V obci Drienčany neďaleko vodnej nádrže Teplý Vrch pokračovali uplynulý rok v reštaurovaní ohradného múru. Oprava možno čaká aj drevený kazetový strop, ktorý je značne poškodený a dochádza k jeho samovoľnej deštrukcii. Zatiaľ od Ministerstva kultúry SR získali dotáciu vo výške 2 tis. eur iba na reštaurátorský výskum stropu. V prípade ohradného múru bola výška dotácie 6 tis. eur. Rimava.sk o tom informoval zborový evanjelický farár v Drienčanoch Štefan Gabčan, podľa ktorého cirkevný zbor obidva projekty spolufinancoval 5-timi percentami.
Podľa farára už v roku 1963 v čase vyhlásenia za Národnú kultúrnu pamiatku bol tento múr v dezolátnom stave a v súčasnosti už na niektorých miestach úplne zanikol. „Minulý rok prebehla druhá etapa obnovy ohradného múru. Opravilo sa približne dvadsať metrov múru,“ priblížil farár a dodal, že práce realizovala lučenecká firma Spodstav. Ako ďalej spomenul, tento rok podali i ďalší projekt na tretiu etapu opravy múru a momentálne čakajú na schvaľovací proces. Rovnako je to aj v prípade dreveného kazetového stropu, ktorý by chceli, ak ministerstvo schváli projekt, taktiež zreštaurovať. Drevený kazetový strop je v kostole už od roku 1793. „Pravdepodobne v 50. rokoch 20. storočia bol celý strop pretretý svetlomodrým hlinkovým náterom. V súčasnosti je strop značne poškodený. Staticky je narušená samotná drevná hmota, strop je prehnitý a uvoľnený, miestami oddelený od konštrukcie stropných trámov,“ uviedol Gabčan a dodal, že v roku 2016 spadli tri kazety.
Hoci je to kazetový strop, podľa farára ho netvoria jednotlivé časti – kazety. „Preto ak ho budeme reštaurovať, budeme ho musieť dať celý dole,“ ozrejmil Gabčan s tým, že minuloročný reštaurátorský výskum bol spracovaný Petrom Gregvorekom a Miroslavom Janštom. Podľa farára však bude potrebné opraviť najskôr zatekajúcu strechu. Preto v tomto roku podali projekt na opravu odkvapových žľiabov ako aj strechy. Ako spomenul, služby Božie však aj napriek zlému technickému stavu stropu nie sú narušené. „Služby Božie sú v kostole 8-krát do roka, najmä počas veľkých sviatkov ako je Veľká noc. Inak sa Bohoslužby konajú v priestoroch Obecného úradu v Drienčanoch,“ podotkol. Ako doplnil, o záchranu našej histórie v Drienčanoch ako aj v okolitých obciach, ktoré má na starosti, sa spoločne s manželkou Teréziou snažia cez projekty ministerstva kultúry od roku 2004.
Z dotácie ministerstva v uplynulých rokoch opravili aj neďalekú faru Pavla Emanuela Dobšinského, ktorý kedysi spôsobil v Drienčanoch. Od roku 2014 aj vďaka projektu prostredníctvom miestnej akčnej skupiny (MAS) Malohont je vo vnútri zriadená pamätná izba tohto zberateľa ľudových rozprávok.
Zdroj: Rimava.sk, FOTO: archív evanjelický farár Štefan Gabčan