No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Poslancov na rokovaní o futbalovej akadémii prekvapil list od dovolenkujúceho primátora

Rimavskosobotskí poslanci dnes pokračovali vo svojom mimoriadnom rokovaní o Mestskej futbalovej akadémii. Výsledok sa však veľmi nelíšil od toho predchádzajúceho. Väčšina poslancov naďalej podporuje myšlienku vzniku futbalovej akadémie hradenej zo zdrojov maďarskej vlády. Zástupcov občanov ale prekvapil list od primátora Jozefa Šimka, ktorý sa mimoriadneho rokovania nezúčastnil z dôvodu zahraničnej dovolenky.

V niekoľkostranovom liste, ktorý ako odznelo na rokovaní dostali poslanci dnes ráno, primátor najskôr oboznámil jeho uplynulé rokovania s kompetentnými. Ako ďalej uvádza, z maďarskej strany je zatiaľ len ústny prísľub v prípade finančnej investície vo výške približne 5. mil. eur. „Aká je záruka, že sa tak stane. Je to zatiaľ len ústny prísľub z maďarskej strany,“ píše Šimko. Preto by chcel vypočuť pred podpisom zmluvy aj konateľa MŠK Rimavská Sobota Miroslava Bitalu i členov komisie Samuela Urbana, Zsolta Főzőa, Ivana Hazuchu a Andreu Andrášiovú, či majú k dispozícii záväzné písomné stanovisko, že financie vo výške približne 160 tis. eur na fungovanie MFA budú v roku 2018 poskytnuté Borsodsport Invest. Podľa jeho slov ústne stanovisko nepostačuje.

Primátor sa v liste zaoberal aj konateľmi akadémie, v ktorej by mesto nemalo žiadneho. Šimko je však proti tomu a žiada, aby aj mesto Rimavská Sobota ako menšinový vlastník mal svojho konateľa. V liste ďalej navrhol, aby zastupiteľstvo prijalo uznesenie o klauzule v spoločenskej zmluve, ktorá by väčšinového vlastníka Borsodsport Invest zaviazala k bezodkladnému odpredaju svojho podielu mestu za sumu viac ako 2 tis. eur, v prípade ak by poslanci 12-timi hlasmi neodsúhlasili bezplatný prevod celého štadióna i s pozemkami do vlastníctva MFA.

S podmienkou konateľa súhlasil aj poslanec František Tóth. „Tiež podporujem MFA. Ale dávame tam majetok, ktorý je tu, nie niekde vo vzduchu. Tak si myslím, že tá podmienka mesta o jeho konateľovi je na mieste,“ avizoval s tým, že keď sa niečo stane, tak druhá strana bude mať záložné právo. Ďalej spomenul aj prípad kolkárne, kedy ju mesto založilo ako nehnuteľný majetok a potom tento vlastný majetok samospráva odkupovala. „Majetok mesta podľa odborného posudku má hodnotu viac ako 2. mil. eur, ale maďarský partner dáva 4 mil. eur. Toto z Rimavskej Soboty nikdy nemôže zobrať, to ostane tu,“ povedal poslanec Zoltán Bán.

Za konateľa menšinového vlastníka bol aj poslanec Ivan Hazucha, podľa ktorého by mesto nemalo len tak odovzdať majetok bez možnosti rozhodovania. Poslanec sa okrem toho pozastavil aj nad pomenovaním Slovenska v oficiálnom dokumente maďarskej vlády, a to ako felvidék s malým „f“. Ako povedal Hazucha, toto nesvedčí o akceptácii. Na margo toho reagoval poslanec František Auxt. „Urobím všetko s tým nešťastným slovom v zmluve, aby sa to dalo do poriadku,“ prisľúbil.

Poslanec reagoval aj na dnešný list od primátora, ktorý si nevie vysvetliť. „Primátor kým odišiel na dovolenku bolo všetko v poriadku, teraz nechápem tento list. Buď sa hral s nami alebo od začiatku to nemyslí vážne,“ povedal Auxt s tým, že futbalovou akadémiou sa mestské zastupiteľstvo zaoberá už rok a teraz to primátor brzdí.

Do diskusie vstúpil aj poslanec Samuel Urban. Ako spomenul, o návrhu zmluvy o spolupráci i spoločenskej zmluvy budú rokovať a hlasovať pravdepodobne až v septembri. „Dnes budeme hlasovať len o vstupe MŠK do MFA odkúpením 49-percentného podielu súčasného menšinového vlastníka maďarského basketbalového klubu. A to bola aj včerajšia dohoda prítomných poslancov,“ podotkol. Nakoniec sa tak mestské zastupiteľstvo uznieslo len na tom, že schvaľuje vstup MŠK Rimavská Sobota do spoločnosti MFA Rimavská Sobota spôsobom odkúpenia podielu vo výške 49 percent spoločnosti DVTK Miskolc.

Zdroj: Rimava.sk
Súvisiace články
MsZ: Výsledkom dvojhodinovej diskusie o futbalovej akadémii sú ďalšie rokovania
Žltá karta pre Mestskú futbalovú akadémiu za milióny eur
Futbalová akadémia dostala zatiaľ zelenú, o ďalších krokoch rozhodnú poslanci
V R. Sobote by mala vyrásť futbalová akadémia za milióny eur


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross