No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Samospráva chce bývalý internát aj budovu školy, nevylučuje tu domov dôchodcov

28. mája 2012 |  | |

Jednomyseľný súhlas vyjadrili poslanci rimavskosobotského mestského zastupiteľstva s návrhom na zámenu mestských pozemkov za budovy Banskobystrického samosprávneho kraja na Školskej ulici. Zástupcovia občanov tak odobrili zámer, podľa ktorého sa pod správu mesta dostane bývalý internát aj budova strednej školy, výmenou za pozemky pod cestami a krajskými budovami. Samotná zámena zatiaľ schválená nebola, mestské aj krajské zastupiteľstv o nej definitívne rozhodne v júni.

Budova bývalého internátu chátra, interiér je poškodený, kvôli vandalom, zlodejom a bezdomovcom na ňu musí dohliadať aj polícia. Ako pre Rimava.sk uviedol primátor Jozef Šimko, na rekonštrukciu bude mesto zrejme potrebovať veľa financií. Podľa jeho slov sa ich pokúsia získať cez výzvy, ak budú vyhlásené. Využitie budovy zatiaľ nie je jednoznačné, jedným zo zámerov je zriadiť tu domov dôchodcov, ako primátor podotkol, od začiatku roka 2013 musí mesto zabezpečiť umiestnenie seniorov, ak o to požiadajú. Zároveň však naznačil, že predseda VÚC aj niektorí poslanci sú naklonení myšlienke, že by sa pod mesto dostal terajší domov dôchodcov na Kirejevskej ulici (jeho zriaďovateľom je Banskobystrický samosprávny kraj, pozn. red.). Podľa slov primátora by potom v budove mohli byť aj nízkoštandardné byty. „Môžem ubezpečiť občanov Rimavskej Soboty, že sociálne byty pre rómskych spoluobčanov tam stavať nebudeme,“ podotkol vzápätí primátor.

So zámerom previesť budovy na Školskej do vlastníctva mesta súhlasil aj rimavskosobotský viceprimátor Ladislav Rigó. Ako pre Rimava.sk uviedol, riziká si uvedomuje. „Budeme sa musieť usilovať získať finančné prostriedky,“ poznamenal. Ak by mesto budovu využilo ako domov dôchodcov, kľúčový podľa viceprimátora bude finančný systém zo strany štátu. Rigó však pripustil aj ďalšiu alternatívu, budova by podľa neho mohla slúžiť aj pre zamestnancov investora, ktorý chce pri Rimavskej Sobote postaviť závod na spracovanie ropy.

O tom, či sa nehnuteľnosti dostanú do vlastníctva mesta, budú definitívne rozhodovať zastupiteľstvá na mestskej aj krajskej úrovni opäť v júni. Ako pre Rimava.sk uviedla Katarína Eliášová z majetkového oddelenia mestského úradu, samospráva už má k dispozícii aj presnú identifikáciu parciel, presnú výmeru a účtovné hodnoty zamieňaných nehnuteľností. Poslanci teraz rozhodovali len o zámere.

Ako pre Rimava.sk potvrdila vedúca oddelenia správy majetku Úradu BBSK Zuzana Slováková, zámena je pripravená na júnové rokovanie Zastupiteľstva BBSK.

Kraj ponúkol mestu nehnuteľnosti za formálne vysporiadanie pozemkov pod cestami druhej a tretej triedy a budovami, ktoré sú v jeho vlastníctve, medzi nimi detské a zubné zdravotné stredisko, Sklad CO, knižnica a domov dôchodcov. Za vyhotovenie geometrických plánov mesto zaplatilo 8 tisíc eur. Výmera pozemkov predstavuje približne 122 tisíc m². Mesto by za ne od kraja dostalo budovy na Školskej ulici bez ďalšieho finančného vyrovnania.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
Pri bývalom internáte zmizli kanalizačné poklopy
Výmena mestských pozemkov za krajské budovy na Školskej ide prvýkrát do zastupiteľstva
Bývalý internát na Školskej by sa do vlastníctva mesta mohol dostať v lete
Na rokovanie poslancov prišiel predseda BBSK, vysvetlil zlúčenie stredných škôl
Osud chátrajúcej budovy bývalého internátu je zatiaľ nejasný, so župou rokuje aj mesto


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross