No active "ca-sidebar-197687" sidebar

ZBOJSKÁ: Po zosuve pôdy chcú vylúčiť dopravu nad 3,5 tony, robia len nevyhnutné práce

4. novembra 2013 |  | | | |

ilustračné foto ZbojskáNa horskom priechode Zbojská – Tisovec, Čertova dolina v okresoch Brezno a Rimavská Sobota, kde došlo počas rozširovania cesty k zosuvu pôdy, chcú prioritne vylúčiť dopravu nad 3,5 tony. O úplnom uzatvorení cesty stále rokujú. Informáciu pre Rimava.sk potvrdila hovorkyňa Slovenskej správy ciest (SSC) Zuzana Hromcová. Ako ďalej uviedla, snažia sa nájsť obchádzkovú trasu. „Rokujeme so železnicami o preprave cestujúcich, ktorí predtým cestovali autobusmi,“ povedala Hromcová, podľa ktorej zo strany tamojších samospráv prišiel návrh na presmerovanie dopravy cez lesnú cestu, čo však podľa SSC nie je vhodné pre všetky autá v zimnom období. „Je to veľmi málo pravdepodobné, že by sme to realizovali,“ dodala.

Počas prác na rozširovaní cesty, ktoré patria medzi najnáročnejšie na Slovensku, sa pred dvomi týždňami zosunulo približne 150 kubíkov zeminy a kameňov. Doprava bola na niekoľko hodín odklonená a riadila ju polícia. Na stavbe podľa Hromcovej vykonávajú iba nevyhnutné práce, samotná stavba bola však stopnutá.

S prácami na preklasifikovanej ceste začali pracovníci SSC v júli, premávka bola obmedzená a riadená semaformi. Denne tam pracovalo minimálne 58 pracovníkov a priemerne 22 mechanizmov, ich počty sa pritom podľa Hromcovej menili podľa potreby a charakteru prác.

Rekonštrukcia cesty bude podľa zmluvnej ceny stáť 16,644 mil. eur, vrátane dane z pridanej hodnoty (DPH). Stavebné práce na nevyhovujúcej ceste uskutoční združenie spoločností Doprastav, a.s. Bratislava a Stavby mostov Slovakia, a.s. Banská Bystrica. Investorom je Slovenská správa ciest, práce majú byť spolufinancované z peňazí Európskej únie cez Operačný program Doprava.
Cesta I/72 bola prekvalifikovaná v úseku II/531 od Rimavskej Soboty po Tisovec v dĺžke 34,4 km a úsek cesty II/530 (Tisovec – Brezno) v dĺžke 29,7 od septembra 2008.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
FOTO: Počas rozširovania cesty na Zbojskej pribudú v úseku dva mosty
FOTO: Začali rekonštruovať cestu Tisovec – Zbojská, najzložitejšiu akciu v okrese
Obnova cesty sedlo Zbojská – Tisovec má stáť 16,6 mil. eur
Cez horský priechod Zbojská majú kamióny prejazd zakázaný
Úprava cesty za Tisovcom má byť najzložitejšou akciou v okrese
Od Rimavskej Soboty do Brezna už po ceste I. triedy


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross