No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Väčšina zasadnutia BBSK bola venovaná diskusii o programe

Jelšava zasadnutie bbskVčerajšie mimoriadne zasadnutie Zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) bolo poznačené ostrou diskusiou poslancov väčšinového klubu Smer-SD – KDH s predsedom Marianom Kotlebom o programe. Poslanci predsedu obvinili z porušenia rokovacieho poriadku, keď do programu zasadnutia nezaradil prerokovanie tohtoročného rozpočtu župy, vymenovanie novej riaditeľky domova sociálnych vecí (DSS) v Tisovci ani návrh plánu činnosti hlavného kontrolóra na prvý polrok tohto roka. Tieto body totiž obsahoval návrh programu, ktorý mu poslanci z klubu Smer-SD - KDH odovzdali 23. decembra spolu so žiadosťou o zvolanie schôdze. Ako poslanci upozorňovali, podľa rokovacieho poriadku má mať mimoriadna schôdza program, ktorý navrhne skupina poslancov, ktorá o schôdzu požiada.

Župan Kotleba dôvodil, že rozpočet do programu nezaradil z dôvodu, že jeho návrh nebol predložený v dostatočnej lehote pred zasadnutím a jeho prerokovaním by tak došlo k porušeniu rokovacieho poriadku. Vymenovanie novej riaditeľky DSS v Tisovci zasa nezaradil preto, že dostal písomnú sťažnosť od občana, že výberové konanie riaditeľky neprebehlo v súlade so zákonom. Túto sťažnosť chce najprv preveriť a následne buď dať podnet na prokuratúru, alebo zaradiť vymenovanie riaditeľky do programu nasledujúceho zasadnutia. „Nešlo o spochybnenie práce výberovej komisie, skôr spochybnenie podkladov. Nič zlé sa nestane, keď nevymenujeme riaditeľku teraz,“ uviedol Kotleba.

Ku kompromisu došlo až po dvoch hodinách rokovania a prestávok na poradu poslaneckých klubov. Kotleba akceptoval poslancami navrhnutý program, z ktorého však následne poslanci stiahli sporné body a aj návrh rokovacieho poriadku a zriadenie komisií zastupiteľstva. Výsledkom dnešného výjazdového zasadnutia poslancov tak bolo len vyhlásenie voľby hlavného kontrolóra BBSK, schválenie štatútu BBSK a zloženie sľubu troch poslancov, ktorí sa nezúčastnili na ustanovujúcom zasadnutí 20. decembra. Ešte pred zasadnutím zastupiteľstva sa Kotleba stretol s primátormi a starostami okresu Revúca, o žiadnych konkrétnych výstupoch či návrhoch z tohto stretnutia však poslancov neinformoval.

Na poriadok pred rokovacou sálou v jelšavskom dome kultúry, kde sa zasadnutie konalo, dohliadalo sedem mužov v čiernych mikinách s nápisom „Úrad BBSK“. Podľa hovorcu BBSK Miroslava Beličku ide o usporiadateľskú službu a BBSK si ich na tento účel najal na dohodu.

[nggallery id=1284] Zdroj: SITA


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross