No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO-RUINY: Schátraný internát z čias socializmu ožil koncertom

Tri týždne od začatia upratovania schátranej budovy internátu v Rimavskej Sobote zažili ľudia jeho „znovuzrodenie“. Partia mladých nadšencov v ňom zorganizovala v rámci rozbiehajúceho sa projektu RUINY, ďalšiu sériu intímnych koncertov – v bezprostrednej blízkosti ku interpretom, so sedením v kruhu. Sobotňajšia téma sa dotýkala folklóru a vplyvu bývalého režimu. V bývalej jedálni vystúpila ženská spevácka skupina Lúky, súčasťou podujatia bola aj diskusia s hosťami z akademickej obce. Pozvanie k záveru stretnutia prijal aj český skladateľ a kontrabasista Jiří Slavík, ktorý spolu s Marianom Friedlom priniesli svoj nový album „Mateřština“.

Program začal z technických dôvodov neskôr. „Inak sme veľmi šťastní a chceli by sme sa poďakovať všetkým, ktorí prišli,“ povedala PR manažérka OZ Projekt RUINY Alexandra Galambová, podľa ktorej ich bývalý študentský internát oslovil aj z hľadiska architektonického aj z hľadiska témy, ktorú si vybrali. „Súvisí to aj so socializmom, starými časmi kedy sa združovali študenti, ľudia, kedy tu bol život,“ povedala Alex, ktorú záujem ľudí, aj viacerých generácií potešil. „Keď ľudia prichádzali, pozerali rozčarovane. Aj z toho dôvodu, ako to tu je, chátrane vyzerá a na druhej strane ako sme to tu dali do poriadku. V rámci možností samozrejme,“ dodala Galambová.

Projekt Ruiny začal dvomi koncertmi v Lučenci, do Rimavskej Soboty zavítal v sobotu, 9. septembra. Organizátori ďalšiu lokalitu zatiaľ nepredstavili. „Lokality máme vyhliadnuté, interpretov máme neskutočne veľa takže bude z čoho vyberať,“ povedala Galambová, podľa ktorej to však bude záležať od financií, prípadne grantov. Cieľom projektu je poukázať na schátrané a nevyužívané budovy. „Preto sa aj snažíme ísť do týchto regiónov. Sme odtiaľto. Odišli sme a vidíme, ako to tu stagnuje,“ tvrdí Alex, podľa ktorej na podujatie prišlo veľa ľudí z Lučenca, či iných miest. Potešil ju však aj záujem obyvateľov Rimavskej Soboty. „Cieľom je prilákať ľudí aj do malých miest a ukázať, že áno, dá sa to. Je to však aj odvaha, robiť niečo v malom meste, pokiaľ na to ľudia nie sú zvyknutí,“ uzavrela PR manažérka OZ Projekt RUINY.

Budova, ktorá je v súčasnosti vo vlastníctve mesta, je už niekoľko rokov opustená. Mesto ju do svojho majetku nadobudlo zámenou s Banskobystrickým samosprávnym krajom za pozemky pod cestami II. a III. triedy a nehnuteľnosťami vo vlastníctve kraja. Väčšia časť komplexu nie je využívaná a chátra, prenajatá je len časť priestorov bloku B, kde sídli Krízové centrum SOS určené pre ženy. Budova chátra, už niekoľkokrát sa stala terčom zlodejov a vandalov. Rekonštrukcia si však žiada veľa financií a samospráva sa snaží získať ich z výziev. Jednou z možností využitia by bolo zriadiť tu domov dôchodcov. V roku 2012 vedenie meste ešte zvažovalo aj využitie ako ubytovanie pre zamestnancov investora, ktorý chce pri Rimavskej Sobote postaviť závod na spracovanie ropy. * So Zo zámeru však zišlo.

Župa pôvodne chcela v bývalom internáte zriadiť viacúčelový komplex sociálnych služieb, tento zámer však realizovať nemohla. Dôvodom bola nevyhovujúca veľkosť vonkajšieho areálu, podľa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva nevhodná na umiestnenie ľudí s ťažkými duševnými poruchami a poruchami správania sa.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
Samospráva chce bývalý internát aj budovu školy, nevylučuje tu domov dôchodcov
Internát aj bývalá stredná škola na Školskej ulici bude patriť mestu
PÍŠETE NÁM: Z bývalého internátu si vandali robili verejnú toaletu, mesto budovu zatiaľ neprevzalo

 

  • opravene 12. septembra

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross