Za veľké úspechy si ocenenie odniesli aj tí najmladší

oceneni-sportovci-kategoria-ziaciV ankete športovec roka si ocenenia odniesli nie len dospelí športovci, ale aj „mladá krv“. Hoci sú mladí, na svoj vek dosahujú prekvapivé výsledky. Za okresy Rimavská Sobota a Revúca spomedzi viac ako desiatich športovcov ocenili v kategórii žiakov taekwondistu, lukostrelkyňu aj džudistu. Fanfáry si v Dome kultúry koncom minulého mesiaca vypočul Bruno Kóšik z TJ Mladosť Relax Rimavská Sobota, ktorý minulý rok štartoval na 17 turnajoch kde získal 14 krát medailu, vyhral 50 zápasov, v rebríčku oddielu JUDO TJ Mladosť R. Sobota skončil na 3. mieste, v rebríčku mladších žiakov na Slovensku skončil celkovo deviaty. Ako pre Rimava.sk Bruno Kóšik, víťaz kategórie žiakov uviedol, keď počul, že na druhom mieste bola športovkyňa, ktorá uspela na majstrovstvách sveta, v prvé miesto nedúfal. „Potom ma to veľmi prekvapilo,“ povedal mladý športovec, ktorý sa poďakoval svojim trénerom a aj svojmu otcovi. „Za to, že mi veril, chodil so mnou na súťaže a že ma podporoval,“ spomenul 12-ročný Bruno Kóšik. Začal trénovať ako päťročný a najviac si cení medaily z Rakúska. Do budúcna by podľa jeho slov chcel vyhrať medzinárodný turnaj v Bardejove odkiaľ má ešte iba jednu medailu a uspieť ešte aj na MS Slovenska.

Mladá lukostrelkyňa strieľa s presnosťou na 3D terče, zvieratá v životnej veľkosti zo špeciálneho materiálu a s vyznačenými zónami zásahu. Ako dodala, na živé zvieratá však nepoľuje, k tomuto športu ju priviedol jej tréner Tibor Lévay, predseda lukostreleckého klubu Bašta.
Titulom majsterka sveta sa právom môže pochváliť iba 14-ročná Viktória Kormošová z Hnúšte, ktorá na súťaži WBHC v 3D lukostreľbe získala zlatú medailu. V Rimavskej Sobote ju medzi žiakmi ocenili druhým miestom. Ako spomenula, lukostreľbe sa venuje štvrtým rokom, a po viacerých tituloch majsterky Slovenska bol toto jej doposiaľ najväčší úspech. Na niekoľkodňovej súťaži v maďarskom Gödöllö kde strieľali na maximálnu vzdialenosť na 42 metrov prehrávala v prvý deň o bod. „Bola som v riadnom strese a potom mi to už išlo viac. Čím ďalej som lepšie strieľala,“ povedala strelkyňa, ktorá s presnosťou strieľa na 3D terče, zvieratá v životnej veľkosti zo špeciálneho materiálu a s vyznačenými zónami zásahu. Viktória zároveň dodala, že na živé zvieratá však nepoľuje, k tomuto športu ju priviedol jej tréner Tibor Lévay, predseda lukostreleckého klubu Bašta. Zároveň prezradila, že sa znovu chystá na majstrovstvá sveta a chcela by sa dostať na Olympiádu v roku 2020 do Tokia. Podľa Lévaya ako klub dosahujú veľmi dobré výsledky. Ako spomenul, minulý rok boli na 21 súťažiach a priniesli 68 medailí. „Skoro každý druhý týždeň sme mimo domova v zahraničí, v Poľsku, Čechách či Maďarsku,“ doplnil predseda klubu, ktorý tiež neostal bez ocenenia a skončil na treťom mieste.

Medzi najlepších športovcov sa tento rok dostal iba 8-ročný Damien Pavol Frgolec z Falcon TKD klub Rimavská Sobota, ktorý na Majstrovstvách Slovenska v Liptovskom Jáne vybojoval prvé miesto a obhájil tak titul z roku 2014. Vyhlásený bol aj za najúspešnejšieho chlapca za rok 2015 za zápas aj poomsae v rámci Slovenskej asociácie Taekwondo WTF (SA TKD WTF). Vo svojom veku si najvyššie ocenenia priniesol aj z turnajov v Chorvátsku, Čiech aj Srbska. Podľa jeho slov sa taekwondu venuje od piatich rokov a chcel by raz vyhrať olympiádu.

V kategórii žakov bola tento rok nominovaná aj Linda Skruteková z Plaveckého klubu R. Sobota, Veronika Útisová z TJ Mladosť Judo R. Sobota, Bolda Zonga Sztankovič TJ Mladosť Relax Judo R. Sobota, Giovanni Slanec z klubu Falcon Taekwondo R. Sobota,  Karolína Mravcová z Falcon Taekwondo klubu  R. Sobota, Damien Pavel Frgolec z Falcon klubu v R. Sobote, Oliver Danuš Bedmintonového klubu R. Sobota, Klaudia Tuniová z Centra voľného času v Tornali – spoločenský tanec a Renáta Čapóová z Centra voľného času v Tornali – karate.

Zdroj: Rimava.sk