No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Otravné komáre znepríjemňujú život: Ako sa pred nimi brániť?

Komáre v našich zemepisných šírkach sú skôr otravné než nebezpečné. Aj keď ich bodnutia zväčša nepredstavujú riziko a spôsobujú najmä začervenanie, opuch a nepríjemné svrbenie, zbaviť sa tohto nepríjemného hmyzu je prianím mnohých z nás.

Doslova nám pijú krv

Najčastejšie útočia ráno a večer – hodinu pred i hodinu po východe a západe slnka. Pri prechádzke lesom a v tieni sa im nevyhnete ani cez deň. Jedinou záchranou pre ich bodnutím môže byť vaša pripravenosť. Umelý dezinfekčný zásah do prírodného prostredia je totiž prípustný len pri kalamitnom výskyte komárov.

Článok pokračuje pod reklamou



„Za kalamitu považujeme taký výskyt komárov, keď je možné zaznamenať niekoľko desiatok – slabá kalamita, alebo niekoľko stoviek – silná kalamita, útokov na jednu osobu počas jednej minúty,“ vysvetľuje Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ). Podľa odborníkov by sa bežný výskyt komárov nemal riešiť umelým zásahom človeka. „Aj vtedy by malo ísť o biologicky presný, časovo krátky a územne nevyhnutný odborný dezinsekčný zásah,“ dodáva úrad.

V pyramíde zodpovednosti tvoria základ občania

Aj keď sa, pravdepodobne, stopercentne neuchránite a nejakú tú kvapku krvi vám komáre predsa len vysajú, existuje niekoľko spôsobov, ako sa môžete ich bodnutiam vyhnúť. Prvou zásadou je podľa ÚVZ pravidelné kosenie dvorov, záhrad a okolia domu. Taktiež je potrebné nenechávať vodu v nádobách na polievanie záhrad. „Ak nie je možné vyprázdniť obsah nádoby aspoň v 7-dňových intervaloch, je potrebné nádobu prekryť, na hladinu vody umiestniť plávajúce fólie, najlepšie polystyrénové dosky, alebo naliať na hladinu malé množstvo jedlého oleja, čím sa zabráni larvám a kuklám komárov nadýchnuť sa atmosférického vzduchu,“ radí úrad.

Ďalej by mala pomôcť aj likvidácia komunálneho odpadu z okolia domov, a to najmä plechoviek, plastových fliaš či pneumatík. Zachytáva sa v nich totižto voda, v ktorej sa môžu komáre liahnuť.

Keď máte okolie domu zabezpečené, alebo bývate v paneláku a o kosenie trávy sa stará mesto, bojovať proti komárom môžete aj mechanickou ochranou – sieťkami na oknách a dverách. Odborníci radia používať aj ochranné repelenty, odpudzovače a lapače komárov. Dôležité je podľa nich aj nosiť primerané oblečenie. Komáre lákajú najmä svetlé farby šiat.

Môžu spôsobovať aj infekcie či alergické reakcie

V našich končinách sa najčastejšie vyskytuje komár piskľavý. „Je to náš najznámejší druh komára, ktorý ľudí obťažuje najmä podvečer a nadránom. Môže prenášať pôvodcu západonílskej horúčky, ktorej prípady u ľudí boli zaznamenané v Českej republike, Rakúsku a Maďarsku,“ informuje Jana Kerlik z Odboru epidemiológie banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ). Toto ochorenie je podobné kliešťovej encefalitíde a podľa doktorky Kerlik majú obe infekcie väčšinou bezpríznakový priebeh.

„Príznaky ochorenia sú podobné chrípke, pridružiť sa môže vyrážka. Komplikáciou je zápal centrálnej nervovej sústavy,“ vysvetlila odborníčka. Zápal mozgu – ako sa tomu ľudovo hovorí, je nebezpečný najmä pre starších ľudí a osoby s oslabenou imunitou. Výskyt ochorení prenášaných komármi v našich končinách je však podľa ÚVZ veľmi zriedkavý.

Lokálna imunitná reakcia v podobe pálenia, svrbenia či bolesti sa u niekoho môže zmeniť na alergickú reakciu, ktorá sa vyskytuje častejšie než infekcia. „Uvádzame, že vážne alergie na komáre sú najmenej desaťkrát zriedkavejšie ako nebezpečné a život ohrozujúce komplikácie po bodnutí včelou či osou,“ konštatuje ÚVZ.

Nebezpečné exotické druhy

„Klimatické zmeny a intenzívna medzinárodná doprava zapríčinili v rámci Európy rozšírenie exotických druhov komárov, ktoré môžu prenášať pôvodcov závažných ochorení,“ povedala hovorkyňa RÚVZ v Banskej Bystrici Mária Tolnayová. Jedným z týchto druhov je komár tigrovaný, ktorý je aktívny najmä cez deň. Prenáša ochorenia ako zika, dengue a chikungunya. „Za ostatné roky sa tento komár rozšíril až do polovice Francúzska,“ informuje hovorkyňa. Ako ďalej dodala, v roku 2019 zaznamenali vo Francúzsku prvý prípad zika infekcie, keď sa pacient nakazil v krajine a infekcia teda nebola importovaná.

„Na našom území bola prvýkrát potvrdená prítomnosť druhu komára tigrovaného v roku 2012, odvtedy sa však jeho výskyt zaznamenáva zriedka,“ konkretizovala Tolnayová.

Na záver niekoľko zaujímavostí

  • najviac im chutí krvná skupina 0
  • priťahuje ich oxid uhličitý, ktorý vydychujeme a keďže sa nachádza aj v pive, jeho konzumácia môže tento hmyz prilákať
  • sú približne také ťažké ako špendlíková hlavička
  • samce komárov sa živia len rastlinným nektárom, „krvilačné“ sú samice
  • krvou sa môžu nasať až tak, že zdvojnásobia svoju váhu
  • komáre nemajú radi niektoré druhy bylín, napríklad levanduľu, mätu, medovku a šalviu

Zdroj: Rimava.sk, RÚVZ, ÚVZ, Foto: NPZ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross