana. Samospráva už vyvíjala mnoho aktivít a alternatív prepojenia sídliska na Malohontskú ulicu prostredníctvom kruhovej križovatky, no pri každom z návrhov boli námietky tamojších obyvateľov, riešenie sa doteraz nenašlo.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
Stretlo sa vyše sto obyvateľov Sídliska Rimava, chcú cestu pri bytovke
Kolíková vojna: Autá chceli pustiť cez ihrisko, časť obyvateľov ostro protestovala
Kolíková vojna pokračuje, prejazd áut Sídliskom Rimava je opäť zablokovaný
Kolíková vojna na sídlisku Rimava vyriešená, obnovujú prechod medzi bytovkami
Sídlisko Rimava by sa malo napojiť na kruhovú križovatku


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross