No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Poslanci MsZ projekt ZŤS zrejme podporia, vo výhľade je vraj domáci investor

23. apríla 2009 |  | | | |

Poslanci, ktorí v septembri hlasovali jednoznačne proti kofinancovaniu projektu revitalizácie areálu ZŤS na priemyselný park, by boli ochotní zmeniť svoj postoj, za splnenia určitých podmienok. Ako sa pre Rimava.sk vyjadril poslanec MsZ Peter Gulik, ktorý je zároveň členom mestskej rady jeho požiadavky sa nezmenili. „Z mojich požiadaviek je už viac ako polovica naplnená,“ uviedol dnes pre Rimava.sk Gulik a naznačil, že o areál má záujem konkrétny investor. Z akej sféry by mal byť, Gulik nekonkretizoval. „Nebudem predbiehať. Mal by zrejme vystúpiť na zastupiteľstve,“ povedal a dodal, že okrem iného sa podarilo doriešiť problém s prístupovou komunikáciou, ktorú dostane mesto kompletne do vlastníctva. „Na rade sme  jednali ešte o nejakom ústupku, a ak by aj tento ústupok ešte bol, tak ten projekt by bol podporený,“ konštatoval.

„Miera informovanosti pri prvom zastupiteľstve nebola primeraná,“ tvrdí poslanec MsZ a člen mestskej rady Július Sojka, podľa ktorého sa jednalo narýchlo. „Po návšteve ZŤS sa skonštatovalo, že ten priestor je v oveľa lepšom stave, ako sme mysleli,“ vyjadril sa Sojka a dodal, že ku kladnému postoju veľmi zavážila aj existencia domáceho investora a ďalších dvoch pravdepodobných. Podľa jeho slov peniaze, ktoré by zostali po predaji treba minúť tak, aby to bolo prospešné pre konkrétnych investorov, ktorí sem prídu. Čo by znamenalo, pripraviť iba konkrétnu časť areálu.

Podľa našich informácií sa jedná aj o firmu Itres (sídliacu v areáli bývalého Rimavanu – zaoberajúcu sa IT technológiami). Jej konateľ Pavel Zvara pre Rimava.sk potvrdil, že bol oslovený zástupcom spoločnosti Capital Partners podieľajúcej sa na vypracovaní projektu Alanom Sitárom. Ako však Zvara zdôraznil, pri ponuke podnikať v ZŤS spoločnosti Itres zatiaľ nebolo predložené nič konkrétne, nad čím by mohli zatiaľ uvažovať “podmienky, financie, atď...”.  “Žiadna ponuka nebola predložená ani zo strany mesta,” doplnil Zvara. Zároveň však nevylúčil možnosť podnikať aj v ZŤS, lebo spoločnosť Itres hľadá priestory na podnikanie.

Rimavskosobotský primátor Štefan Cifruš, ktorý sa prednedávnom pre Rimava.sk vyjadril, že za istých okolností tento projekt može byť pre samosprávu zničujúci, potvrdil aj dnes zložitosť problému. Cifruš dnes pre Rimava.sk poznamenal, že majitelia ZŤS dostali doplňujúce podmienky od mesta a teraz sa čaká na ich odpoveď. Ak budú naplnené, primátor vidí priechodnosť projektu na 99 percent.
Doplňujúce podmienky stanovené mestskou radou sú dve. Podľa slov vedúcej strategického rozvoja mesta Rimavská Sobota Evy Murárikovej, prvou je poskytnutie pozemku 4,7 ha, ktorý k areálu patrí ale doposiaľ do projektu začlenený nebol. Druhou je projekt pripraviť v blízkej súčinnosti s mestom tak, aby rekonštruované priestory vyhovovali prípadným záujemcom v čo najvyššej miere.

Na septembrovom rokovaní medzi pätnástich poslancov, ktorí nepodporili projekt ZŤS, patril aj poslanec Pavel Brndiar. Na rokovaní sa vtedy vyjadril, že táto záležitosť je pre neho neprijateľná. Ako dnes pre Rimava.sk priznal, ak budú splnené určité podmienky, bol by ochotný zmeniť svoj názor. Podmienky pritom nekonkretizoval. „To je vec zastupiteľstva,“ vyjadril sa s tým, že svoj názor vyjadrí v utorok na zastupiteľstve.

„Za určitých podmienok som za,“ uviedol pre Rimava.sk poslanec MsZ Tibor Pelle, ktorý tvrdí, že zatiaľ svoj postoj veľmi nezmenil. „Podmienky sa majú sformulovať a zaslať majiteľovi, lebo vyjednávateľ hovoril, že k tomu nevie zaujať stanovisko,“ uviedol po rade Pelle, podľa ktorého by mesto malo ešte ďalej jednať.

Názor podobne pozmenil poslanec MsZ a člen mestskej rady Ján Fiľo, „Od jesene prebehlo veľa rokovaní, veľa stretnutí s majiteľom, je tu snaha podporiť projekt s tým, že sa tam dali ďalšie menšie požiadavky na spoluprácu mesta s vlastníkom, hlavne pri vypracovaní projektov areálu,“ konštatoval Fiľo.

Na margo lobingu zo strany Ardberg Consulting a Capital Partners sa poslanec Gulik vyjadril, že išlo o prezentovanie podmienok pred poslaneckými klubmi. „Zákonom povolený lobing tu bol a bol veľmi intenzívny,“ priznal aj Július Sojka.

Ako Rimava.sk informoval projektový manažér spoločnosti Capital Partners Consulting Peter Sklenář, dohoda, ktorá je momentálne na stole, obsahuje niekoľko závažných ústupkov zo strany majiteľa. “Vo všeobecnosti môžem povedať, že si mesto vydobylo ústupky všade tam, kde to bolo možné,” konštatoval pre Rimava.sk Sklenář, ktorý vyrokované podmienky považuje za porovnateľné alebo výhodnejšie, ako v obdobných projektoch. Ako doplnil, za posledné dva týždne sa veľmi intenzívne rokuje s významným zamestnávateľom z Rimavskej Soboty, ktorý prejavil vážny záujem o priestory v rekonštruovanom areáli, ale v odpovedi ho nekonkretizoval.

Oprava 13:00 hod.: V poslednom odstavci textu nebolo uvedené správne meno respondenta zo spoločnosti Capital Partners Consulting. Informácie poskytol Peter Sklenář.

..

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
Cifruša nahneval list prednostky Uhrinovej adresovaný poslancom MsZ
Cifruš o ZŤS: Projekt nesmie byť pre samosprávu nevýhodný
Mesto plánuje v bývalej ZŤS vybudovať priemyselný park
Rokovanie o budúcnosti priemyselného parku Gemer v bývalej ZŤS preložené
Projekt priemyselného parku Gemer nepodporený
Malá priemyselná zóna, kanalizácia a asfalt v Tomašovej, bazény - tri hlavné Cifrušove priority na rok 2009
VIDEO: Na druhom stretnutí podnikateľov aj o „znovuoživení“ ZŤS


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross