No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Rokovania o zámene Župného domu medzi mestom a rezortom vnútra budú opäť pokračovať

Rokovania o zámene Župného domu s ministerstvom vnútra za štyri menšie budovy, ktorú už rimavskosobotskí poslanci odsúhlasili, opäť pokračujú. Dôvodom ich prerušenia bola časovo obmedzená požiadavka na rekonštrukciu tejto budovy. Nakoniec mesto od tejto požiadavky ustúpilo a tak sa na spoločnom stretnutí viceprimátora Rimavskej Soboty Ladislava Rigóa a prednostu Okresného úradu Csabu Csíziho dohodli, že rokovania na zámene budov môžu byť obnovené.

V bývalom Župnom dome by chcelo ministerstvo vnútra zriadiť klientské centrum. Jeho zriadenie ako aj integrácia všetkých odborov Okresného úradu pod jednu strechu patrí medzi priority prednostu Csíziho. Ako ďalej pre Rimava.sk uviedol, ministerstvo vnútra má naďalej záujem zriadiť klientské centrum v bývalom Župnom dome v Rimavskej Sobote. „Predchádzajúce rokovania stroskotali na požiadavke vedenia mesta. Chceli aby rekonštrukčné práce objektu boli zrealizované do piatich rokov od podpísania zámennej zmluvy,“ priblížil prednosta. Ako doplnil, na štvrtkovom rokovaní s viceprimátorom Rigóm sa dohodli, že mesto odstúpi od tejto požiadavky. Prednosta Csízi už podľa jeho slov o tom informoval kolegov na ministerstve vnútra, ktorí majú pripraviť zmluvu o zámene budov.

V súvislosti so stretnutím redakcia Rimava.sk opakovane oslovila aj viceprimátora Ladislava Rigóa, telefón nedvíhal.

Aby zámena však mohla prebehnúť, je potrebné zo strany ministerstva vnútra mať 100-percentný vlastnícky podiel v budove katastra. Ako avizoval Csízi, ministerstvo už rokuje so spoluvlastníkom budovy. „V blízkej budúcnosti to majú doriešiť a potom samozrejme už budú odstránené všetky prekážky, aby mohli byť obnovené rokovania medzi ministerstvom vnútra a mestom,“ dodal na záver prednosta Csízi.

Zámenu historickej budovy v hodnote viac ako 4 mil. eur za štyri menšie budovy, ktoré majú podľa znaleckých posudkov štvrtinovú hodnotu, odsúhlasili rimavskosobotskí poslanci ešte na svojom júnovom rokovaní v roku 2015. Ako vtedy na zasadnutí odznelo ide o tri administratívne budovy na Hostinského, Cukrovarskej a na Kraskovej ulici. Súčasťou balíka je aj bývalá jedáleň na Gorkého ulici.

Mesto chcelo zameniť aj budovu, kde sídlil Okresný súd, ktorý je už zriadený v budove súdnej sedrie. Túto požiadavku však samospráva nevedela zrealizovať, pretože súd nie je vo vlastníctve ministerstva vnútra. Župný dom, podľa primátora dostalo mesto pred viac ako dvadsiatimi rokmi za korunu. V súčasnosti však na jeho opravu financie nemajú a štát v nej chce zriadiť klientské centrum pre občanov.

Klientske centrá sú súčasťou reformy štátnej správy ESO. Vízia rezortu vnútra je, že občan navštívi takéto pracovisko úradu iba raz, keď jednoduché podanie vybaví ihneď a pri zložitejšej agende bude s informáciami pracovať samotný úrad. Nie občan, ale centrá majú komunikovať s relevantnými úradmi a občanom potom doručiť finálny produkt, napríklad doklad, rozhodnutie alebo konkrétnu službu. Takéto klientské centrum v rámci reformy štátnej správy ESO už zriadili v meste Hnúšťa.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
Odobrená zámena Župného domu sa zrejme predĺži
Župný dom by mesto mohlo vymeniť za niekoľko menších budov
Zámenu Župného domu za štyri budovy poslanci odobrili
R. SOBOTA: Kontaktné centrum so štátom chcú zriadiť v župnom dome
R. SOBOTA: Chcú, aby s opravou chátrajúceho župného domu pomohol štát


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross