No active "ca-sidebar-197687" sidebar

PÍŠETE NÁM: Na rehabilitáciu po vlastných. A čo ľudia na vozíku a dolámaní po úrazoch?

rehabilitaciaImobilným pacientom na vozíku alebo po úrazoch pohybového ústrojenstva, ktorí v rimavskosobotskej nemocnici navštevujú rehabilitačné oddelenie, komplikuje prístup niekoľko schodov. V tých lepších prípadoch sa tak už len cesta do suterénu pavilónu stáva tvrdým tréningom, v iných prípadoch sú aktívne zapojení opatrovatelia, doprovod či personál nemocnice. Viacerí pacienti sa preto s vlastnými skúsenosťami a postrehmi obrátili na nemocnicu ako aj na redakciu Rimava.sk.

Hoci sa fyziatricko-rehabilitačné oddelenie nachádza v suteréne už desiatky rokov, sťažnosti pár imobilných pacientov sa nájdu vždy, podľa našich informácií je tomu tak hlavne v uplynulých mesiacoch. Spomienky na tento paradox, ako však na druhej strane aj na milý a odborný personál, majú aj viacerí bývalí návštevníci. „Máme s tým zlú skúsenosť. Museli sme hneď na začiatku zvládnuť niekoľko schodov, ktoré sú dosť strmé,“ hovorí jeden z pacientov, ktorý v minulosti využíval rehabilitačné služby na vozíku. Ako spomenul, údajne tam bol strojček na lezenie po schodoch pre vozičkárov ale nikdy to podľa neho nebolo zabehnuté a priestorovo vyriešené. „A teraz choďte dolu, keď nemáte nohy. Bola to asi súčasť rehabilitácie. Keď ste sa tam vedeli dostať, tak ste bol rehabilitovaný,“ dodáva už teraz s úsmevom k tomuto paradoxu Zoltán, podľa ktorého však podobný problém má mnoho okresných nemocníc a je len málo z nich, ktoré majú bezbariérový prístup na úrovni.

Podobné postrehy po úrazoch chrbtice či kolien zdieľajú aj ďalší pacienti, podľa ktorých je vstup na oddelenie rovnako nevyhovujúci a na vozíku či po úrazoch sa tam dostanú problematicky.
Podľa hovorcu siete nemocníc Svet zdravia Tomáša Kráľa je rehabilitačné oddelenie umiestnené v suteréne chirurgického pavilónu. „Žiaľ, v tomto prípade nie je možné hovoriť o bezbariérovom prístupe. Pre imobilných pacientov oddelenia však nemocnica zabezpečila elektrický schodolez, ktorý je dostupný po dohode s personálom,“ uviedol pre Rimava.sk Tomáš Kráľ, podľa ktorého vedenie nemocnice zabezpečí v najbližších dňoch lepšiu informovanosť o tejto technologickej pomôcke.
Zmenu by podľa neho mala priniesť až dostavba pavilónu B, v ktorom by sa aj toto oddelenie malo nachádzať.
„Ako verejnosť vie, rozhodnutie o tomto projekte majú teraz v rukách politici, ktorí celý proces skôr brzdia,“ dodal Kráľ zo siete nemocníc Svet zdravia, ktoré má v súčasnosti záujem odkúpiť nedostavaný a chátrajúci B-pavilón od terajšieho majiteľa, Banskobystrického samosprávneho kraja. Rimavskosobotská nemocnica je od roku 2014 súčasťou siete Svet zdravia, ktorá na Slovensku prevádzkuje 14 nemocníc.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
BBSK: Poslanci o odpredaji nemocníc opäť nehlasovali, osud pavilónov je nejasný
Otáznik nad chátrajúcimi pavilónmi nemocníc, podľa petičného výboru ide aj o politikárčenie
Ľudia pred nedostavaným pavilónom vyjadrili svoj názor „Chceme lepšiu nemocnicu“
Schválený predaj nedostavaných nemocničných pavilónov má stopku
R. SOBOTA: Kraj odpredá nedostavaný „B“ pavilón nemocnice Svetu zdravia
FOTO: Pozrite sa ako vyzerá nedokončený pavilón nemocnice pred rekonštrukciou
VIDEO/R. SOBOTA: Nedostavaný nemocničný pavilón chcú odkúpiť, zámer budú schvaľovať poslanci BBSK
V Rimavskej Sobote začali s implantáciou kardiostimulátora
R. SOBOTA: Do nemocnice investovali státisíce, personálne sú ale stále poddimenzovaní
R. SOBOTA: V nemocnici predstavili nové investície. Osud B-pavilónu je zatiaľ nejasný
R. SOBOTA: Definitívne! Nemocnica je vo Svete zdravia, má nového riaditeľa
R. SOBOTA: Na chirurgii operujú po novom a na novom. Metódu zaviedli prví na Slovensku
R. SOBOTA: V nemocnici predstavili nové investície. Osud B-pavilónu je zatiaľ nejasný
R. SOBOTA: Protimonopolný úrad schválil zaradenie nemocnice do siete Penty


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross